BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
oktatás

A technológiai változások hat-nyolc új szak beindítását indokolhatják

Az oktatásban mindenképpen követni kell a változásokat, és azt is el szeretnénk érni, hogy a vállalkozások tegyék magukévá az újító gondolkodást, lépjenek ki a beszállítói szerepkörből, váljanak innovátorrá – mondta Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium innová­cióért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaságnak.
2019.07.23., kedd 11:47

Az Európai Bizottság jelentése szerint két helyet estünk az innováció területén. Hol kell beavatkozni a folyamat megfordítása érdekében?

Összességében gyenge a kutatói és fejlesztői létszám utánpótlása, és nagy gazdaságpolitikai kihívás a hazai kis- és középvállalkozások innovációs képessége és hatékonysága is. A kutatóintézetek és felsőoktatási intézmények kutatási kapacitásai széttagoltak, nem kellően koncentráltak, és a kutatási eredmények nem hasznosulnak megfelelően. Márpedig az előrelépéshez több kutatásra, több hazai szabadalomra, találmányra van szükség, amely erősítheti a magyar gazdaságot. A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint azonban tavaly a magyarországi piaci szereplők ráfordításai a kutatás-fejlesztésre egy év alatt 21 százalékkal 628,4 milliárd forintra emelkedtek.

Milyenek az eredményeik ezeknek a ráfordításoknak?

A GDP-arányos kutatás-fejlesztési ráfordítás Magyarországon elérte az 1,49 százalékot, ekkora még sohasem volt. Ám ebből is megállapítható, hogy hiába nőnek a ráfordításaink, ha nem hasznosulnak megfelelően. A kormány által már megvalósított, illetve megvalósítani tervezett intézkedések célja éppen az, hogy a kutatás-fejlesztés eredményei konkrét hasznot hajtsanak, azokból új, versenyképes termékek és szolgáltatások szülessenek. Ehhez megfelelő alap, hogy az innovációs rangsorban a foglalkoztatás területén jól állunk, és a szabályozási környezet is támogató. A 2020-ig szóló kutatás-fejlesztési és innovációs stratégia folytatásaként már készül a 2030-ig érvényes új irányelv és intézkedési terv. Ezt részletesen az első öt évre dolgozzuk ki, majd az eredmények függvényében felülvizsgáljuk. A kormány több forrásból több kutatást szeretne. A változás érdekében a területre jövőre 25 százalékkal több pénz áll rendelkezésre a költségvetésben, ez 2020-ban plusz 32 milliárd forint.

Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium innová­cióért felelős helyettes államtitkára
Fotó: Kallus György

Hogyan ösztönözhetők a kis- és középvállalkozások?

Az Európai Unió 2016-os Com­munity Innovation Survey kutatása kimutatta, hogy a tíz főnél több alkalmazottat foglalkoztató magyarországi kkv-k 90 százaléka azért nem vezetett be innovációt, mert nem látott rá okot. A felmérés szerint Magyarországon a kkv-k attitűdje a legnagyobb probléma. Nem arról van szó, hogy nincs elég forrás ilyen fejlesztésekre, hiszen a Ginop-pályázatokon keresztül 2014 és 2018 között 460 milliárd forint jutott e vállalkozói kör projekteinek finanszírozására, messze több annál, mint amennyi hazai innovatív kkv és innovatív projekt született abban a négy évben.

Miben kell támogatni a kkv-kat?

A hazai vállalkozásokat abban kell támogatni, hogy magas hozzáadott értéket teremtsenek, és a tevékenységük tudásalapú legyen. Biztosítani kell a lehetőséget, hogy a kutatóintézetek és a felsőoktatási intézmények ne elszigetelten működjenek, hanem kölcsönösen előnyös együttműködést alakítsanak ki a gazdaság és a társadalom legkülönbözőbb szereplőivel. Szeretnénk elérni, hogy a vállalkozások sajátítsák el és tegyék magukévá az újító gondolkodásmódot, vagyis – kilépve a beszállítói szerepkörből – váljanak innovátorrá. Alakítsanak ki olyan saját termékportfóliót, amely globálisan is versenyképessé válhat. Szemléletformálásra van szükség: meg kell értetni a vállalatokkal, hogy csak minőségi termékekkel tudnak labdába rúgni, hiszen a tömegtermelésre ott vannak a kínai gyártók. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a családi vállalkozások most kezdenek szembesülni a generációváltás problémájával, ezért már a felsőoktatásban megpróbáljuk arra ösztönözni a fiatalokat, hogy mélyedjenek el a vállalkozási ismeretekben, és indítsanak saját, technológiai alapú vállalkozásokat.

A teljes interjú a keddi Világgazdaságban olvasható

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.