Statisztikai adatok szerint tíz év alatt megnégyszereződött Magyarországon a gerincbetegek száma. Mondhatjuk, hogy kialakult egy új népbetegség?
Igen, amíg tíz évvel ezelőtt tízezer felnőtt lakosra 665 gerincbeteg jutott, addig 2017-ben már 2618 esetet regisztrált a Központi Statisztikai Hivatal. Gyerekeknél 2003-ban 212-nek volt deformitás a gerincében, 2017-ben már 318 gyereknél diagnosztizálták ezt. A magyar munkaképes lakosság 45 százaléka szenved gerincfájdalomtól. A nyaki gerincfájdalom előfordulásának az irodában ülők 30-50 százalékánál fordul elő, a derékfájdalom 60–80 százalékuknál. Ezek sajnos figyelemreméltó adatok.
A BNO-kódok alapján mi olvasható ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adataiból?
BNO-kódokkal jelölik az egészségügyi ellátásban a különféle betegségeket. Ezek 2017-es összesítéséből az derül ki, hogy a gerinccel kapcsolatos megbetegedések között magasan vezetnek a deréktáji problémák. Háromszor annyi a lumbális területen regisztrált betegség, mint a nyaki régióban, de persze nem mondható elenyészőnek ez utóbbi sem. A leggyakoribb az úgynevezett lumbágó és a lumboischialgia, tehát a lábba kisugárzó tüneteket is okozó derékfájás. Ez a kettő több tízszerese az egyéb gerincbetegségeknek.
A gyakori előfordulás mellett azt is elmondhatjuk, hogy a gerincbetegség az egyik legköltségesebb mozgászervi betegségek egyike. Önnek mik a tapasztalatai e téren?
Sok páciens számol be arról az első találkozásnál, hogy már hatszámjegyű összegnél, azaz pár százezer forintnál tart a derékfájása miatti kiadásokban. A költségek mellett több hétre kiesnek a munkából is, ami a jövedelmüket is negatívan befolyásolja, hiszen táppénzen vannak ez idő alatt. Ráadásul a gerincproblémák nagyon sok esetben kiújulnak, a komolyabb fájdalmakon átesettek 80 százalékának visszatérnek a tünetei, ha nem foglalkozik rendszeresen a gerincével, tartásával, mozgásával. Márpedig az a tapasztalatom, hogy a panaszok megszűntével sajnos visszatérnek a régi, helytelen életmódhoz.
A fenti eseményeket a másik oldalról vizsgálva, a gerincbetegségek a társadalombiztosításra is komoly terheket rónak, a Gerincgyógyászati Társaság becslései szerint az orvosi vizitek, gyógyszerek, fizioterápia, röntgen-, MR-, és CT-vizsgálatok költsége évente betegenként elérheti a 3000-3200 eurót is, ami közel egymillió forintot jelent.
A betegszámok növekedése mögött a mozgásszegény életmód és az ülőmunka elterjedése keresendő?
Igen, komoly összefüggés van köztük! A mozgásszegény és ülő életmód sajnos hozza magával a teljes mozgásrendszerünk átrendeződését. Ez leginkább a lágyrészek (izmok, kötőszövetes elemek) diszbanlanszát jelenti, hiszen azok értelemszerűen alkalmazkodnak ahhoz a testhelyzethez, amiben huzamosabb időt töltünk. Ha ez eltúlzott, akkor viszont a szövetek átrendeződése miatt már az ízületek sincsenek a természetes pozíciójukban, ami pedig a normál mozgásmintáink átíródásához fog vezetni. Ezek hosszú távon pedig talajt teremtenek a mozgásszervi megbetegedéseknek.
Jómagam egy pályaelhagyó közgazdász vagyok, aki 15 évet ült irodában. Ugyanúgy, mint a legtöbb jelenlegi kliensem. Tehát megéltem ugyanezt a saját testemen. Tulajdonképpen a saját gerincproblémám fordította a figyelmemet a gyógyítás felé, ezért ültem be felnőtt fejjel a Semmelweis Egyetem gyógytornász szakára és lett második, választott hivatásom a fizioterápia.
Mi ez az új módszer, amit kidolgozott? Mesélne róla?
