Az elmúlt években a gazdasági konjunktúrával párhuzamosan kedvezően alakultak a munkaerőpiaci folyamatok. A bővülő foglalkoztatás és a reálkeresetek emelkedése növelte a lakosság vásárlóerejét, a háztartások fogyasztási kiadásainak gyorsuló ütemű bővülése egyre nagyobb mértékben járult hozzá a gazdasági növekedéshez.
Hazánkban a foglalkoztatottság uniós összehasonlításban is kiemelkedően bővült, 2018 negyedik negyedévében már a munkaképes korú népesség 70 százaléka dolgozott, ezzel az EU-tagországok középmezőnyéhez tartozunk (nyolc-kilenc évvel ezelőtt még az utolsó vagy utolsó előtti helyen voltunk). A keresetek reálértéke 2013 óta jelentősen, 38 százalékkal emelkedett. Ennek nyomán nőtt a háztartások rendelkezésre álló jövedelme, ami a felhasználásban is tükröződött: egyre dinamikusabban, öt év alatt több mint ötödével, 2018-ban pedig 5,3 százalékkal bővült a fogyasztási kiadásaik volumene. Noha a háztartások részben – főként a növekedés első éveiben – a válság utáni évek elmaradt vásárlásait pótolták be, és bővülő hitelkeresletük kockázatokat is hordoz magában, a fogyasztási kiadások emelkedése fontos pillére a gazdasági növekedésének. 2013 óta egyre nagyobb mértékben járultak hozzá a GDP emelkedéséhez a háztartási szektor fogyasztási kiadásai, 2018-ban a 4,9 százalékos bővüléshez mintegy 2,5 százalékponttal.
A fogyasztás növekedésére számos tényező volt hatással.
Mindenekelőtt a kedvező munkaerőpiaci folyamatok (bővülő foglalkoztatottság, emelkedő keresetek) növelték a lakosság vásárlóerejét. Csökkentek a munkát terhelő adók, különböző adókedvezményeket vezettek be (például a családi adókedvezményt), ami további többletjövedelmet eredményezett a háztartásoknál. Valamelyest javult a fogyasztói bizalom, amit a tartós termékek nagyobb arányú vásárlása is jelez. Az alacsony hitelkamatlábak, az összességében enyhébb hitelfelvételi előírások és a fogyasztói bizalom javulása nyomán élénkült a háztartások hitelkereslete, ami tovább erősíti a fogyasztást és a beruházásokat. A lakáscélú hitelek állománya az utóbbi két évben ismét emelkedett – 2018-ban 10 százalékkal –, és élénkült a fogyasztási hitelek piaca is.
A növekvő kereslet a kiskereskedelmi üzletek forgalmának bővülésében is tetten érhető. A kiskereskedelem gyorsuló növekedést mutatott az elmúlt években, 2018-ban a forgalom volumene 6,5 százalékkal emelkedett. A háztartások kiskereskedelmi költéseinek alakulásában a fogyasztói bizalom javulása mellett szerepet játszhatott az alapvető élelmiszerek és bizonyos szolgáltatások általános forgalmi adójának csökkentése.
A háztartások fogyasztásának további növekedésére több tényező is befolyással lehet.
Egyrészt rövid távon folytatódhatnak a jelenlegi munkaerőpiaci tendenciák, ennek köszönhetően tovább nőhet a lakosság vásárlóereje. Másrészt a kedvező hitelfelvételi lehetőségek és a fogyasztói bizalom erősödés nyomán tovább bővülhet a lakosság hitelkereslete. Ennek a lehetőségére utal, hogy a háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények GDP-arányos hitelállománya az utóbbi években uniós szinten az egyik legalacsonyabbra csökkent, emellett lecsengeni látszik a válságot megelőző hitelexpanzió során összegyűlt adósságállomány leépítése. Az élénkülő hitelkereslet azonban kockázatos lehet: a lakosság túlzott eladósodottsága a pénzügyi fegyelem fellazulását eredményezheti a hiteltörlesztések során, ami sérülékennyé teheti a gazdaságot. A fogyasztás növekedésével párhuzamosan a háztartások bruttó megtakarítási rátája magas szinten, 11–13 százalék között mozog, a kedvező kilátások fennmaradása esetén kismértékben csökkenhet az óvatossági megtakarítások szintje.
Emellett több szakpolitikai intézkedés – például a családokat támogató demográfiai csomag több rendelkezése – is hozzájárulhat a háztartási szektor rendelkezésre álló jövedelmének további növekedéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.