Az EU gazdasága a második negyedévben 11,9 százalékkal zsugorodott, a munkanélküliség pedig júniusban 7,1 százalékra emelkedett.
A 25 éven aluliak 16,8 százaléka nem talált munkát.
Drámai a fiatalkorúak munkanélkülisége, ami Spanyolországban 40,8, Olaszországban 27,6 százalék, de az olyan sikeres országokban, mint Svédország és Luxemburg, szintén magasra nőtt a fiatalkori munkanélküliség (28,7, 26,7 százalék).
Az elemzők figyelmeztetnek, hogy ezek a jelenségek már nemcsak a pandémia hatásai, azok csak rárakódnak a technológiai változások okozta munkaerőpiaci problémákra. A most zajló ipari forradalom új és másféle tudást igényel, és a cégek megválnak azoktól, akik nem rendelkeznek ilyen tudással.
Ha a folyamatot magára hagyjuk, akkor nőni fog a tudással rendelkezők és nem rendelkezők közötti szakadék, és ennek következtében a jövedelmi különbségek is, ami növelheti a társadalmi feszültségeket. Ennek jeleit ma már világszerte láthatjuk.
Az idei első negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva 3 százalékkal csökkent a háztartások fogyasztása az EU-ban.
A legnagyobb csökkenés Olaszországban, Spanyolországban és Belgiumban következett be (6,4, 6,1 és 6 százalék).
A fogyasztáscsökkenés egyik oka valószínűleg a jövedelemcsökkenés volt. De nőttek – a növekvő bizonytalanság miatt – a megtakarítások is. A legnagyobb, 6,4 százalékos növekedés Belgiumban volt tapasztalható.
A technológiai változások kiváltotta átalakulás a gazdaság és a társadalom minden területén, a cégek és a háztartások, de a kormányok viselkedésében is érezteti hatását. A változások vége nem megbecsülhető, hiszen párhuzamosan zajlik a pandémia elleni védekezés és a szerkezeti változások miatti bizonytalanság növekedése.
Ebben a bizonytalansággal terhelt, gyorsan változó közegben a nemzetállamoknak át kell értékelniük azt is, hogy mit értsenek versenyképességen, illetve hogy a versenyképesség-e az, amelyet most növelniük kell. Ez azért is indokolt, mert bár nagyon sok versenyképességi kutatás zajlik, és sok tanulmány készül, még sincs összhang a tekintetben, hogy mit értünk egy ország versenyképességén. Kivel és milyen célokkal versenyez egy ország?
A bizonytalanság miatt a versenyképességi elemzésekben keverednek az országokkal és az azokban működő cégekkel kapcsolatos adatok. Pedig nyilvánvaló, hogy más a feladata egy államnak és más a cégeknek. Az állam legfontosabb feladata a nemzeti vagyon védelme és bővítése kell hogy legyen.
A nemzeti vagyon tágabb értelemben a humán, a természeti, a társadalmi, a gazdasági-pénzügyi és a kulturális vagyonból tevődik össze. A nemzeti érdek és a céges érdek ellentétbe is kerülhet egymással. Nyilván nem növelik a nemzeti vagyont az olyan a beruházások,
amelyek olyan jó minőségű termőföldekre települnek, ahol versenyképes agrárgazdálkodás is folyhatna.
Viszont az ilyen beruházás is növeli a gazdasági teljesítményt, a GDP-t, mivel a GDP olyan mutató, amely nem méri a gazdasági tevékenységek negatív társadalmi-gazdasági hatásait.
A pandémiával nehezített nagy technológiai-gazdasági átalakulásba beilleszkedni akaró, abban a lehetőségeket meglátó és azokat kihasználni akaró nemzeteknek ezért nem a GDP növelését kell a versenyképesség-javítás fő céljaként kijelölniük, hanem a fenntartható, azaz tartós, hosszú távú fejlődést annak árán is, hogy az átalakulás rövid távon GDP-áldozattal járhat.
Ehhez erősíteni kell a nemzeti válságálló képességet és csökkenteni a gazdasági-társadalmi sérülékenységet.
Ez a gazdasági szerkezetnek az új, változó lehetőségekhez való igazítását, az egy ágazattól való függőség csökkentését, a gazdaság tulajdonszerkezete egyensúlyának biztosítását és a társadalmi innovativitás kibontakoztatását jelenti.
Társadalmi innovativitáson a nyitottságot, az állandó tanulást, a változások érzékelését és az azokhoz való alkalmazkodni tudást értjük. Ez világos értékrendet, magas bizalmi szintet és valódi teljesítményorientáltságot igényel, mert az segíti az innovációt, az ismeri el a valóban innovatív teljesítményt.
Az ellenálló képesség erősítéséhez és a sérülékenység csökkentéséhez továbbra is fontosak a stabil pénzügyi rendszerek, az alacsonyan tartott költségvetési hiány és államadósság, ami gondos és nagyon hatékony pénzügyi gazdálkodást követel meg.
A technológiai átalakulás, vagy ahogy gyakran emlegetik, a negyedik ipari forradalom szemléletváltást, új gondolkodásmódot is szükségessé tesz, amelynek fontos jellemzője, hogy bizonyos korábbi gyakorlatokat – legyenek azok államiak vagy cégesek – meg lehessen kérdőjelezni, hiszen ami a múltban sikeressé tett egy országot vagy egy céget, az a múlttal szakító, változó jövőben veszteséget okozhat.
Nem célszerű ezért visszatérni a korábbi növekedési modellekhez.
Új, innovatív megoldásokat kell keresni, szem előtt tartva, hogy ezek új ismereteket és új mentalitást is szükségessé tesznek. Ebből következik, hogy a technológiai és gépberuházások önmagukban nem lesznek elegendők a jövőbeli sikerhez.
A kulcskérdés a humán vagyon színvonalának tudatos és tervezett emelése.
Különösen fontos lesz a digitális tudás és a digitális képességek elterjesztése,
ami nálunk a fiatalok körében sem magas.
Az EU július 15-i jelentése szerint a 16–24 éves korcsoportban az alapszintű vagy annál magasabb szintű digitális képességgel rendelkezők aránya Magyarországon 68 százalék.
Az EU27 átlaga 80 százalék. A cseh érték 91, a szlovák 82, a lengyel 80 százalék.
A nagyon alacsony szintű digitális képességekkel rendelkező fiatalok aránya nálunk 30 százalék.
Az EU27 átlaga 17 százalék. A cseh érték 7, a szlovák 17, a lengyel 19 százalék. Ezek az adatok azért érdemesek figyelemre, mert azt a 16–24 éves korosztályt jellemzik, amelynek a leginkább kellene rendelkeznie ezzel a tudással.
Az MNB frissen megjelent versenyképességi jelentése arra is rávilágít, hogy a 20–29 évesek körében a reál végzettséggel rendelkezők aránya tekintetében Magyarország az EU 27 országa között a 24. helyen áll, a nemzetközi kitekintéshez, a szakirodalom megismeréséhez szükséges legalább egy idegen nyelv ismerete tekintetében pedig az utolsó előttiek vagyunk.
Ilyen humánvagyonképesség-mutatókkal nyilvánvalóan nehéz lesz az átalakuló világgazdaságban sikeres pozíciót kiharcolnunk magunknak.
A cél ezért a fizikai beruházások mellett a humán vagyonba való intenzív beruházás kell hogy legyen. Most újra nagyon aktuális Széchenyi mondása, hogy a jövőnk a kiművelt emberfők sokaságától függ. Ennek hiányában a nemzet és a cégek egyaránt lassítósávba szorulnak a gyorsabban fejlődő, tudással versenyző országokhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.