Miután egyes országokban, először az Egyesült Királyságban, majd az Egyesült Államokban, valamint Kanadában és Mexikóban megkapta a sürgősségi engedélyt az első nyugati készítésű védőoltás a Covid–19 ellen, a gyártó azonnal elkezdte a vakcinák leszállítását, az egészségügy pedig haladéktalanul oltani kezdte a prioritásként megjelölt legveszélyeztetettebb csoportokat.
December végére az uniós hatóság is megadhatja az engedélyt, és hazánkba is eljuthat a Pfizer és a BioNTech által fejlesztett, innovatív, forradalmi technológiai újításokon alapuló harmadik generációs oltóanyag.
Hamarosan további oltóanyagok kaphatják meg az engedélyeket, a jövő év első felében fokozatosan növekvő kínálatra számíthatunk. A gyártás logisztikai-disztribúciós és egészségügyi kapacitásokban mutatkozó korlátai miatt azonban az első hónapokban még csak a fokozottan veszélyeztetett idősek, krónikus betegek és egészségügyi dolgozók juthatnak a védőoltáshoz. A második negyedévben már elkezdődhetnek a tömeges oltások is, és az év közepére remélhetőleg elérhető lesz az átoltottságnak az a kritikus szintje, amely elengedhetetlenül szükséges a gazdaság teljes helyreállásához, a korlátozások teljes feloldásához.
Amint látótávolságba került a hozzáférés az oltásokhoz, egyre több helyről érkeznek hírek, hogy bizonyos szolgáltatásokat csak oltásigazolással lehet majd igénybe venni, bár ez egyelőre többnyire még csak terv.
A teljesség igénye nélkül felmerült, hogy repüléshez, koncertre, fesztiválra, színházba, moziba, sportmérkőzésre, kiállításra csak oltásigazolással lehet majd jegyet venni. Noha az oltást a kormányok nem teszik kötelezővé, bizonyos helyzetek kikényszeríthetik, hogy az emberek valóban igényeljék az oltást. Nyilvánvalóan mindenkinek jogában áll eldönteni, hogy élni akar-e az oltással, de ugyanígy a társadalmak egyes csoportjainak is jogukban állhat, hogy védekezzenek azok ellen, akik oltás hiányában potenciális vírushordozók, és megfertőzhetnek másokat is, veszélybe sodorva őket. Be kell látni, hogy a társadalom egyes tagjainak nemcsak jogaik vannak, hanem kötelezettségeik is. Ha valaki egy társadalom tagja szeretne lenni, nemcsak magáért, hanem másokért is felelős.
Nyilván sokan gondolhatják úgy, hogy számukra nem veszélyes a vírus – persze, ha elkapják, és súlyosak a tünetei, feltehetően megváltozik a véleményük –, azonban még tünetmentesen is fertőzhetnek másokat, köztük olyanokat, akiknél akár végzetes is lehet a fertőzés.
A járvány második-harmadik hullámát tekintve teljesen egyértelmű, hogy csak szigorú távolságtartással fékezhető a terjedése. Egyes országokban, amelyekben a második hullámot az őszi hónapokban igen szigorú intézkedésekkel sikerült csillapítani, az újabb enyhítések következtében újra terjedni kezdett a kór. Ez pedig azt mutatja, hogy
mindaddig, amíg más módon nem lehet legyőzni a járványt, szó sem lehet a korlátozó intézkedések remélt enyhítéséről, csupán húzd meg, ereszd meg finomhangolásokról.
Így nem csupán tervezni nem lehet, a koronavírus-válság által érintett ágazatok tartós lejtmenetbe kerülhetnek, végérvényesen lakatot téve a területen működő üzletekre, valamint elbocsátásra ítélve az általuk foglalkoztatottakat. Az állami támogatások ideig-óráig működhetnek, de senkinek nem lehet a célja egy olyan méretű államadósság, amelyet még az unokáinknak is törleszteniük kell.
A vakcina azonban reményt adhat az előbbi ördögi kör megtörésére. Az oltás mellett a szakemberek fognak érvelni, de nyilvánvaló, hogy összehasonlíthatatlanul kisebb a kockázata, mint a fertőzésnek. Kulcsfontosságú, hogy minél gyorsabban minél több emberhez jussanak el az oltóanyagok, mivel a járvány az úgynevezett nyájimmunitás eléréséig nem szorítható vissza. Kifejezetten kedvező, hogy az eddig elfogadott készítmények – és azok, amelyeket hamarosan valószínűleg elfogadnak – hatékonysága kiemelkedően magas. Bízhatunk abban, hogy amint a legveszélyeztetettebb társadalmi csoportokat sikerül megvédeni a vakcinával, a korlátozásokat is fokozatosan, de egyelőre csak részlegesen, feloldhatják.
A szigorú intézkedések teljes feloldása, ezzel együtt pedig a gazdaság teljes helyreállása azonban csak az oltással lehetséges. Ha a társadalom kellő mértékben veszi igénybe a koronavírus ellenszerét, a jövő év közepétől joggal remélhetünk az ideinél összehasonlíthatatlanul szebb új évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.