Bőven van tér a lakossági hitelezés bővülésére rövid és hosszabb távon egyaránt.
Egyrészt a koronavírus-járványhoz kötődő megtorpanás után eleve lesz egy felívelés, de nemzetközi összevetésben is alacsony a lakosság GDP-arányos hitelállománya, ez pedig szintén bővülő piacot vetít előre. Míg a koronavírus-járvány a lakossági hitelpiacot lefékezte, nagyon komoly lendületet adott az eddig is gyorsan fejlődő digitális bankolásnak.
Kezdjük egy rövid értékeléssel: rendhagyó évvé alakította a járvány a múlt esztendőt a lakossági bankpiacon.
Megtorpant a korábbi lendület a lakáshitelezésben, és leginkább az államilag támogatott konstrukcióknak köszönhető, hogy pluszban maradt az új szerződések összege az év első tizenegy hónapjában. A lakosság a válság miatt óvatosabb lett, a nagyobb beruházásait – például a lakásvásárlást – elhalasztotta, vagy éppen az állami lakásprogram múlt év második felében bejelentett, 2021 elejétől igénybe vehető új elemei miatt várt ki. A lakossági óvatossággal magyarázható az is, hogy a korábbi évek sztárkonstrukcióinak számító személyi kölcsönöknél masszív visszaesés történt.
Amint a járvány okozta labilis helyzet elkezd rendeződni, a makromutatók javuló pályára állnak, kedvezőbbé válik a munkaerőpiaci helyzet, akkor újból megkezdődhet a lakossági hitelezés bővülése. Ennek erős lökést adhat az állami lakásprogam már említett bővítése. Például a lakásfelújítási program, amelynek keretében a korszerűsítés összegének felét utólag vissza nem térítendő támogatásként megkaphatják a gyermekes családok, a munkálatok finanszírozásához pedig államilag támogatott, kedvezményes hitelt is felvehetnek.
Az év első heteiben új, kimondottan a lakásfelújításra kidolgozott hiteltermékek megjelenése várható a piacon.
A már korábban igénybe vehető, valamint az idei évtől elérhető kedvezmények – például az 5 százalékra csökkentett lakásépítési áfa, az arra jogosultaknak az adó visszaigénylése, továbbá az illetékmentesség – miatt élénkülés várható a lakáspiacon, ezzel összefüggében a lakáshitelpiacon is.
Miközben a koronavírus-járvány a lakossági hitelpiacot lefékezte, hihetetlen mértékben felgyorsította a digitalizációt a pénzügyi szektorban, ezen belül a mindennapi bankolásban. Minden túlzás nélkül: a múlt évben és az idén komolyabb eredményeket ért el ez a terület, mint a korábbi öt évben együttvéve, részben a pandémiás helyzetben gyorsan átalakuló ügyféligények miatt. A járvány miatt új megoldások sora jelent meg, előtérbe került a készpénzmentes fizetés, az online ügyintézés, legyen szó szinte bármilyen banki szolgáltatásról.
Elindult az átutalások egy részét rögtön – 5 másodpercen belül – célba juttató azonnali fizetési rendszer, az erre épülő megoldások pedig meghatározzák majd a mindennapi bankolást a jövőben. Ugyancsak a digitális fejlődés egyik fontos lépcsője, hogy a lakásvásárlás különböző fázisai, kezdve az ingatlankereséstől a hitelfelvételen át az adásvételig, az online térbe költözzenek. Ma már online is könnyen kiszámolható, hogy egy-egy konkrét eladó lakóingatlan esetében a vevőjelöltek mekkora lakáshitelt kaphatnak, milyen támogatásra jogosultak, ezzel pedig sok fölösleges kört spórolhatnak – és ez csak egy a számos, már elérhető digitális pénzügyi szolgáltatás palettáján megjelent újdonság közül, és egyre szélesebb lesz ez a kör.
Szerencsére a szabályozás is egyre inkább a digitális megoldások térnyerését szolgálja.
Bár ma még korai arról beszélni, hogy a komplexebb banki szolgáltatások – mondjuk egy jelzáloghitel vagy egy hosszú távú megtakarítási csomag – teljeskörűen lebonyolíthatók legyenek az otthoni gépünkről, vagy a lakásvásárlás és a hozzá kapcsolódó lakáshitel-felvétel teljesen online elérhető legyen, de ebbe az irányba haladunk. Azaz a jövő már a korábbi években is itt kopogtatott egyre hangosabban, és úgy néz ki, most berúgta az ajtót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.