Az elmúlt években folyamatosan bővülő turizmusnak súlyos károkat okozott a koronavírus-járvány. Ám a kényszerű leállás után, májusban itthon ismét kinyithattak a szálláshelyek és az éttermek, büfék, a turisztikai főszezon beköszöntével – a megváltozott szabályokhoz és igényekhez alkalmazkodva – megkezdődhetett az ágazat újjáépülése.
A szektor egésze túlmutat a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás körén, az ide tartozó személyszállítási, személygépjármű-kölcsönzési, utazásszervezési tevékenységekkel, kulturális szolgáltatásokkal, sport- és szabadidős tevékenységekkel együtt igen széles területet fed le.
A hazai gazdaságon belül – a tovagyűrűző hatásokat is figyelembe véve – a teljes kibocsátás mintegy tizedét, a foglalkoztatásnak pedig ennél is nagyobb részét – mintegy 13 százalékát – generálják a turisztikai tevékenységek.
A turizmusban érintett ágazatok a termelésbe begyűrűző kapcsolataik révén további kibocsátást generálnak a gazdaságban, így a turizmus megroppanása önmagában is igen széles kört érint hátrányosan.
A járvány a hazai nemzetgazdasági ágakat eltérő módon sújtotta. Munkaerőpiaci szempontból a legsúlyosabb hatást a turizmus gerincét adó szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás szenvedte el: február és április között 60 százalékára esett vissza az iparág vállalkozásainál alkalmazásban állók száma.
A kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák mennyisége májusban az előző év májusához képest 92,7 százalékkal csökkent. Uniós összehasonlításban sem a hazai gazdaság függése a turizmustól, sem a külföldi vendégek turizmusban betöltött szerepe nem mondható erősnek, hazánk a középmezőnybe tartozik e tekintetben.
Számos uniós tagállamban a hazainál lényegesen hangsúlyosabb az idegenforgalom szerepe, a látogatók elmaradása sokkal nagyobb károkat okoz a vírushelyzet miatti korlátozások idején. Az ágazatban foglalkoztatottak aránya 20 százalék feletti például Görögországban, Horvátországban, Portugáliában és Cipruson, ezekben az országokban a szegmens hozzájárulása a GDP-hez megközelíti vagy meghaladja a 20 százalékot.
A járvány korlátokat szab a személyek szabad mozgásának, ez a fizikai akadályok esetleges feloldását követően mentálisan is visszatartó tényező lehet, az emberek nem feltétlenül akarnak a közeljövőben külföldre utazni. Ez különösen ott okozhat gondot, ahol az idegenforgalom nagymértékben támaszkodik a külföldi látogatókra.
A külföldiektől való függés Ciprus (94 százalék), Horvátország (92 százalék) és Görögország (83 százalék) esetében a legerősebb.
Magyarország idegenforgalmában az elmúlt években a vendégéjszakák mintegy felét külföldiek töltötték el, a szállásdíjbevételekből pedig még ennél is nagyobb, mintegy 63 százalék volt a részesedésük 2019-ben. A külföldiek a vendégéjszakák hattizedét Budapesten töltötték – ezenkívül a Balaton és a fürdőikről ismert települések voltak a legnépszerűbbek –, a szálláshelyek közül pedig a szállodákat részesítették előnyben.
A vendégéjszakák másik felét a belföldi vendégek igényelték, tehát fontos a belföldi turizmus szerepe is, ez biztos alapját képezheti az idei nyári-őszi turisztikai szezonnak.
A szakpolitikai intézkedések szintén hozzájárulnak a turizmus újjáépítéséhez. A belföldi turizmus élénkítése érdekében indított kampány és a SZÉP-kártya keretösszegének megnövelése várhatóan képes lesz mérsékelni az ágazatot érő veszteségeket. Fontos a külföldi látogatók visszatérése is:
a Magyar Turisztikai Ügynökség által indított nemzetközi kampány az autóval is elérhető távolságra levő külföldi (például német, cseh, osztrák) turistákat célozza meg. 2019-ben a külföldiek által hazánkban eltöltött vendégéjszakák csaknem kétötödét adták a kampányban megcélzott országok.
Könnyítés lehet, hogy átmenetileg nem kell megfizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást, az idegenforgalmi adót, a vendéglátóhelyek közterület-használati díját, és kibővült a turisztikai fejlesztéseket támogató Kisfaludy-program kerete.
Az utóbbi hetekben a vírus terjedése számos országban, közöttük több környező országban is felgyorsult. Ez újabb beutazási korlátozásokhoz vezetett, amelyek július 15-től érvényesek, és nyilván gátat szabnak a turisztikai célú beutazásoknak.
Szerencsére a legtöbb külföldi turistát adó országok egyelőre zöld besorolást kaptak, így nem vonatkozik rájuk a korlátozás.
Bár a külföldi vendégek egy részének elmaradása tetemes bevételkiesést okoz, mégis, sok európai országhoz képest alapvetően kedvező helyzetben vagyunk amiatt, hogy a hazai idegenforgalomban fontos szerepe van a belföldi turizmusnak.
A szakpolitika és a lakosság összefogása kiemelt jelentőségű ebből a szempontból: a belföldi turisztikai célpontok választásával a hazai turizmus, ezáltal a magyar gazdaság teljesítményének növekedését is támogatjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.