Az európai vállalatok számára véget értek a költségellenőrzés és a konszolidáció évei. Most a globális növekedés szelétől duzzadó vitorlákkal igyekeznek kihasználni az ultraolcsó finanszírozás, a növekvő nyereségesség és a stabil mérlegek előnyeit; technológiai és tőkeberuházásokat hajtanak végre és igyekeznek „megjutalmazni” a részvényeseiket.
Európai elemzőink szerint a cégvezetők észrevehetően bizakodóbban értékelik a vállalkozásuk kilátásait. Elemzőink több mint a fele (ez kétszer annyi, mint az elmúlt évben) arról számolt be, hogy a vezetőknek idén nagyobb százaléka merne további tőkét fektetni a vállalkozásába, mint 2017-ben.
Tízből több mint négy válaszadó a tőkeráfordítások növekedésére számít. A hangsúly, csakúgy, mint máshol, itt is a karbantartási költségeken lesz, de egyre több vállalat vág bele növekedési célú beruházásokba.
Európai elemzőinknek jóval több, mint a fele arra számít, hogy javulni fog a tőkearányos megtérülés, aminek a kereslet növekedése és a költségmegtakarítás lesz a fő mozgatórugója – ez globálisan a leginkább derűlátó véleménynek számít. Ettől függetlenül az továbbra is egyértelmű, hogy a vállalatok nem engedhetik meg maguknak, hogy lazítsanak a szigorú költségfegyelmen, amelynek segítségével egy évtizeden belül két válságot is sikerült átvészelniük.
A költségmegszorítás például sokkal nagyobb szerepet játszik az elvárt hozamnövekedésben, mint az Egyesült Államokban, és kevesebb elemző véli úgy, hogy az ármeghatározó erő hozzájárulna a hozamnövekedéshez.
A magasabb tőkearányos megtérülés és az egészséges mérleg sok vállalatnak lehetővé fogja tenni az osztalékok további növelését. Tízből hat európai elemző a kifizetések emelkedésére számít, ami nagyobb arány, mint bárhol a világban (az Egyesült Államok kivételével).
A legtöbb európai elemző szerint a következő egy-két évben az összeolvadások és a vállalatfelvásárlások száma is nőni fog. A tranzakciók legtöbbször toldozgatós, a meglévő üzleti modellt kiegészítő, úgynevezett „bolt-on” jellegű felvásárlások lesznek, nem pedig nagy, stratégiai üzletek (utóbbiak az USA-beli elemzők előrejelzéseiben szerepelnek inkább).
Összességében elmondható, hogy Európa jó formában van. A peremországok gazdaságának talpra állásával eloszlottak a deflációs félelmek.
A megszorítások már nem olyan szigorúak, mint korábban, és a térséggel foglalkozó elemzőink csaknem háromnegyede béremelkedésre számít, ami megélénkítheti a fogyasztói keresletet. (Ez alól az Egyesült Királyság kivétel, ott a reálbér-növekedés 2017 eleje óta negatív volt, aminek oka részben a fontnak a Brexit-népszavazást követő lejtmenete által előidézett inflációs hatás.)
Vannak azonban konkrét és potenciálisan kedvezőtlen tényezők is, amelyeken elemzőink rajta tartják a szemüket. Európai válaszadóink idén még a tavalyinál is egyértelműbben figyelmeztetnek arra, hogy a Brexit már érezhetően rányomja bélyegét az egyesült királyságbeli stratégiai befektetési döntésekre. Nagy többségük megemlítette azt is, hogy a vállalatok nyereségessége megsínylené, ha Európában politikai bizonytalanság vagy instabilitás alakulna ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.