A piacoknak a Covid–19 gazdasági hatásaitól kezdve az elképesztő mértékű költségvetési és monetáris válaszlépésekig rendkívüli volt a 2020-as év, és ezek az események a 2021-es kilátásokra is óhatatlanul rányomják a bélyegüket. Ahogy már korábban is jeleztük, valószínűleg túl vagyunk a világgazdaság talpra állásának „könnyebbik” szakaszán.
A befektetési környezetet meghatározó tényezők 2021-ben
Reflektorfénybe kerül a költségvetési politika:
2020-ban a monetáris és a költségvetési politika rendkívül támogató volt, és a jelek szerint a jegybankok egyelőre hajlandók kivárni a kamatmódosítással.
Jövőre a figyelem arra irányul majd, hogy mennyire tudja a költségvetési politika kiegészíteni a kivételesen támogató monetáris politikát. Ennek kapcsán szorosan figyelemmel fogjuk kísérni az Amerikában zajló politikai fejleményeket.
Az infláció kulcskérdés marad: még mindig nem tudni, nő-e 2021-ben a gazdasági környezet hatására, és ha igen, mennyivel. A Fed által bejelentett átlaginflációs célkövetés fontos fejlemény, mert lehetővé teszi, hogy az infláció kismértékben a célelőirányzat fölött legyen mindaddig, amíg nem kezdenek javulni az USA foglalkoztatottsági adatai.
Új elnöki terminus az Egyesült Államokban: a kiélezett elnökválasztási küzdelmet követően az eredmény nemcsak 2021-ben, hanem jóval azután is éreztetni fogja hatását. Tekintve, hogy a költségvetési politika nagy hatással van a középtávú gazdasági kilátásokra, az ösztönzők esetleges visszafogása jelentős kockázati tényező, és ha az USA kongresszusa megosztott marad, a különböző eszközosztályok talpra állása is volatilisebben alakulhat.
A fenntarthatóság kritikus jelentőségű
A fenntarthatósági tényezők a befektetési kockázatok egyre fontosabb részét alkotják. A korábbi pénzügyi válságoktól eltérően a Covid–19-járvány nem csak az eszközpiacok működését borította fel, alapvető kérdéseket vetett fel egész ágazatok fenntarthatóságával, az érintettek felelősségével és a ma ismert kapitalizmus hosszú távú kilátásaival kapcsolatban is.
Mindezek hatására egyre nagyobb szerephez jutnak a fenntarthatósági kritériumok a befektetési döntéshozatalban.
Stratégiai eszközallokáció során alkalmazott modelljeinkben már a hőmérséklet alakulását is figyelembe vesszük, hogy pontosabban megértsük, hogyan hathatnak a különböző klímaváltozási forgatókönyvek a tőkepiaci feltételezésekre, az eszközhozamokra és a kockázati profilokra.
Óvatos optimizmus, kedvencekkel
Ami az eszközpiacokat illeti, befektetői csapatunk továbbra is igyekszik megtalálni az óvatosság, valamint a részvények és kötvények kapcsán kínálkozó szelektív lehetőségek kihasználásának szükségszerűsége közötti egyensúlyt.
A jelenlegi gazdasági körülmények között összességében továbbra is óvatosan vállalnak befektetési kockázatot a kissé optimista értékeltségekkel jellemezhető környezetben.
Jövőre általában a kötvénykockázatot részesítik majd előnyben a részvénykockázattal és a tőkeszerkezet felsőbb tartományába tartozó eszközökkel szemben, de a vakcinákkal kapcsolatos hírek hatására a korábbinál kissé optimistábbak.
Bár a részvénypiacok általánosságban lassúbb gazdasági növekedésre készülhetnek, az egyes régiókat és az ágazatokat tekintve a kép árnyaltabb ennél. Ebből adódóan 2021 vélhetően a relatív lehetőségek megragadásáról szól majd, amikor a befektetők beárazzák a gazdasági és a vírussal kapcsolatos fejleményeket. Ami a régiókat illeti, befektetői csapatunk a feltörekvő piacokra tekint a leginkább bizakodóan, főleg Ázsia feltörekvő országaira (például Kínára, Koreára és Indiára), mivel itt a legkedvezőbbek az eszközértékeltségek, a jövedelemkorrekciók és a tágabb befektetői pozicionáláshoz köthető technikai piaci tényezők.
