A Covid–19 által előidézett bizonytalan üzleti környezetben a vállalati visszaélések meghatározó kockázati tényezőként jelennek meg. Ennek oka, hogy a járvány a klasszikus csalási háromszög (indíték, lehetőség, önigazolás) minden pontján növeli a visszaélések kockázatát vállalaton belülről és kívülről érkező elkövetők esetén egyaránt. A szándékos visszaélések elleni fellépés a szabályos és hatékony működés elősegítése mellett hozzájárul a nehezen megfogható reputációs kockázatok mérsékléséhez is.
A Covid–19 hatására a vállalatok többségének működési környezete jelentősen átalakult. A profitabilitást és a szabályszerű működést fenyegető visszaélések elleni fellépés a pandémia okozta üzleti folyamatok változása miatt különösen indokolt. A Key Risk Assessment Survey júniusi eredményei szerint a sikeres változásmenedzsment szempontjából a kiberbűnözés és a vállalati visszaélések egyaránt meghatározó kockázati tényezőként jelennek meg. A gyakorlat arra is rámutat, hogy
míg a vállalatvezetők nagy hangsúlyt helyeznek a változó gazdasági viszonyok okozta pénzügyi és munkaerő-gazdálkodási problémák kezelésére, a szándékos visszaélések elleni fellépésre már kevesebb figyelmük jut.
Míg az általános piaci folyamatokat a vállalkozások nem vagy alig tudják befolyásolni, addig a szándékos visszaélések megelőzéséért, felderítéséért és kivizsgálásáért maguk is felelősek, hiszen ez is feltétele az eredményes és szabályszerű működésnek. Az egyes kockázati tényezők szorosan összefüggnek, ezért a vállalatvezetők részéről a visszaélések és a kiberbűnözés elleni fellépés kiemelt feladat, amely átfogó megközelítést igényel.
A járványhelyzet a klasszikus csalási háromszög (fraud triangle) minden pontján növeli a visszaélések kockázatát:
Az ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) felmérése szerint májusban globális szinten a megkérdezett vállalatok 68 százaléka tapasztalta a vállalati visszaélések kockázatának emelkedését a Covid–19 következtében, s ez az arány augusztusra tovább emelkedett. A felmérés az elkövetkező tizenkét hónapban a leírt trend határozott folytatódását is előrevetíti.
A Covid–19 következtében a vállalatok eredményességét és szabályszerű működését veszélyeztető szándékos visszaélések belső és külső kockázatok alapján a táblázatban foglaltak szerint csoportosíthatók.
A visszaélések megelőzése, felderítése és kivizsgálása a fenyegetés forrásának megfelelően eltérő eszközökkel és módszerekkel történhet.
Vállalaton belüli kockázatok esetén megoldás lehet a belső vizsgálatok lefolytatása (tényfeltárás, gyökérokelemzés, hatásvizsgálatok), a proaktív adatelemzés (beszállítók, árukészlet, pénzmozgások és munkavállalók monitorozása), valamint a korrupciómegelőzés (compliance megoldások kidolgozása és megerősítése – például ISO 37001 tanúsítvány megszerzése).
A vállalaton kívüli kockázatok elsősorban a corporate intelligence megoldásokkal (beszállítók átvilágítása, üzleti partnerekkel kapcsolatos profilalkotás), a vitarendezési eljárásokkal (kereskedelmi vagy egyéb szerződéses viták hatékony megoldása), valamint a kibervédelmi és forensic technológiák (eseményészlelés, incidenskezelés és -vizsgálat, elektronikus adatfeltárás) alkalmazásával csökkenthetők.
Vállalaton belüli és kívüli kockázatok kezelésében egyaránt fontos szerep jut a tudatosságnövelő intézkedéseknek, beleértve a célzott munkavállalói tréningek megtartását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.