A 9 százalékos társaságiadó-kulccsal már eddig is paradicsomi állapotok várták a vállalkozásokat hazánkban, ám jövőre még sokkal jobban járhatnak. A tervek szerint ettől kezdve hazánkban is elérhető lesz a Németországban és Ausztriában már roppant népszerű adótervezési technika, a csoportos adózás. Az új lehetőség még tovább növelheti a hazai adórendszer vonzerejét, és javíthatja a magyar vállalatcsoportok versenyképességét is.
A társaságok csoportos adózása a nemzetközi adózásban egyáltalán nem ismeretlen intézmény. A szomszédos Ausztria például határon átnyúló csoportos adózást alkalmaz, vagyis még azok a cégcsoportok is kihasználhatják a lehetőséget, amelyek tagvállalatai közül egyesek nem is Ausztriában működnek. Németország pedig a belföldi csoportoknál alkalmazza – ehhez hasonló lesz a magyar rendszer is. A csoportos társasági adózás megoldja például a 9 százalékos adókulcs bevezetésével kialakult azon problémát, hogy az adókedvezményeket nem mindenki tudta teljesen felhasználni. Ezentúl a csoportba tartozó vállalatok kiegyensúlyozhatják egymás veszteséges vagy nyereséges működését, megoszthatják a tagok által szerzett adókedvezmények kedvező hatásait.
De lássuk, mi is az új intézmény lényege!
A magyar csoportos társasági adózást – a javaslat szerint – minden belföldön működő cégcsoport kihasználhatná, álljon az két társaságból vagy több tucatból: a résztvevők száma és a vonatkozó iparáguk sem lesz korlátozva. Egy cég azonban csak egy csoport tagja lehet egy időben, és a döntéstől függően valaki akár ki is maradhat. Feltétel, hogy a résztvevők tulajdonosai legalább 75 százalékban átfedésben (szavazati jog egyezősége) legyenek, sőt mérlegfordulójuk napjának is egybe kell esnie. Ugyanabban a pénznemben kell könyveiket vezetniük, valamint beszámolókészítési elveiknek (magyar számvitel vagy IFRS szerinti) is meg kell egyezniük. Ha a csoport e feltételeknek megfelel, a tagoknak közösen írásban kell engedélyt kérniük az adóhatóságtól, ennek birtokában hivatalosan is létrejön a csoportos adóalanyiság. Vigyázat! Az áttérésre rövid idő lesz: 2019-re várhatóan csak január 1–15. között lehet majd bejelentkezni. Aki lemarad, az 2019-ben már kimarad. A csoportot – amely külön csoportazonosító számot kap – az adóhatóság előtt a kijelölt csoportképviselő fogja képviselni. Az ő feladata lesz, hogy nyilvántartást vezessen a csoportos adószámítás részleteiről.
Adóbevalláskor a jövőben először a csoporttagok készítik majd el saját adólevezetésüket, amelyet az adóhatóságnak és a csoportképviselőnek is elküldenek, aki ezután elkészíti a csoport adóbevallását. A fizetendő társasági adót a csoporttagok között a pozitív adóalapok arányában megosztják, amit a csoportképviselő a csoportos társaságiadó-bevallásban jelent be az adóhatóságnak. Ez fokozott koordinációt igényel majd a csoporttagok és a csoportképviselő között nemcsak a társaságiadó-bevallásokban, hanem a pénzügyi beszámolók elkészítésében és véglegesítésében is.
A csoportos adóalapot speciális veszteségelhatárolási szabályok szerint lehet majd csökkenteni a csoporttagok adott évi negatív adóalapjával, amely, az általános szabályokhoz hasonlóan, öt évig továbbvihető. Az 50 százalékos veszteségfelhasználási korlát itt is érvényes lesz. A jelenlegi tervek szerint a csatlakozó csoporttagok korábbi elhatárolt vesztesége – sajnos – nem vihető be az adózói csoportba, sőt, mivel sem a felhasználásról, sem a befagyasztásról nem rendelkezik az előzetes tervezet, ez akár el is veszhet.
A csoportos társaságiadó-alanyiság által megnyíló másik nagy jelentőségű adótervezési lehetőség, hogy a tagok nemcsak a veszteségeket írhatják le a közös nyereségből, de az adókedvezményeket is közösen érvényesíthetik majd, továbbá várhatóan az adófelajánlás kapcsán járó jóváírást is együtt alkalmazhatják. A csoportos adóalanyiság által együttesen felhasználható kedvezmények köre és módszertana még finomhangolás alatt van, a parlament előtt és a különböző bizottságokban. Az adókedvezmények megosztásának azonban mindenképpen nagy jelentősége lesz az új intézmény alkalmazásakor. Hiszen a 9 százalékos társaságiadó-kulcs bevezetésével sok beruházási projekt esik el a rájuk arányosan jutó kedvezmények teljes kihasználásától, tekintve, hogy ezeket csak bizonyos ideig lehet továbbvinni és felhasználni.
Belátható, hogy már ez is sokaknak jó hír, de akkor még nem is említettük az egyik legnagyobb adminisztratív könnyítést: a csoport tagjai felmentést kapnak az egymás közötti ügyletek transzferár-dokumentációs kötelezettsége alól, csak a csoportos társaságiadó-alany szintjén kell elkészíteni a dokumentációt.
A csoportosulás ráadásul nem örökké tart: ha netán a jövőben a felek meggondolják magukat, bármikor feloszlathatják a csoportot, vagy egyes tagok – a csoport fennmaradásától függetlenül – akár ki is léphetnek. Ekkor új adóévet kezdenek, adóelőleg-bevallást tesznek, és ezt követően adóelőlegeiket és adóikat önállóan vallják be és fizetik meg. Azt a döntést tehát, hogy megéri-e a csoportot megalakítani, és hogy mely kapcsolt felek lépjenek be a csoportos társaságiadó-alanyiságba, érdemes alaposan átgondolni, vagyis ha a tervezetet a javaslatnak megfelelően elfogadják, akkor a vállalkozások év végi feladatlistája egy elemmel bővülhet. Hiszen a csoport megalakulásának előkészítésére alig több, mint másfél hónapjuk marad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.