Az elmúlt három évtized egyik közhelye, hogy amikor a fejlett gazdaságok növekednek, akkor a feltörekvő piacok túlteljesítenek, amikor pedig a globális feltételek kedvezőtlenek, akkor a feltörekvő gazdaságok erőteljes visszaeséseket produkálnak. Ez többé-kevésbé most is igaz. Amikor azonban a következő évek feltörekvő piaci befektetési lehetőségeit vizsgáljuk meg, akkor figyelembe kell vennünk azokat a változásokat, amelyek a fejlett piaci pénzügyi válságot követték, valamint tekintettel kell lennünk a geopolitikai környezet nagyobb mértékű változására is.
Egyfelől sok feltörekvő gazdaság ellenállóbb lett, és már nem egyszerűen a fejlett piacok farvizén próbál elboldogulni.
A feltörekvő piacokat érő sok kockázat azonban még mindig erőteljesen differenciált megközelítést kíván, mivel a piaci illikviditás fokozhatja az ársokkok hatását. Mégis, a magasabb hozamokon kívül három trend is támogatja a feltörekvő piacokon történő befektetéseket.
Először is, a feltörekvő piaci gazdaságok az utóbbi néhány évtizedben számottevő fejlődést értek el, erősen csökkentették a függésüket a külföldi forrásoktól. Másodsorban a legtöbb feltörekvő piac lebegő árfolyamrendszerre váltott, ami elősegíti a gazdasági növekedés biztosítását a külső sokkokkal, mint például a nem várt amerikai monetáris politikai szigorítással szemben. Továbbá a legfontosabb tényező ebből a szempontból az, hogy a legtöbb feltörekvő piaci jegybank jó eredményeket ért el az inflációs célok teljesítésében.
Néhány más új fejleményről is szót kell ejteni. A legfontosabb, hogy úgy tűnik, a fejlett gazdaságokban zajló monetáris politikai normalizáció lassú ütemben folytatódik a kedvezőtlen demográfiai helyzet, a magas adósságszintek és az alacsony szintű termelékenységi növekedés miatt. Viszont az alacsony egyensúlyi kamatok fontos biztosítékot nyújtanak a helyi és a külső adósságok árai szempontjából a feltörekvő piacokon. Hasonló pozitív hatása van annak is, hogy nincs inflációs nyomás a világgazdaságban.
A feltörekvő piacoknak lassan már kevésbé kellene érzékenynek lenniük az amerikai kamatokkal és a dollárral szemben a kisebb külső finanszírozási igények és a nyersanyagexporttól való gyengébb függés miatt.
Argentína és Törökország kivételével a legtöbb nagyobb feltörekvő piaci gazdaság megszabadult a dollárban jegyzett adósság kibocsátásának „eredeti bűnétől”, és már saját valutájában tud hitelt felvenni. A gyengébb potenciális növekedés viszont táptalaja a populizmus térnyerésének a szilárd intézményekkel nem rendelkező országokban, és a populista intézkedések akadályozni fogják a növekedést. Vagyis, miközben a kockázatok nagy átlagban csökkenhetnek a feltörekvő piacokon, ez a kockázattípus megmarad. Érdekes megfigyelés, hogy a feltörekvő piacok sikere az árfolyamaik lebegtetésében – hozzáadódva az alacsony növekedési környezethez – közvetetten a nacionalista, protekcionista intézkedések elterjedését váltotta ki a fejlett gazdaságokban. Azzal, hogy a növekedési potenciál most alacsonyabb, az árfolyamvezérelt kiigazításokkal szembeni politikai érzékenység jóval erősebb. Ez növeli a feltörekvő piaci valutaleértékelések és a fejlett piaci szakpolitikai válaszok (köztük a vámok) közötti negatív visszacsatolás kockázatát.
Még rosszabb, hogy ezt az ördögi kört igen nehéz megbontani, mivel a feltörekvő piaci valuták jellemzően gyengülnek, amikor a növekedés veszélybe kerül.
Összefoglalva: jó hír, hogy csökkentek a feltörekvő piacokon történő befektetések hagyományos veszélyei. A rossz, hogy likviditási problémák gyakrabban fognak előfordulni, ami miatt jobban kell figyelni az illikvid kitettségek mértékére. Az alacsonyabb potenciális növekedés emeli a populista intézkedések kockázatát is, amit nagy valószínűséggel magasabb felárakkal kell kiegyensúlyozni.
Copyright Project Syndicate, 2018
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.