Az elmúlt hét egyik meghatározó híre volt, hogy az IBM megvásárolja a nyílt forráskódú megoldásairól ismert RedHat szoftvergyártót. Az IBM hosszú távú stratégiájától nem idegen ez a lépés, a szoftverkínálat bővítését célzó akvizícióknak köszönhetően váltak IBM-termékké olyan megoldások, mint a Lotus, a Tivoli, a Cognos vagy épp az SPSS.
A RedHat felvásárlása beleillik abba a tendenciába, amely során az IBM tradicionális hardvergyártóból szoftver- és szolgáltatásorientált óriáscéggé vált, amely csaknem 1500 különböző szoftveres megoldást kínál on-premise vagy felhőalapú konstrukciókban.
A bejelentés ezzel együtt nagy port kavart, nem mindennapi tranzakcióról van szó: 34 milliárd dollárért – azaz csaknem 10 ezermilliárd forintért – cserélnek gazdát a RedHat cég részvényei.
Ez az óriási összeg jól demonstrálja a nyílt forráskódú megoldások és a FLOSS-alapú licencmodellek üzleti értékét. A két cég közötti kapcsolat sem új keletű, az IBM korábban is jelentős mértékben járult hozzá a Linux operációs rendszerek fejlesztéséhez, és maga is forgalmazott RedHat-licenceket. A „flörtöt” most házasság, a partnerséget fúzió követte.
A RedHat egy-három éves előfizetéscsomagjai a biztonsági és verziófrissítések révén vállalati környezetben is biztosítják a nyílt forráskódú Linux operációs rendszerek, valamint middleware alkalmazások és menedzsmenteszközök használatát, de megtalálhatók a cég portfóliójában a felhőalapú infrastruktúra-, platformszolgáltatások és menedzsmenteszközök is.
A RedHat Enterprise Linux Server licencelése viszonylag egyszerű, a különböző támogatási szintű előfizetések fizikai környezetben socket pár alapon, virtuális környezetben pedig VM-szám alapon licencelődnek, míg a middleware termékek licencelésénél a fizikai vagy virtuális processzormagszám az irányadó. Compliance-szempontból e csomagok kezelése nem különösebben bonyolult feladat, sőt a RedHat Satellite Server és a hozzá kapcsolódó add-on használata esetén on-premise környezetben is lehetetlen a megengedett mértéken felül használni.
Ezzel szemben az IBM-szoftverek licencelése, már a portfólió kiterjedéséből és összetett voltából fakadóan sem egyszerű.
Az IBM szerveroldali termékeinél a licencigényt a futtató fizikai vagy virtuális szerverek kapacitása határozza meg, amelyet a szerver- és a processzortípus alapján számított érték, a PVU (Processor Value Unit) összértéke fejez ki.
A felhasználószám alapján licencelt termékből is sok van, és találkozhatunk összetett licencelésű (user + PVU vagy Flexpoint alapon számolt) csomagokkal is, például egy Cognos TM1 környezet megfelelő licencelése feltételezi a szerveroldali komponensek PVU-alapú lefedését, és jogosultsági szinttől függően különböző user licencek beszerzését. A túlhasználat megakadályozása az IBM-termékeknél nem egyszerű, viszont a gyártói szerződésekben megkövetelt feladat.
A felvásárlás licencelési vonzatait illetően rövid- és középtávon nem számítunk nagy horderejű változásra. Ahogy más akvizíciók esetén is, a RedHat-előfizetések feltehetően megtartják önállóságukat az IBM portfólióján belül, de arra számíthatunk, hogy új néven, átcsomagolt formában lesznek elérhetők, esetleg kombinálva valamilyen más IBM-termékkel.
A marketingszempontú átcímkézések minden bizonnyal a felhőalapú megoldások népszerűsítését szolgálják majd, hiszen a felvásárlástól az IBM elsősorban felhőalapú megoldásainak bővülését, ügyfeleinek mindinkább a felhőbe terelését várja.
Ezzel kapcsolatban az ügyfeleknek érdemes lehet kihasználniuk az olyan taste of cloud jellegű termékek kínálta előnyöket, amelyek az egyet fizet kettőt kap elvén – átmeneti időre – lehetővé teszik az on-premise és a cloud környezetben való egyidejű használatot.
További következmény, hogy az IBM a szoftvergyártói auditja során vizsgálhatja a RedHat-előfizetések szerződésszerű felhasználását. Az IBM-auditok során rendszerint az egyik problémás pont az úgynevezett legacy szerződések megléte, vagyis a korábbi jogtulajdonostól örökölt, korábbi licencelési feltételek tanúsíthatósága és megfelelő dokumentáltsága.
Ezért érdemes lehet az aktuálisan és a múltban hasznát RedHat-előfizetéseinkre vonatkozó dokumentumokat (szerződések, számlák, akár a gyártó oldalán – jelenleg még – elérhető általános szerződési feltételek) megfelelően dokumentálni és eltárolni.
A piacok a felvásárlás tényére nem adtak egyértelműen pozitív vagy negatív választ, az IBM szeptember eleje óta eső trendben mozog, a RedHat részvényárfolyama pedig a hír bejelentését követően jelentősen emelkedett, de nem érte el a 190 dolláros felvásárlási árat, ami egy óvatos befektetői reakcióra enged következtetni.
A felvásárlásról kiadott sajtóközlemény hangsúlyozza, hogy a cél az áttörés a nyílt forráskódú megoldáson alapuló felhőszolgáltatások terén, emellett pedig természetesen a RedHat szabad szoftveres örökségének és a fejlesztői közösség eredményeinek megőrzése. Beszédes, hogy a RedHat – egyelőre legalábbis – önálló entitásként, a mostani menedzsmentje irányításával az IBM Hybrid Cloud divízójába tagozódik be. A két különböző kultúrájú, bár technológiailag több tekintetben rokon vállalat fuzionálásából kétségkívül sok jó dolog sülhet ki, a hangsúlyeltolódással azonban a FLOSS-megoldások kölcsönözte vélt vagy valós ártatlanság kora e házassággal kétségkívül véget ér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.