Az ma már vitán felül áll, hogy a mesterséges intelligencia (MI) az üzleti folyamatok szerves részévé válik. A technológia térnyerését az IDC piackutató friss felmérése is alátámasztja. A tanulmány szerint a már most elérhető intelligens megoldások megnégyszerezhetik a munkavállalók termelékenységét. Óriási lehetőségeket kínál tehát ez a terület.
Mindehhez három módon viszonyulnak az üzleti szféra szereplői: az úttörő vállalkozások már a mindennapokban alkalmazzák a különböző MI-megoldásokat, a cégek egy másik csoportja pedig megkezdte a felkészülést az automatizációs alkalmazások bevezetésére. A vállalatok harmadik – és legnagyobb – csoportja azonban még nem tudja, miként, milyen haszonnal integrálhatná a legkorszerűbb technológiát üzleti folyamataiba, ezért inkább kivár.
Az intelligens megoldások bevezetését tervező cégek számára az egyik legegyszerűbb lépés, ha megismerkednek a robotizált folyamatautomatizáció (RPA) lehetőségeivel.
Ez a technológia olyan megoldásokat foglal magában, amelyek a szoftveres háttérrendszerekben futó folyamatok automatizálásával jelentősen csökkentik a humán munkaerő monoton, folyton ismétlődő feladatait. Egyszerűbben szólva, egy ilyen robot lemásolja azt, amit a felhasználó az adott helyzetben mindig végez. Ilyen lehet például egy iktatás elvégzése, egy csatolmány hozzáadása az e-mailhez, egy sablon válaszüzenet elküldése vagy ismétlődő információk átadása egy másik rendszernek.
Ehhez hasonló feladatok szép számmal megtalálhatók a szervezetek szinte minden részlegében, és különösen a pénzügyi, az IT- és a beszerzési területen. Olyan kérdésekkel lehet beazonosítani e pontokat, mint például: ismétlődő-e a feladat, ugyanúgy kell-e mindig eljárni, jelentős számban fordul-e elő? Ha ezekre mind igen a válasz, érdemes megvizsgálni az RPA bevezetését.
E technológiával nem csak az adott mozzanat gyorsul fel. Jelentős értéknek számít az is, ha egy termelővállalat automatizálni tudja beszállítói értékelési rendszerét – az alapmegoldás cseréje nélkül. Így például átláthatóan és az azonnali döntéshozatalt támogató módon láthatjuk, hogy melyik beszállító dolgozik a legpontosabb szállítási határidőkkel, vagy mely partner termékei felelnek meg leginkább a minőségi elvárásoknak. Ugyanígy nyomon követhető, hogyan halad a megrendelések adminisztrációja. Aki tudja, mit jelent a különböző rendszerekből összehalászni, naprakészen tartani az erre vonatkozó információkat, a jóváhagyások állapotát, bizonyára örömmel fogadja a legmodernebb eszközök segítségét. Az RPA alkalmazásával ezenfelül kiküszöbölhető a hibás adatbevitel miatt meghiúsuló tranzakció is. Az SAP szintén ígéretes lehetőségeket lát e megoldásban, ezért vásárolta meg tavaly a Contextor nevű RPA-fejlesztőt. A francia cég ekkorra már több mint százezer RPA-botot helyezett üzembe ügyfeleinél. A felvásárlás fő haszna az, hogy e technológia bármilyen SAP- és más IT-rendszerhez hozzákapcsolható. Ennek segítségével automatizáljuk például a vállalatirányítási rendszerünk (ERP) folyamatait. Két éven belül ugyanis nemcsak az ERP-ben, de az ERP-nk és harmadik rendszerek közötti folyamatok felét már ilyen szoftverrobotok fogják támogatni, tovább növelve a munkavállalói hatékonyságot. Ennek egyik hozadéka, hogy a dolgozóknak mind kevesebb adminisztrációval, rutinszerű feladattal kell megbirkózniuk. Sőt, már a digitális asszisztensek is bevethetők. Aki a legújabb verziójú ERP-rendszerünket használja, annak e képességek már bevetésre készen rendelkezésére állnak. Mi így járulunk hozzá a fent említett kutatás valósággá válásához.
Ám a hatékonyságnövelés sosem lehet végcél: ez a jobb, vonzóbb munkahely egyik jellemzője is. Sőt továbbmegyek, mivel meggyőződésem, tapasztalatom azt mondatja velem: a jobb technológia nemcsak elégedettebb munkavállalókat s ezáltal eredményesebb cégeket „tud varázsolni”, de összességében jobban működő világot is. Bízom benne, hogy e látásmódot mind több cégvezető teszi magáévá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.