A vállalati világban a mesterséges intelligencia (Artificial Intelligence, AI) egyik fontos felhasználási területe a munkafolyamatok megfelelőségének ellenőrzése, a hibák, a kihágások és a szabálysértések kiszűrése lesz. Az AI-eszközök forradalmasíthatják a vállalati védelmi vonalakat és a belső kontrollrendszert.
Míg a belső ellenőri funkció ma utólagosan és szúrópróbaszerűen végez ellenőrzéseket, a jövőben az AI-eszközökkel mindent valós időben és teljes körűen lát majd.
Hogy milyen ütemben törhet előre a mesterséges intelligencia a közeljövőben, azt jól mutatják a KPMG vállalatvezetők körében végzett kutatásai is. A cégvezetők 72 százaléka nyilatkozik úgy, hogy a saját vállalata olyan fejlesztéseken dolgozik, amelyek átírják a szektor játékszabályait (disruptive technologies), és 61 százalékuk meg van győződve róla, hogy a munkahelyeken szerepet kell kapnia a mesterséges intelligenciának.
Ami a belső ellenőrzést illeti, az ezzel foglalkozók között 2016-ról 2017-re 47-ről 62 százalékra emelkedett a mesterséges intelligenciát alkalmazni akarók száma, de csak 29 százalékuk érzi magát technikailag felkészültnek erre.
A belső audit területére vonatkozó KPMG-kutatás szerint a Data&Analytics és a mesterségesintelligencia-trendek csak néhány éve keltették fel az ezzel foglalkozó vállalati vezetők figyelmét, de mára egyértelművé vált, hogy a digitalizáció és az automatizálás itt is jelentős fordulatokat hoz.
A nagy cégek belső auditrendszerei ma úgy működnek, hogy az ezzel foglalkozó csoport jellemzően egy kockázatelemzésen alapuló, előre meghatározott éves menetrend szerint, szúrópróbaszerűen, utólag vizsgálja egy-egy részleg tevékenységét vagy a funkciókon átívelő folyamatokat.
A digitalizáció ezzel szemben azt kínálja a társaságoknak, hogy folyamatosan és valós időben vizsgálják az összes, cégen belül zajló tevékenységet. Ha pedig a teljesen digitális folyamat mesterséges intelligenciával is összekapcsolódik, alkalmassá válik arra is, hogy a belső szabályoknak ellentmondó vagy egyszerűen csak szokatlan eseményekre felhívja az üzemeltetője figyelmét, vagy akár meg is akadályozza mondjuk egy átutalás teljesítését.
A mesterséges intelligencia alkalmazása rendszerint felveti azt a kérdést, hogy mi lesz a dolgozókkal, akiknek tevékenységét kiváltja. Nos, az ellenőri szakmának nincs mitől tartania, nem az történik, hogy a robotok elveszik a munkánkat, hanem az, hogy nagyságrendekkel több feladatot tudunk sokkal jobb minőségben elvégezni – végeredményben jobb szolgáltatást nyújtva azonos áron.
A jövőben nem manuálisan ellenőrzünk szerződéseket és számlákat, hanem egy rendszert üzemeltetünk, és annak alapján sokkal jobb képet rajzolunk fel a cég vezetésének a szervezet működéséről, mint valaha.
Az világos, hogy amíg van emberi döntési pont a folyamatokban, addig a belső ellenőrzés nélkülözhetetlen. Ennél meglepőbb, hogy a folyamatok teljes gépesítése után is szükség lesz rá, igaz, egészen más problémákat kell majd feltárnia és kezelnie: a gépek nem lusták, és nem is korruptak, de létrehozásukban, illetve működésük összehangolásában is lehetnek anomáliák, ezért felügyeletük, a rendszerek folyamatos működésének biztosítása kiemelt jelentőséget nyert az idő előrehaladtával.
A mesterséges intelligencia minden eddiginél jobban felértékeli a kibervédelmi és az üzemfolytonossági kérdéseket, ami ugyancsak új munkahelyek létrejöttéhez vezet. Ez azonban nem lehet akadálya a technológia fejlődésének, mert senki nem akar már monoton humánintenzív folyamatokkal és riportokkal időt tölteni.
A vállalatokban dolgozó alkalmazottak is azt várják a technológiától, hogy a munka kellemetlen részétől mentesítse őket, és így több figyelem maradjon a stratégiai értékteremtésre, a hatékonyság növelésére és a dinamikusabb működési mechanizmusok megalkotására.
A belső ellenőrzés ennélfogva a mostaninál sokkal nagyobb szerepet kap, de már nemcsak mint utólagos kontrollfunkció, hanem a stratégiai vállalati döntések előkészítésében is. Ugyanaz a folyamat, játszódik le a könyvelőknél vagy az adótanácsadóknál: ahogy a technológia fejlődik, úgy nőnek az elvárások is.
Mivel a robotokkal nem tudunk versenyezni, az embernek arra kell fókuszálnia, miként tudja a gépet a szolgálatába állítani, illetve mi az, amiben jobb, mint a gép. Ilyen a stratégiaalkotás, a kritikus gondolkodás, a csapatmunka vagy az empátia.
Ennek megfelelően a belső ellenőrök egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a klasszikusan nem pénzügyi folyamatok és mechanizmusok ellenőrzésére, mint például a vállalati kultúra, az etikai normák betartása, a humán és a talent kockázatok, az egészség vagy akár a fenntarthatóság.
Kutatások igazolják, hogy ezek fontossága mára lényegesen meghaladta a vállalatok könyveiben szereplő valós értékeket. Tehát nincs mitől félnie a szakmának, a robotok mellett továbbra is meglesz a szerepe, de át kell alakulnia ahhoz, hogy továbbra is értéket tudjon teremteni a tulajdonosok és a vállalat egyéb érintettjei számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.