A saját gerincemen megélt tapasztalatok, saját magam gyógyítása és pácienseimnél szerzett többéves tapasztalat alapján fejlesztettem ki azt a módszert, ami az akut derékfájás esetén is hatékony segítség, de méginkább a hosszútávú tünetmentességet, a fájdalom nélküli élet elérését tűzi ki célul. A TripleX training nem gyógytorna és nem is fitneszprogram. Használja az orvostudományok és a sporttudományok eredményeit, ötvözve a személyes tapasztalatokkal. Három lépcsőből álló, modern szemléletű gerincterápia.
Egyediségét talán az adja, hogy az általános terápiák nem feltétlenül alkalmazzák a sporttudományos eredményeket. Mivel én edző és jógaoktató is vagyok, így a 3 területet ötvözve egy komplexebb rendszert tudtam létrehozni.
Hogyan épül fel a TripleX training 3 lépcsős rendszere?
A legfontosabb a személeletmódja, amire épül, ahogy hozzálátunk a fájdalom kezeléséhez. Ugyanis azt kell megérteni, hogy a gerincbetegségek legnagyobb része a gerinc helytelen használatából ered, nem feltétlenül abból, hogy milyen a genetikánk. És ha ezt felismerjük, akkor a gyógyításban is azt kell átvinnünk, hogy ne csak a tünetet akarjuk meggyógyítani, hanem az okot is és ilyenkor vissza kell mennünk a kezdetekhez, vagyis meg kell tanítanunk a helyes mozgásokra a pácienseket.
Ahogy korábban mondtam, ha például sokat ülünk, akkor a szöveteink abban a helyzetben rögzülnek és kialakulnak bizonyos kompenzációk a mozgások során, melyek majd fájdalomként jelentkeznek egy későbbi időpontban. A módszer lényege, hogy szüntessük meg ezeket a kompenzációkat. Ezért az első fázisban feloldjuk azokat a limitációkat, amik nem engedik a helyes tartást és mozgást, minden ízületet visszasegítünk a helyes pozícióba és mozgáspályára. A második lépcső, amikor már minden ízület a helyére került és normál tágassággal mozog, akkor alakítjuk ki a stabilitást. Ideg-izom kapcsolatokat építünk ki, vagyis az idegrendszert tréningezzük, hogy melyik izomnak mikor kell bekapcsolnia és milyen mértékben. Fontos megérteni, hogy ez ötven százalékban izomerő, ötven százalékban idegrendszeri kapcsolatot jelent, ezért a stabilizáció speciális gyakorlatokat igényel. A módszer harmadik fázisában pedig a helyes mozgásmintákat tanítjuk meg, például, hogy hogyan emeljük fel kisgyerekünket vagy hogyan tegyük a tepsit a sütőbe. Csak mindezeket tornagyakorlatokkal tanuljuk és rögzítjük. Ahhoz, hogy a gerincbetegségek kikerüljenek a népbetegségek sorából, a mindennapi fizikai higiénia része kell legyen, hogy foglalkozunk a gerincünkkel és ezt – véleményem szerint – már gyerekkorban meg kellene tanítani.
Akkor a mindennapos testnevelés ön szerint ráncfelvarrásra szorul?
Nagyon jó törekvés, hogy a mindennapos testnevelést bevezették, hogy felismerték annak a fontosságát, hogy muszáj beiktatni tervszerűen a mozgást a gyerekek életébe. Viszont azt látom, hogy a testnevelés jelenlegi rendszere nem készült fel teljes mértékig erre a fontos feladatra. Mi szakemberek sokszor tapasztaljuk, hogy a kurrens tudományos eredményeket nem követik az iskolai testnevelés feladatai. Csak egy példa a sok közül: ha egy gyerek lábát beakasztják a bordásfal aljára és felüléseket végeztetnek vele, akkor kvázi porckorongsérves felnőtteket gyártanak. Történetesen ezt a gyakorlatot már 10-20 éve száműzték a preventív edzésekből, hiszen az ilyen típusú felülés többet árt, mint használ, ezt laborkörülmények között mutatták ki. Az iskolai testnevelésnek tehát követnie kellene a szakmai trendet és megoldást kellene nyújtani a sok ülés kompenzációjára.
November 17-én rendezik meg az első alkalommal az Ország Gerinctornáját, a jelenleg bejegyzés alatt lévő Országos Gerincvédő Egyesület szervezésében. Az eseményt az Országos Sportegészségügyi Intézet (Sportkórház) is támogatja. Az országos rendezvénysorozat első állomása Budapesten lesz, majd Székesfehérvár és a tervek szerint Győr következik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.