Az előzetes becslésnél is gyorsabban,
kereken 5 százalékkal nőtt a magyar gazdaság tavaly, ami kiugró eredmény a rendszerváltás utáni magyar gazdaságtörténetben.
A magyar növekedés 2018-ban több mint 3 százalékponttal meghaladta az eurózóna átlagát, ami egyértelműen arra utal, hogy Magyarország felzárkózóban van a fejlettebb európai országokhoz. A mostani növekedési teljesítmény dicsérete, hogy valamennyi ágazatra kiterjed: a száguldó építőipar mellett az ipar, a mezőgazdaság és a szolgáltatások is erőteljesen bővültek.
A lakosság fogyasztása több mint 4 százalékkal emelkedett, miközben a beruházások 17 százalékkal nőttek. A külső egyensúly romlott ugyan, de a magyar külkereskedelmi mérleg tavaly is masszív, 5,5 milliárd eurós többlettel zárt. Ebben a helyzetben nem meglepő, hogy ismét előkerült politikusaink régi kedvenc vesszőparipája, Ausztria utolérésének perspektívája. Az osztrák és a magyar gazdaság teljesítménye közötti különbség persze olyan jelentős, hogy
csak több évtizedes távlatban érdemes ilyen célokat kitűznünk.
A fejlettségi különbségek ugyanis logikusan visszavezethetők a két ország fizikai és humántőke-fejlettségének különbségére, valamint az eltérő intézményi hatékonyságra. A fizikai infrastruktúra fejlesztésében már középtávon lehet érdemben csökkenteni a lemaradást, a humán és az intézményi hátrányok leküzdése azonban csak hosszú távon sikerülhet.
Tartalmilag a humán és az intézményi tényezőkre koncentrálnak a február végén napvilágot látott versenyképességi koncepciók. Úgy tűnik, hogy a politikai vezetők és az irányadó gazdaságpolitikai műhelyek között megszületett az új versenyképességi konszenzus, amely a remélt felzárkózás alapját adhatja.
Bár a 330 pontból álló részletes versenyképességi intézkedéscsomagot a Magyar Nemzeti Bank stábja dolgozta ki, látható, hogy a kormányzat számára kitüntetett jelentőségű demográfiai programelemek a jegybanki programban is fontosak.
A családtámogatási programelemek sokdimenziós szakpolitikai koncepciót tükröznek: a hagyományos gyermekgondozási és családtámogatási, valamint intézményfejlesztési eszközök mellett tágabban értelmezett adózási, lakhatás- és vállalkozástámogatási, iskoláztatási és nyugdíjjogosultság-elszámolási javaslatok is megjelennek.
A jegybanki elgondolások szerint az egészségügyi rendszert is a demográfiai célok szolgálatába célszerű állítani, és mindehhez a tudatos gyermekvállalást népszerűsítő kampányt, valamint az egyes intézkedések folyamatos monitoringját is hozzárendelnék. Ilyen komplex intézkedéscsomagtól rövid távon az várható, hogy javul a gyereket nevelő családok életminősége. A termékenységre, a gyerekvállalási hajlandóságra viszont ez a program is csak hosszabb távon gyakorolhat pozitív hatást.
Középtávon is lehet viszont további javulás a munkaerőpiacon. Bár a jelenlegi 4 százalék alatti magyar munkanélküliség kifejezetten alacsony európai összehasonlításban, a foglalkoztatottság szintje érdemben növelhető.
A felnőttképzés, a vállalkozói ismeretek terjesztése, az átképzések és az atipikus foglalkoztatási formák ösztönzése fontos foglalkoztatáspolitikai lépés, azonban ezekkel a lehetőségekkel csak azok tudnak élni, akik jó képzettségi alapokkal, készségekkel rendelkeznek. Az alacsony képzettségű, rossz egészségi állapotú és a hanyatló térségek kistelepülésein élő állampolgárokon ezek a szakpolitikai intézkedések keveset segítenek, ráadásul ezekben a családokban a gyerekek tipikusan öröklik szüleik képzetlenségét és szegénységét.
A kitörési lehetőségek kidolgozottsága szempontjából a közzétett versenyképességi programok nem meggyőzők: nem látszanak a szegény családok társadalmi, illetve országon belüli fizikai mobilitását ösztönző programlépések. Ígéretesek tehát a közzétett versenyképességi koncepciók, de elsősorban a jómódúak és a középosztályhoz tartozó családok számára. A magyar felzárkózásnak viszont fontos része a szegény családok kitörési esélyeinek érdemi javítása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.