A Nemzeti Energia- és Klímastratégia célkitűzéseivel összhangban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a közelmúltban meghirdette a második Metár-tendert, amelynek célja a megújuló energiaforrások felhasználásával történő villamosenergia-termelés további támogatása.
A pályázat keretében összesen 800 millió forint éves támogatás osztható ki újonnan megtermelt évi 390 gigawattóra villamosenergia-mennyiség után. Az első Metár-tenderen a benyújtott pályázatok 30 százaléka érvénytelen volt, ezért érdemes áttekinteni, hogy mire kell fokozottan figyelni.
A pályázaton zöldprémium-támogatás nyerhető el a közcélú hálózatba betáplált villamos energia számára, ahol a pályázók az induló évre vonatkozó támogatott árra tesznek ajánlatot a létesíteni kívánt erőműegység névleges teljesítményének meghatározása mellett.
A pályázatok 2020. szeptember 15. és október 15. között nyújthatók be. A kiíró a legkisebb támogatási igényű pályázatokat fogadja be a támogatási és teljesítménykorlát eléréséig, ha a pályamű minden egyéb tekintetben maradéktalanul megfelel a kiírásnak. A pályázati követelményeket a MEKH honlapján közzétett részletes kiírási dokumentáció tartalmazza.
Az első Metár-tenderen 168 pályázatból a legtöbb ajánlatot ajánlatibiztosíték-hiba (13 pályázat) miatt zárták ki, de sokan buktak el határidőn túl érkezett pályázat (10), nem megfelelő elosztói dokumentum (8), a MEKH-nél fennálló tartozás (6) és rossz bontási dokumentum (2) miatt is. Ketten valótlan barnamezős nyilatkozatot adtak, hatan több hibát is vétettek.
A tapasztalatok szerint a pályázóknak nagyon kell figyelniük arra, hogy az ajánlati biztosíték megfeleljen a benchmarkberuházási összeg vagy meglévő erőműegységek felújítása esetén a felújítási vagy fejlesztési összeg 1,5 százalékának.
Az ajánlati biztosítékot bankgarancia formájában kell benyújtani, amihez a kiírási dokumentációban szereplő két, kötelező érvényű ajánlati garancianyilatkozat mintát kell felhasználni.
Ezenkívül jelentős felújítás vagy fejlesztés esetében a pályázathoz műszaki és gazdasági megvalósíthatósági tanulmányt kell készíteni. A dokumentum kötelező tartalmi elemeiről részletes útmutató van a MEKH kiírási dokumentációjában, annak minden pontját ki kell dolgozni.
A pályázatot akkor is érvénytelenítik, ha a pályázati dokumentáció egynél több ajánlati árat tartalmaz. Az ajánlati ár kizárólag a titkosított bontási dokumentumban tüntethető fel. A titkosítást úgy kell elvégezni, hogy a kiírási dokumentációban megadott közjegyzői kulcs biztosítsa a hozzáférést.
Barnamezős beruházásnál bizonyítani kell, hogy a beruházás helyszíne ilyennek tekinthető. Barnamezősnek olyan földrészlet minősül, amelynek leromlott az állapota – jellemzően ipari, kereskedelmi, közlekedési vagy honvédelmi célú felhasználás következtében –, de környezeti és műszaki beavatkozással értéknövelt, fejleszthető területté alakítható.
Fontos tudni, hogy az értékelési bizottság kiszűri az azonos telephelyre tervezett, valamint az összeszámítás miatt 49,99 megawattot meghaladó névleges teljesítményű erőműegységeket. Ezeket a kiírási dokumentáció szerint elutasítják.
Az összeszámítási szabály alapján összevontan kell kezelni azokat a pályázat szempontjából releváns erőműegységeket, amelyeknek a hálózati csatlakozási pontja vagy kapcsolódási pontjaik ezer méter távolságon belül vannak.
Az első Metár-tenderhez képest a támogatások mértéke és kategóriái is változtak, az új kiírás a nagyobb erőműegységeket részesíti előnyben. Ezt a célt szolgálja, hogy a kisebb névleges teljesítményű (0,3–0,99 megawatt) erőműegységek esetén az éves támogatási korlát 333 millió forintról 200 millió forintra, a kiosztható támogatott villamosenergia-mennyisége évi 66 gigawattóráról 40-re csökkent.
Ezzel párhuzamosan a nagyobb erőműegységeknél a névleges teljesítmény felső korlátja az új kiírásban az előzőben szereplő 20-ról 49,99 megawattra nőtt. Ehhez igazodik az éves támogatási korlát is, amely 667 millió forintról 600 millió forintra csökken, de ez az egész keret csökkenése miatt arányaiban növekedést jelent. A kiosztható támogatott villamosenergia mennyisége az évi 134 gigawattról 350-re változott.
Az azonos tulajdonoshoz tartozó pályázók által maximálisan elnyerhető támogatott villamos energia mennyisége a kisebb kategóriában változatlanul 15 gigawattóra évente, a nagyobb kategóriában viszont 50 gigawattóráról 175-re emelkedett. Az érvényesen benyújtható ajánlati ár legmagasabb értéke 26,70 forint kilowattóránként.
Az első Metár-tenderen az összes beérkezett pályázati igény a kiosztható támogatási mennyiséget 157 százalékkal haladta meg.
A benyújtott 119 érvényes pályázat közül a kisebb kategóriában a pályázók mintegy 80 százaléka nyert, a nagyobb kategóriában 24 százalékuk. Az érdeklődés most is óriási, ezért kiemelten fontos a pályázati hibák elkerülése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.