Az utóbbi években látványos geopolitikai átrendeződés indult a világban. Hírekben, elemző cikkekben gyakran találkozunk a deglobalizáció, a vámháború, a kereskedelmi háború kifejezésekkel, majd a pandémia óta újabb címszavak robbantak be a világpolitikába: globális értékláncok rövidülése, beszállítói hálózat diverzifikálása, befelé fordulás, új hidegháború. Ezek a szavak mind arra utaltak, hogy a globális gazdasági tér átalakul, és felerősödött a nagy szereplők közti világgazdasági újrapozicionálás. Az új hidegháború a világ két nagyhatalmi és gazdasági erőterének, Kínának és az USA-nak a gazdasági háborújáról szól. Az Európai Unió harmadik nagy szereplőként kimaradt a nagyhatalmi játszma aktív alakításából, de az új helyzetre reagálnia kell.
Történelmileg erősek az európai politikai-gazdasági kapcsolatok az Amerikai Egyesült Államokkal, így felmerül a kérdés: miért fontos Európának gazdaságilag Kína az
új globális világtérben?
Kína a pandémia során Európa kulcspartnerévé vált. A vírus miatti védekezés először Kínában, majd Európában is a termelői és gazdasági aktivitás idei csökkenésével járt együtt. Ez a globális beszállítói láncok miatt mind az egészségügyi eszközök és termékek, mind az ipari termelés vonatkozásában súlyos ellátásbiztonsági kérdéseket vetett fel. A gazdasági visszaesés ellenére a kiszolgáltatott helyzetben az első fél évben nőtt a legnagyobb európai kikötők forgalma, továbbá 41,7 százalékkal nőtt a vasúton szállított konténerek száma éves összevetésben. Emellett mindkét irányba folytatódtak a tőkebefektetések.
A pandémia felerősítette a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat. Kína gazdasági és technológiai értelemben gyorsulva hagyja le Európát.
A növekedési ráták tekintetében Kína fölényét az utóbbi tíz év átlagában nem kell hangsúlyozni. Az IMF előrejelzése szerint 2024-ben már Kína lesz a világ legnagyobb gazdasága, India a harmadik, ami Ázsia felemelkedését mutatja. Elgondolkodtató, hogy az idén a beérkező nagyfrekvenciás adatok szerint a világon egyedül Kína volt képes a gyors V alakú kilábalásra. Az USA-ban és Európában is elnyúló, fokozatosabb kilábalás látszik.
A V alakú kínai kilábalás jól mutatja a professzionális és hatékony pandémiás válságkezelést, másrészt a kínai gazdaság alkalmazkodóképességét az új technológiáknak köszönhetően.
Kína a mesterséges intelligenciában, az elektromos autók fejlesztésében, az 5G-technológiában, a kiberbiztonságban, a robotikában és a biotechnológiában is nagyon előrehaladott technológiákat fejlesztett. Ezekben az iparágakban már egyértelműen az USA első számú kihívója, és Európa elmaradt tőle. Európa oldaláról tehát bőven sorolhatók kooperációs lehetőségek és érvek a kapcsolat erősítésére.
Európa magasan kiemelkedik a világon a zöldpolitikában és -megoldásokban. Hszi Csin-ping kínai elnök szeptemberben bejelentette, hogy Kína négy évtized alatt karbonsemlegessé válik. A zöldmegoldásokban és a fenntartható fejlődés technológiáiban Európa előrébb jár Kínánál. Az ENSZ környezetvédelmi programja által használt globális zöldgazdasági index legfrissebb, 2018-as rangsorában a legjobb helyezéseket sorra európai országok foglalták el, Kína a 30. helyen állt.
Zöldiparágakban Európa számos országa világvezető, így a fenntarthatósági politikában Kína számíthat az
európai technológiákra és megoldásokra a kooperációban.
Eljött Eurázsia korszaka, amelyben az EU–Kína-viszony kulcsfontosságú és mindkét fél számára profitábilis, hosszú távú kapcsolat lehet. Középtávon az EU pandémiás kilábalási csomagja és a 2021–2027-es költségvetés, míg kínai oldalon a 14. ötéves terv költségvetése (2021–2025) ad lehetőséget a kapcsolatok további mélyítésére. Az USA protekcionistább hangvétele miatt az EU-nak kiegyensúlyozottabb stratégiára van szüksége az új világrendben. A Kínával folytatott európai együttműködés eredményessége meghatározó fontosságú az EU és Magyarország jövőbeni versenyképessége szempontjából is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.