Az egyik leggyorsabban növekvő fintech piac volt a világon 2020-ban Délkelet-Ázsia, olyan versenytársakat utasított maga mögé, mint az Egyesült Államok, az Egyesült-Királyság vagy Kína.
A pandémia ellenére az idei várható piaci növekményt 70–100 milliárd dollár közé teszik.
A növekedés motorja az, hogy a régióban kiemelkedő a bankolásból kimaradó lakosság aránya, vagyis alacsony a pénzügyi eszközökhöz való hozzáférés.
A Világbank adatai szerint
Mindez rendkívül kedvező a fintech vállalatok térnyerésének, amelyek innovatív és olcsó megoldásaikkal tudnak pénzügyi szolgáltatásokat – mint megtakarítás, kölcsönök, pénzügyi menedzsment – nyújtani a bankszámlával nem rendelkező lakosságnak. A lehetőséget a befektetők is érzékelik, amit az CB Insights nemrég közzétett adatai is alátámasztanak: 2018-ban a befektetett források 143 százalékkal nőttek az előző évhez képest. A Robocash Group nemzetközi vállalat új jelentése szerint a növekedést adó top öt ország Szingapúr, a már említett Indonézia, a Fülöp-szigetek, Vietnám és Thaiföld.
A délkelet-ázsiai versenyt egyértelműen Szingapúr vezeti, 2013 és 2016 között a régióban megkötött fintech ügyletek több mint 50 százaléka ide kapcsolódott.
A piac diverzifikált, a fintech vállalatok kínálatában megtalálható a kriptovaluta-kereskedelem, a befektetési szolgáltatások, a peer-to-peer fizetések, a biztosítások, a kölcsönzések, a közösségi finanszírozás, a pénzügyi tranzakciók – gyakorlatilag a fintech paletta teljes skálája.
Indonézia a népességével emelkedik ki a régióból. Habár a lakosság csupán felének van internet-hozzáférése, még ez is 150 milliós piac a fintech vállalatoknak. Indonéziában a legnépszerűbb szolgáltatás a peer-to-peer fizetés, a teljes fintech piac 30 százalékát ezek a platformszolgáltatók teszik ki. A Fülöp-szigeteken a központi bank is a fintech vállalatok növekedését segíti, 2018-ban azzal a tervvel állt elő, hogy két éven belül az összes tranzakció legalább ötödét digitális útra tereli. Az országban relatíve magas az internetpenetráció (71 százalék), ami pozitívan hat a fintech szolgáltatások terjedésére, a legtöbb vállalat pedig a központi bank örömére a fizetési platformszolgáltatók közül került ki 2018-ban. Vietnámban is a fizetési szolgáltatások húzzák a fintech szektort, az összes vállalat 31 százaléka ebből a csoportból kerül ki.
A fintech vállalatok száma szépen gyarapodik, 2017 és 2020 között 179 százalékos növekedést produkáltak.
A fizetési szolgáltatók mellett leginkább itt is a peer-to-peer hitelezés örvend nagy népszerűségnek, míg a vietnámi kormány a bankszámlanyitások növekedését helyezi előtérbe. Az ötödik kiemelt terület Thaiföld, lakossága 82 százalékának van internete, 75 százalékuk online banki tevékenységet is folytat. A mobilfizetések is elterjedtek, az internetezők 47 százaléka él a szolgáltatással. A magas penetráció és a digitális megoldások közkedveltségének ellenére a befektetők számára kevésbé vonzó a thai piac, mint a felsorolt országok. A thai emberek ennek ellenére lelkes felhasználói az új termékeknek és szolgáltatásoknak, ezt jelzi az is, hogy Thaiföld a Dél-afrikai Köztársaság után a második legnagyobb lakossági felhasználója a kriptovalutáknak.
A fintech a régióban valódi motorja a gazdasági növekedésnek. A bankszámla nélküli lakosságot és vállalatokat értékes pénzügyi szolgáltatásokhoz juttatja, ami a hitelezések, beruházások és a megtakarítások fellendülését eredményezi. A szolgáltatások elsősorban a szegényebb, elszigetelt lakosság és a kkv-szektor számára nyitottak ki kapukat, akik eddig korlátozottan vagy egyáltalán nem tudtak hozzáférni kölcsönökhöz. Nem csoda, hogy a régióban a központi bankok és a kormányok is a fintech vállalatok támogatását tűzték zászlajukra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.