Az elmúlt hetek egyik legnagyobb hatású híre a Facebook libraprojektjének bejelentése volt. A Facebook és a köré szerveződő, 28 tagot számláló szövetség 2020-tól a libra névre keresztelt digitális pénzzel kívánja forradalmasítani a fizetést. A résztvevők hivatalos célja, hogy könnyen elérhető és olcsó szolgáltatásokhoz juttassák a fejlődő országok azon, mintegy 1,7 milliárd fős lakosságát, akiket a pénzügyi rendszer hagyományos szereplői még nem képesek elérni. A kétségtelenül pozitív cél mögött azonban már különösebb képzelőerő nélkül is felsejlik egy alternatív monetáris rendszer, egy új világpénz létrejöttének lehetősége is.
A bejelentést vegyes fogadtatás övezte. A pénzpiacokon a Facebook-részvények és a bitcoin árfolyama emelkedett, miközben a szakmai sajtó is inkább pozitívan, a digitális forradalom újabb mérföldköveként hivatkozott az ötletre. A hagyományos banki szereplők még a meglepetésből próbálnak felocsúdni, a központi bankok és a felügyeleti hatóságok pedig a kezdeti távolságtartást követően az elmúlt hetekben már egyre erősebb üzeneteket fogalmaztak meg. Jerome Powell, az amerikai Fed elnöke a projekt leállítását kérte, és az európai jegybankárok is a legmagasabb szintű felügyeleti szabályok betartatását „lengették be”. Az óvatosság valóban indokolt.
Bár a Facebook szuperpénze kétségtelenül kezel jó néhányat a kriptovaluták korai betegségei közül (például skálázhatóság vagy az árfolyam stabilitása), a kérdőjelek még így is sorjáznak. Ezek részben az adatbiztonsághoz kötődnek. Elgondolkodtató, hogy alig néhány héttel a libra bejelentése után szivárgott ki a hír: a Facebook ötmilliárd dolláros bírságra számíthat a Cambridge Analytica adatvédelmi botránya miatt… A kérdések másik csoportja azt vizsgálja, elkerülhető-e, hogy a libra a terrorizmus, a pénzmosás vagy a feketegazdaság melegágyává váljon. Kétségünk sem lehet azzal kapcsolatban, hogy mint minden, több ország pénzügyi rendszerére hatást gyakorló valuta esetében, a geopolitikai megfontolások ezúttal is gyorsan az asztalra kerülnek. Végezetül talán a legfontosabb kérdés, hogy a létrejövő új pénzügyi rendszer minden körülmények között kiállja-e a pénzügyi stabilitás próbáját.
Korunk pénzrendszerében a pénz értékét nem a mögöttes fizikai tartalom, hanem a bizalom határozza meg. A közös hit, hogy a kezünkben tartott papírdarabot vagy a bankszámlánkon lévő digitális jelek sokaságát a gazdaság többi szereplője is hozzánk hasonlóan értékeli és elfogadja. Ennek a bizalomnak a része az is, hogy amennyiben a pénzügyi rendszerben zavar támad, a központi bank beavatkozik, elsimítva a problémákat. Ez az a pont, ami egyelőre teljesen sötétben marad a libra esetében. Végső támaszfunkciót betöltő intézmény és mechanizmus nélkül válságos időben még egyébként biztató kezdeményezések is katasztrófába fordulhatnak. A 2008–2009-es válság időszakában végső hitelezői funkcióit aktívan használó Fed képes volt elkerülni a teljes összeomlást, míg a hasonló lépéseket vonakodva alkalmazó EKB esetében – Mario Draghi 2012-es ikonikus mondatáig – a közös valuta léte is veszélybe került. De kire számíthatnak majd a jövő libratulajdonosai a következő válságban?
A megannyi feloldandó kérdés mellett fontos tanulság is van a felügyeleti hatóságok számára. A pénzügyi rendszer fejlődése korábban lassú, évtizedeken át zajló folyamat volt. Korunk digitális technológiái a fejlődés sebességét erősen felgyorsítják. A felügyeleti hatóságok gyakorlatukban idáig többnyire az egy-egy réspiacon újítani szándékozó fintech cégekre fókuszáltak, kontrollált körülmények között használható, úgynevezett szabályozói játszóteret biztosítva az új ötleteknek. A Facebook bejelentése azonban egyértelműen jelzi, hogy immár az óriási, úgynevezett bigtech vállalkozások is színre léptek. Esetükben csakis nemzetközi koordinációval és hatékony fellépéssel érhetők el eredmények.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.