A z elmúlt több mint egy évtizedben hatalmas változáson ment át a hazai irodapiac. A válság hatására megroppant az addig száguldó építőipar, ami évekre vetette vissza a fejlesztéseket. Ennek következtében számos kisebb szereplő eltűnt a piacról, a tőkeerősek közül pedig sokan a jövőbe mutató projektjeik előkészítésére fókuszáltak. A krízisből való kilábalást követően, a gazdasági növekedés hatására látványoson megnőtt a bérlői kereslet, így újból magára talált és szinte megtáltosodott az irodaszektor.
A piaci robbanás azonban a lehetőségek mellett számos kihívást is hozott magával. A 2007-es évhez képest körülbelül hatvanezerrel kevesebben dolgoznak az építőiparban, a munkaerőhiány pedig látványos bérnövekedést eredményezett az ágazatban, emellett az építőanyagok is nagyot drágultak.
Ezek a folyamatok – párhuzamosan az üresedési ráta csökkenésével – az irodabérleti díjak növekedésével jártak és járnak mind a mai napig. Ahogy a lakóingatlanok esetében, az irodaszektorban is kiélezett verseny zajlik mind a kivitelezői kapacitások, mind a legjobb helyen lévő telkek megszerzéséért. Az A plusz kategóriás irodaházaknál tapasztalható szűkös kínálat miatt a fejlesztésre kész ingatlanok vevői között is erős versengés alakult ki.
Az elmúlt években nemcsak a kereslet, de az igények is gyökeresen megváltoztak, a jövőt formáló trendek pedig már itt vannak velünk. A fenntartható, energiahatékony működés mára alapvető követelménnyé vált, az Y generáció munkába állása, a digitalizáció vagy a dolgozók jóllétének előtérbe kerülése pedig új kihívások elé állítják a fejlesztőket.
Ezekre már most megfelelő választ kell adniuk azoknak a szereplőknek, akik tíz év múlva is érvényesülni akarnak. Ahogyan az irodaházpiac elmúlt évtizedét az olyan fenntarthatósági minősítések, mint a BREEAM vagy a LEED határozták meg, úgy azokat a követelményeket, amelyek révén egy fejlesztés jövőbiztossá válhat, a legjobban Well Building Standard (Well) foglalja össze.
A Well-minősítés által felállított követelmények elősegítik, hogy olyan irodaházak épüljenek, amelyek a környezetvédelem mellett az ott dolgozók egészségére és komfortérzetére is kedvező hatással vannak.
Ha ezek a feltételek adottak, nő a munkahely attraktivitása, javul a munkavállalók produktivitása, csökken a fluktuáció és a betegség miatti hiányzás.
Már-már közhely, hogy a frissen munkába álló Y generáció teljesen más elvárásokat támaszt a munkahelyével, munkaadójával kapcsolatban, mint a korábbi nemzedékek. Míg régen az állásra jelentkező legtöbbször a munkába álláskor látta először az új irodáját, addig ma már az állásinterjú része a munkahely, az iroda és a közvetlen környék által kínált szórakozási és rekreációs lehetőségek bemutatása. A munkavállaló pedig nagyrészt ennek alapján dönti el, hogy végül melyik munkaadót választja.
A dolgozók jóllétének fókuszba kerülése összefüggésben van a relatív munkaerőhiánnyal, amellyel a következő években is számolniuk kell a munkáltatóknak, köztük is főként a nagy irodaházak bérlőinek, jellemzően a diplomás, több nyelvet beszélő dolgozókat versenyképes fizetésért foglalkoztató szolgáltató központoknak. A munkáltatók kénytelenek egyre jobban megbecsülni a munkavállalóikat, akik mind magasabb elvárásokat támasztanak az irodákkal és azok környezetével szemben.
Az attraktív béreken túl a jó helyen, metróközelben lévő, jó szolgáltatási környezettel ellátott, extrákat is nyújtó, tágas iroda fontos munkaerő-toborzási eszközzé vált.
Munkavállalónként akár napi egy óra is lehet az időmegtakarítás, ha az iroda jól megközelíthető és megfelelő szolgáltatási környezetben helyezkedik el, így a magasabb bérleti díj végül forintosítható hasznot hoz a bérlő és/vagy a munkavállaló számára. Ezek a trendek pedig az A plusz kategóriás irodákat fejlesztő vállalatoknak kedveznek.
Nem véletlen, hogy a dolgozók munkakörnyezetének komfortos kialakítása kezd a legfontosabb tényezővé válni az irodaépületekben.
Az irodán belüli kikapcsolódási lehetőségek – konyha, étkező, pihenőszoba, gaming- és sportolási lehetőség, és még sorolhatnánk – persze nem öncélú elemek, hanem azt szolgálják, hogy a dolgozók minél kevesebb időt töltsenek az irodán kívül, és a munkatársaknak minél többször legyen alkalmuk az informális érintkezésekre, ami végső soron a közös munkát segíti.
A munkavállalók számára is vonzó, kiváló szolgáltatási környezetre jó példa a Corvin sétány, ahol egymás szomszédságában található a több mint száz, minden igényt kiszolgáló üzlet, étterem, fitneszközpont és a sétány több mint százezer négyzetméternyi modern irodaházai. De hasonló mintát követ a formálódó Dél-Buda városközpont-fejlesztés, ahol az ország legnagyobb multimodális közlekedési csomópontjában a főváros első okosplázája és a 65 ezer négyzetméteres Budapest ONE irodaház épül.
Az Etele Plaza esetében nem üres lózung az okos jelző, és nem is a ma már általánossá vált, egyedi mérőeszközökkel felszerelt épületüzemeltetési rendszert takarja, hanem a vásárlóknak kényelmet és élményt kínáló okosmegoldásokat. Ezek a jövőben mindinkább alapvető elvárásként fognak megmutatkozni, hiszen már most a mindennapjaink részét képezik a különféle mobiltelefonos applikációk, és egyre szélesebb körben használatosak a különböző digitális eszközök is.
Persze a fejlődés magának az építkezésnek a folyamatait sem hagyja érintetlenül. Az előregyártott és moduláris elemek további térnyerését, a robotizáció és az automatizáltság terjedését, az adatelemzés fontosabbá válását és az okosmegoldások széles körű használatát nemcsak a hatékonyságnövelés iránti igény, de az építőipart is sújtó munkaerőszűke is szükségessé teszi. A következő évtized a technológiai fejlődés segítségével sosem látott változásokat hoz majd az irodapiacon, ahol csak az innovatív szereplők vehetik sikerrel az akadályokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.