Kiemelt szakmai érdeklődés övezi a digitális jegybankpénzről szóló híreket és bejelentéseket. Augusztusban Lael Brainard, a Fed döntéshozója nyilatkozott arról, hogy az amerikai jegybank a Massachusetts Institute of Technology (MIT) Egyetemmel közös kutatásban vizsgálja a digitális jegybankpénz bevezetésének lehetőségét és hatásait.
A digitális jegybankpénz olyan elektronikus számlapénzrendszer, amelyben a kereskedelmi bankok mellett a magánszemélyek a jegybanknál is vezethetnek számlát.
A digitalizációban előrehaladott gazdaságok jegybankjai (például: az Európai Központi Bank, a kínai vagy a svéd jegybank) már évek óta vizsgálják a digitális jegybankpénz alkalmazhatóságát. Néhány jegybank már teszteli a fejlesztéseket.
A pénzügyi infrastruktúrát és a pénzügyi rendszert napjainkban a jegybankok és a kereskedelmi bankok irányítják. A jegybankok rendelkeznek a készpénzteremtés monopóliumával, emellett a partnerkörük számláin digitális pénzt hozhatnak létre (például az eszközvásárlások során).
A jegybankok mellett a kereskedelmi bankok hitelezésen keresztül számlapénzt teremtenek. A folyamatban a jegybankok a saját eszköztáruk alakításával, valamint a makroprudenciális eszközeikkel koordinálják a pénzügyi rendszert és üzemeltetik a pénzügyi infrastruktúrát.
Az utóbbi években új kihívók jelentek meg, azzal a céllal, hogy szerepet vállaljanak a pénzrendszer alakításában. Fintech cégek, peer-to-peer hitelezők, kriptovalutákat létrehozó cégek nagy számban kezdték meg a tevékenységüket.
A kriptovaluták – közülük a legismertebb a bitcoin – céljuktól eltérően egyelőre messze vannak attól, hogy a pénzfunkciókat betöltsék, a szabályozási kérdéseken túlmenően rendkívül volatilis árfolyamuk következtében.
A Facebook Libra projektje hozhatta volna a legnagyobb változást a pénzügyekben, mivel a Facebook-felhasználók száma, a szabad pénzügyi tartalékok, az árfolyam-volatilitás kivédése (stablecoin) mind a forradalmi innovációt erősítették. Azonban a projekt során felmerülő kérdések és szabályozási akadályok miatt a legnagyobb és a pénzforgalomban leginkább jártas szereplők fokozatosan kihátráltak belőle.
A Libra rámutatott, hogy a bigtech cégek forradalmi ütemben válhatnának a pénzügyi rendszer irányítóivá, ami esetükben súlyos demokráciadeficitet és biztonsági kérdéseket vetne fel, ezért ma már a szabályozók sokkal nagyobb figyelme övezi a kezdeményezéseiket.
A digitális jegybankpénz bevezetéséhez a jegybankoknak fontos motivációra van szükségük. Az Európai Központi Bank hivatalos álláspontja az európai polgárok készpénz iránti jelentős keresletét hangsúlyozza. Ugyanakkor megjegyzi, hogy az EKB-nak a fizetési preferenciák gyors változása esetén készen kell állnia a lépésre.
A jegybanki célokkal összefüggő kihívások sokkal nagyobbak lettek az utóbbi években (például a zéró alsó korlát a kamatokban), ami önmagában felvetheti egy forradalmi megoldás alkalmazását. Mivel az átállás még a készpénz melletti alkalmazás formájában is erősen átalakíthatja a pénzügyi rendszert, a jegybankok ehhez az eszközhöz kizárólag alapos előkészítés után és csak szükség esetén nyúlnak majd.
A fejlesztésekben élenjáró jegybankok vélhetően akkor lépnek, ha valamilyen külső sokk vagy privát szereplő veszélyezteti a monetáris politika működőképességét vagy célrendszerét.
A digitális jegybankpénz bevezetése kapcsán számos elméleti és gyakorlati kihívás áll a központi bankok előtt. Költséghatékony módon kell olyan technológiát felhasználó pénzügyi infrastruktúrát létrehozniuk és működtetniük, amely mindenki számára hozzáférhető, biztonságos, egy pénzügyi válság esetén is jól vizsgázik.
Fontos vizsgálni, hogy a jegybankok alapfunkciói, az árstabilitás elérése és a pénzügyi stabilitás fenntartása, hatékonyan teljesülnének-e a bevezetést követően. A kihívások és a kérdések nem egyszerűek, de az elméleti kutatások mellett minden jegybanknak vizsgálnia kell a digitális jegybankpénz technikai megvalósítását, mert a fizetési szokások gyors változására és a pénzügyi rendszer kihívásaira kész válaszokkal kell rendelkezniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.