Nem lassult a magyar gazdasági növekedés az idei első negyedévben. Sőt az 5 százalék feletti GDP-bővülés azt jelenti, hogy az EU-tagországok közül Magyarországon ment végbe az egyik leggyorsabb növekedés – ezúttal még Lengyelország és Románia teljesítményét is meghaladta a hazai expanzió. Ilyenkor rutinszerűen felmerül a túlfűtöttség utáni jövő rémképe, és azzal fenyeget, hogy a jelenlegi gyors növekedést két-három éven belül komoly gazdasági lassulás, kedvezőtlen nemzetközi környezetben pedig súlyos és elhúzódó recesszió követi.
A keresetek gyors emelkedése, a foglalkoztatásbővülés és az ingatlanpiaci boom egyelőre pozitív irányú kölcsönös ösztönző hatást fejt ki, a növekedés leszálló ágában viszont negatív irányban erősíthetik egymást.
Érdemes ebből a szempontból szemügyre venni, hogy mit tesz a hazai monetáris és fiskális politika: élénkíti vagy inkább hűti a túlhevülés jeleit mutató gazdaságot?
Az elmúlt évtized gazdaságpolitikai sikere a viszonylag szigorú fiskális politika és a fokozatosan lazító monetáris politika kombinációjára épült. 2012 őszétől a jegybanki alapkamat apró lépésekben, de folyamatosan csökkent: az MNB 2016 májusáig összesen harminchárom kamatvágást hajtott végre, azóta pedig 0,9 százalékon stabilizálódott a jegybanki alapkamat. Az alacsony kamatszint kétségkívül segített abban, hogy a növekedés belső mozgatói működésbe lépjenek, így a fogyasztás és a beruházások expanziója felgyorsította a korábbi lanyha növekedést. Most viszont az alkalmazkodó monetáris politika szellemében fordulatra, érdemi kamatemelésre lenne szükség. Tavaly nyár óta ugyanis az éves infláció egyértelműen emelkedik, június óta kilépett a 3 százalék körüli sávból, áprilisban pedig már a 4 százalékos határt ostromolta a fogyasztói árindex. A jegybanki kamatemelés mértékéről és a kamatemelési lépések kívánatos számáról persze lehet vitatkozni, arról azonban aligha, hogy most szükséges a kamatemelés.
Különösen azért, mert a fiskális politika alkalmazkodóképessége politikailag korlátosnak tűnik. Az, hogy az elmúlt években a kormány tartósan 3 százalék alatt tudta tartani a GDP-arányos államháztartási hiányt, persze komoly eredmény a 2000-es évek felelőtlen fiskális politikai gyakorlatához képest, amelynek következménye az államadósság súlyos megugrása lett. A mostani gyors növekedés időszakában azonban a költségvetési politika további szigorodása, ennek folytán pedig az államháztartás egyensúlyi pozíciója felé történő elmozdulás indokolt. Ahhoz ugyanis, hogy a néhány éven belül várható globális recesszió idején a kormány képes legyen a megfelelő élénkítő, a recessziós hatásokat részben ellensúlyozó lépésekre, érdemi fiskális mozgástérre van szükség, amelyet csak lényegesen alacsonyabb államadósság mellett lehet biztosítani. Magyarán: a fiskális politikának a mostani gyakorlathoz képest is szigorodnia kellene, és nem tanácsos a 2 százalék körüli hiányszámmal beérni a gazdaság túlhevülésére utaló jelek mellett.
Az áprilisi konvergenciaprogramban ilyen pályát rajzolt fel a kormányzat, azonban kétséges, hogy a makropénzügyi racionalitásból adódó következtetések hogyan lesznek összefésülhetők a politika szempontjaival. Az általános béremelkedések ugyanis a közszféra több területén növekvő bérfeszültségekhez vezettek, és az egészségügyi, az oktatási és a szociális ágazatban a bérszintek radikális emelésével lehet csak esély a humán erőforrás minőségi romlásának visszafordítására. Ez azonban növekvő kormányzati kiadásokkal jár, és csak akkor megvalósítható, ha bizonyos területekről visszavonul a kormányzat: csökken például az állam tulajdonosi szerepvállalása, és leépülnek a közmunkaprogramok is. Részben értékválasztás, részben kormányzati bölcsesség kérdése, hogy a monetáris és a fiskális politika szigorodása milyen kombinációban történik meg. Annyi azonban bizonyos: ha mindkettő elmarad, akkor nagy árat fizetünk majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.