Európában továbbra is fennállnak a politikai fejleményekhez (például a Brexithez), a Covid–19 miatti intézkedésekhez és az ezek által a gazdasági adatokra gyakorolt hatásokhoz kapcsolódó kockázatok. Ettől függetlenül a vonzó értékeltségek és az EKB további monetáris lazító intézkedései fontos szempontnak számítanak a rövid távú kilátások értékelésekor. Az USA részvényeit a piaci szinten tapasztalható koncentrációs kockázatok és a választások utóhatásainak fényében összességében semlegesnek ítéljük.
A hozamvadászat fokozódhat
Befektetési stratégiáink jó részét úgy alakítottuk ki, hogy piaci ciklusokon át egyenletes bevételt termeljenek, így a kötvény jellegű aleszközosztályok kombinációja 2021 küszöbén továbbra is rendkívül fontos tényező.
Ha megmarad a monetáris politika eddigiekhez hasonló, markánsan támogató jellege, a költségvetési támogatás pedig viszonylag szerény lesz, a hozamvadászat 2021-ben egyre intenzívebbé válhat.
Mivel a hozamok általánosan a historikus mélypont közelében járnak, a befektetőknek el kell találniuk a vonzó bevételszerzési lehetőségek és a fokozott kockázatvállalás közötti kényes egyensúlyt.
Ami a hozam és a kockázat egyensúlyát illeti, a magas hozamú és a feltörekvő piaci kötvényekben fennálló kitettségükből kellemes hozamokra számíthatnak, ha az előttünk álló évben a hitelcsődciklus mérsékelten pozitív irányban halad tovább. A magas hozamú kötvények univerzumán belül az ázsiai papírokat részesítik előnyben, mivel ezek hitelháttere stabilabb, és a regionális növekedés is kedvezően hat rájuk.
Defenzív karakter a változó viszonyok világában
A befektetőket foglalkoztató egyik legégetőbb kérdés 2021 küszöbén az, hogy miképpen gondoskodhatnak befektetéseik hosszú távú diverzifikációjáról. A 2020 márciusában bekövetkezett összeomláskor számos hagyományosan „biztos menedéknek” számító eszközosztály nem tudta a befektetők által elvárt mértékű biztonságot nyújtani. Amerika államkötvényei és a befektetési minősítésű kötvények például kevésbé hatékony kockázatmegosztást kínáltak a portfóliókon belül, mint a korábbi válságok idején.
Mivel a hozamok történelmi mélypontok közelében járnak, a befektetőknek alaposabban körül kell nézniük, ha védekező jellegű befektetési lehetőségeket keresnek.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fejlett országok államkötvényein túl például a kínai államkötvényeket is számításba kell venniük, amelyek viszonylag meggyőző hozamokat kínálnak, vagy aszimmetrikus kockázati jellemzőkkel rendelkező, páros stratégiákat is ki kell dolgozniuk, amelyeknél a felfelé mutató potenciál nagyobb, mint a lefelé mutató kockázat.
Taktikai allokációs szempontból a 2021-es terveinkbe illeszkedő páros kereskedési stratégiákat jól illusztrálja az a devizapár, amelynél japán jenben hosszú, USA-dollárban pedig rövid pozíciót alakítottak ki. Napjainkban, amikor a méltányos árazású defenzív eszközök egyre ritkábbak, a jen viszonylag olcsó és kockázatmérséklő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ugyanakkor a befektetői csapat az USA-dollárt továbbra is negatívan ítéli meg.
Az alternatív eszközök jól helytállhatnak
Az alternatív eszközök további diverzifikációs lehetőséget kínálnak. Mindig találunk lehetőségeket az olyan területeken, mint az eszközlízing, az infrastruktúra és a megújuló energiaforrások. Általában olyan kombinációkat keresünk, amelyek kevéssé korrelálnak a hagyományos részvény- és kötvénypiacokkal.
Egy konkrét példát említve: a „long volatility” stratégiákat kifejezetten azzal a céllal fejlesztették ki, hogy a fokozott piaci volatilitás idején nyújtsanak pozitív teljesítményt.
Ezek a stratégiák az elmúlt években sokba kerültek a befektetőknek, mivel a tágabb piacok hosszú növekedési időszakoknak örvendhettek, de 2020-ban jó teljesítményt nyújtottak. Úgy vélik, hosszú távon fontos szerep juthat nekik a diverzifikált portfóliókban, és 2021-ben számos lehetőségük lesz arra, hogy bebizonyítsák az életképességüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.