Hull a hó és hózik, / Micimackó fázik. E versikét mostanság mondogathatnák az Egyesült Államok legdélibb államának, Texasnak a lakói. Ott, ahol nyaranta nem ritka a 30 Celsius-fokot jóval meghaladó, tartós kánikula, immár napok óta viharos hóesés bénítja meg a térséget. Szó szerint megbénult, csődöt mondott az állam villamosenergia-ellátása. Egy olyan államban van hiány gázban, amely – képletesen szólva – fürdik az olajban meg a kísérő földgázban. És ahol a lelkes zöld környezetvédők eredményei nyomán a szélrotorokkal előállított villamos energia aránya 2010 óta megháromszorozódott, elérte a 42 százalékot. Eközben pedig
a klímaféltők által főbűnösnek kikiáltott szénerőművek hozzájárulása az egy évtizeddel ezelőtti több mint 50-ről 18 százalékra apadt.
Csakhogy sajnos a nagy hidegben a szélrotorok lapátjai befagytak. Leállt az energiaszállításuk az erőművekbe, onnan a hálózatba. Eközben a gázellátás is összeomlott. Több millió ember maradt villany és fűtés nélkül. Nem rövid percekre, hanem akár napokra is. Tragikus egybeesés, hogy a járvány is hozzájárult ehhez, mivel a korlátozások miatt erősen leapadt a fogyasztás, ezért csökkentették a kitermelést, amelynek visszaállítása meglehetősen időigényes. E súlyos bajoknak egy következménye mindenesetre elég gyorsan beérett. Sürgősen levették az elektromos ellátás biztonságáért felelős texasi szervezet, az ERCOT weboldaláról a vezetők neveit. És amikor megkérdezték az állam kormányzóját, le kell-e mondaniuk az igazgatótanács tagjainak a súlyos ellátászavar miatt, Greg Abbot azonnal és egyértelműen válaszolt: persze. Csakhogy ettől a helyzet aligha javult meg, amit mutat, hogy az elnök-vezérigazgató Bill Magness szerint
bizonyos, hogy még nem értünk az elsötétedésünk végére.
Tetézi a gondokat, hogy Texas „magányos cowboy” az ország villamosenergia-rendszerében. Az állam villamos hálózata, a Texas Interconnection teljesen önálló, nem kapcsolódik az ország hálózatához, vagyis még ilyen nagy szükségben sem tud áramot importálni. A gondok másik forrása lehet, hogy az ellátást mintegy 300 kisebb-nagyobb, a fogyasztók kegyeiért versengő villamos szolgáltató hozza össze. Amint a tekintélyes brit folyóirat, a The Economist rámutat: ezek a kis vállalkozások rövid távra gondolkodnak, és minthogy a térségben eddig meglehetősen ritka volt az ennyire zord, téli időjárás, nem ruháztak be a „téliesítésbe”, mert ez megemelte volna az áraikat, amit viszont a fogyasztóik nehezen vagy egyáltalán nem tűrtek volna. Másfelől, még tragikusabb módon, az állam sem gondoskodott előrelátó biztosításról, mert az is nyilván emelte volna a villanyszámlákon megjelenő összeget, amely jó alacsony volt Texasban: az országos átlagnál mintegy 20 százalékkal kisebb, sőt, a kaliforniainak csaknem a fele. És tudnivaló, a politikusoknak az újraválasztás a legerősebb hajtóerejük.
A zöldaktivisták nagy diadala a szénerőművek kiiktatása, méghozzá erőteljes léptekkel, hiszen ezeket a klímaveszély főbűnösei közé sorolják.
Az sem jelentett volna általános megváltást, ha Texasban továbbra is üzemelnek a már leállított szénerőművek, mert ilyen tartós, nagy hidegben a bevetésre váró szénüzemanyag-halmok is bizony összefagytak volna. Emlékezhetünk rá, hiszen nálunk is bekövetkezett néhány éve ilyen baljós szituáció.
Az, hogy a széllel való energiatermelés napjainkra meghaladja Texasban a szénerőművekét, olyan tény, amelyet aligha lehet, sőt nem is lenne célszerű visszafordítani. Egy természetes megoldás lehetne a jövőben, hogy Texas bekapcsolódik az országos hálózatba, hiszen egy nagy rendszer mindig sokkalta ellenállóbb, akár szélsőséges környezeti hatásokkal szemben is, mint a kisebb. Persze ez nem egyszerű, nem is gyors művelet, sok munkát, innovációt és főleg jókora ráfordításokat igényel. Sőt, a pénzen kívül van még egy aspektusa a biztonságos villamosenergia-ellátásnak: a politikai, amelyre fentebb már utaltam. A január 20-i események után talán nem lepődünk meg, ha azt tapasztaljuk, hogy még az ilyen látszólag tisztán műszaki és gazdasági probléma is erős szembenállásokat generál.
Mindenesetre ez a szélsőséges és tartós hóvihar, sűrű havazás – éppúgy, mint a nyári szélsőséges és ugyancsak tartósan uralkodó hőhullámok – nagy erővel veti fel, mi lehet, mi kell hogy legyen a megoldás. Sürgető, életfontosságú a kérdés, hiszen a modern társadalmak nem élhetnek biztonságos és állandó villamosenergia-ellátás nélkül.
Ceterum censeo – idézem meg a nagy ókori szónokot, minthogy erről a kérdésről én is már gyakran szóltam, utánozva a makacs rómait. A biztonságos jövőt több megoldás együttese jelentheti. Az egyik, mondhatnánk, természetes út:
innovatív, új megoldásokkal erősíteni kell a megújuló forrásokkal működő villamosenergia-termelés biztonságát (a szélrotorokat, a naperőműveket, a vízerőműveket, egészen addig, amíg a szélsőséges, zord időjárás sem tudja megbénítani őket).
A másik és kiemelkedően fontos lehetőséget az atomerőművek nyújtják, amelyek tiszták a légkör szennyezése szempontjából, folytonos a működésük, az időjárási extremitások nem hatnak rájuk, és – bár nem olcsó, sőt, inkább elég drága a megépítésük – a működési költségeik lényegében alacsonyak. Ez utóbbit alátámasztja az is, hogy mivel az új reaktorokat már viszonylag hosszú életciklusra tervezik – ötven-hatvan évre, és ez meghosszabbítható –, idővel még ezek a működési költségek is redukálódhatnak. Nem meglepő tehát, hogy egyre több helyen ismerik fel az atomerőművek műszaki, gazdasági és környezeti előnyeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.