Ha van ország, amelynek energiapolitikáját nagyítóval figyeli a piac, az Szaúd-Arábia. Ugyan az olajmonarchia befolyása a globális gazdaságra már régen nem olyan nagy, mint az 1970-es években, mégis a világ második legnagyobb kőolaj- és hetedik legnagyobb földgáztermelőjéről és a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) legfontosabb tagjáról van szó. Éppen ezért kapta fel a fejét az elemzők többsége a múlt héten, amikor Rijád bejelentette, hogy Szalman király lemondatja három éve hivatalban lévő olajügyi, ipari és ásványi erőforrásokkal foglalkozó miniszterét, Kálid al-Fálihot, és helyére a fiát, Abdulaziz bin Szalmant nevezi ki.
Al-Fálih gyakorlatilag két hét alatt vált kegyvesztetté a királyságban. Augusztus 30-án elvették tőle az ipari portfóliót, majd szeptember 2-án megfosztották az állami olajvállalat, az Aramco elnöki címétől, hat nappal később pedig az egész minisztériumot elvették tőle. Különösen látványos bukás ez, hiszen Al-Fálihot sokan a globális kőolajipar egyik legbefolyásosabb emberének tartották.
Természetesen nehéz mélyebben belelátni egy ilyen zárt politikai kultúrájú ország döntéshozási folyamataiba, ezért egyelőre sem az okokat, sem a következményeket nem látjuk. Sejtéseink ugyanakkor lehetnek arról, hogy mit jelent és mit nem jelent a miniszterváltás.
Ami talán a legfontosabb, hogy a személycsere valószínűleg nem okoz nagy változást a szaúdi olajpolitikában. Abdulaziz korábban is befolyásos szereplője volt az energetikai döntéseknek, jó tárgyaló hírében áll, és állítólag az OPEC+ formátumban (az OPEC és más olajtermelő államok közötti együttműködésben) született megállapodások közül többet ő hozott tető alá. Nem mellékesen szót ért az irániakkal is, ha energiáról van szó. Ugyan nem támogatta a kínálat megnövelésével az olajár bedöntésére irányuló politikát a 2010-es évek első felében, mégis részt vett az árpolitika nemzetközi koordinálásában.
Ennek ellenére Abdulazizzal középtávon megváltozhatnak a királyság céljai. Kálid al-Fálih mindig hűséges volt a királyhoz, a menesztése mögött tehát valószínűleg szakpolitikai okok húzódnak. A pletykák szerint Szalman király (és a trónörökös Mohamed bin Szalmán, aki nem mellesleg Abdulaziz testvére) elégedetlen volt az olajárakat feljebb tornászni nem tudó, az Aramco részleges piacra vezetését levezényelni nem képes miniszterrel. A következő fél-egy évben kiderül, hogy Abdulaziz hatékonyabban tudja-e végezni a munkáját, mint az elődje. Erre nem szabad mérget vennünk, hiszen elképzelhető, hogy az említett kudarcok nem Al-Fálih személyéből adódtak, hanem a politikai, intézményi és nemzetközi korlátokból.
A lépés beleillik a királyságban zajló centralizációs folyamatokba. Az olajügyi minisztériumot még sosem vezette a királyi család tagja, hiszen az általánosan elfogadott narratíva szerint a portfóliót túl fontosnak tartják ahhoz, hogy politikai kinevezettek irányítsák. Éppen ezért ez a tárca a kevés olyan intézmény egyike volt Szaúd-Arábiában, amelyet hagyományosan technokrata szellemben vezettek. Szalman király fia kinevezésével félig megszegte ezt az íratlan szabályt – ugyan szakembert nevezett ki, de a királyi család tagját, aki ráadásul a saját vérvonalába tartozik. Ezzel a Szalman-ág egy újabb fontos pozíciót vont közvetlen irányítása alá, többek között a királyi, a trónörökösi és a védelmi minisztériumi cím mellé. Mohamed és Abdulaziz egy másik testvére, a jelenlegi védelmiminiszter-helyettes, Kálid korábban ráadásul a királyság amerikai nagykövete is volt.
Érdekes módon tehát az egyik gazdasági csúcspozícióban történt változásnak, bármennyire is gazdasági okokból történt, a legnagyobb hatása politikai lehet. A szaúdi kormány egyelőre a „business as usual” narratíváját használja a minisztercsere értelmezésére. Azt, hogy igazuk van-e, csak évek múlva tudjuk eldönteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.