A pénz- és tőkepiaci szereplők és elemzők élete egyetlen égető témáról szólt az elmúlt hónapban: az infláció visszatéréséről. Mennyire valós ez a félelem?
Az infláció erősödése most globális jelenség, szinte kizárólag a magasabb nyersanyagárak és a nyersanyagpiac kínálati oldalát érő átmeneti zavarok okozzák. Az Egyesült Államok déli részét sújtó rendkívüli hidegfront és egyéb extrém időjárási anomáliák, a csökkenő kitermelés és a gazdaság várt felpattanása együttesen felfelé mozdították a nyersanyagok, köztük az olaj árát is. Az inflációs sokk a következő hónapokban éri el a csúcspontját.
Ezt erősíti majd az újranyitás várható árfelhajtó hatása, elsősorban a szolgáltató szektorban. Amint végre visszatérhet az élet a rendes vagy ahhoz közeli kerékvágásba, a vállalkozások a korábbiaknál magasabb költségekkel szembesülnek: továbbra is meg kell felelniük a szigorúbb higiéniai feltételeknek, és a beszerzési költségek is nőnek. Az elmaradt bevételek gyors pótlásának igénye is a „Covid-felár” mellett szól. Bizonytalan azonban, hogy milyen mértékű lesz az áremelés, ezt elsősorban a kínálati oldal határozhatja meg, vagyis a piaci verseny.
Minél nagyobb lesz a »túlélők« száma, annál többen tudják majd kiszolgálni a felfutó keresletet. A kereslet-kínálat közötti kisebb egyensúlytalanság mérsékeltebb inflációs felpattanást hozhat.
A kínálat helyreállása viszont lassú lehet, vagyis egy ideig mindenképpen gyengébb versennyel és a fogyasztókkal szemben erősebb árérvényesítő képességgel, egyben magasabb inflációval kell számolni.
Figyelni kell az USA költségvetési élénkítésére is. Ez a stimulus az amerikai gazdaság túlhevüléséhez vezethet, ami globális inflációs kockázatot hordoz. Tény ugyanakkor, hogy az amerikai munkaerőpiacon és a termelési kapacitásban még bőven van mozgástér, vagyis nem eszik olyan forrón azt az inflációs kását. Az euróövezetben még kevésbé akut ez a kérdés, hiszen a helyreállítási alap és az új hétéves költségvetés messze nem jelent akkora élénkítést, mint a Biden-csomag.
Ahhoz, hogy az euróövezet gazdasága túlhevüljön, sokkal nagyobb akadályt kell átugrani: tetemes béremelkedés és egy ebből kialakuló ár-bér spirál kellene hozzá. Ennek kicsi az esélye. Globálisan továbbra is számottevő a munkaerő-tartalék, a kiszervezés mellett a digitalizáció és az automatizálás ma már egyértelmű korlátja annak, hogy az elöregedő társadalmak zömében hatalmas bérnyomás alakuljon ki.
A fenti tényezők árnyalják az infláció felfutására vonatkozó várakozásokat, de az sem állítható, hogy visszatér a tartósan rendkívül alacsony inflációs környezet, hiszen az erős dezinflációs hatások is enyhülnek. A kínai gazdaság nyersanyagigénye tartósan és dinamikusan nő. A globalizációban új fejezet kezdődik, mérsékelve a túlzó optimalizációt és költségcsökkenést. Ráadásul az inflációt fékező strukturális reformok és megszorítások kora is leáldozott. A dezinflációs és az inflációs folyamatokban sincs drasztikus elmozdulás, átmeneti, egy-két éves kockázatok felépülése észlelhető inkább.
A központi bankok helyzete még nehezebb. A Fed és az EKB évek óta küzd a magasabb inflációért, ami most megérkezett, csakhogy ez nem éppen a »jó« infláció.
A mostani megugrást kínálati és egyedi sokkok vezérlik, erre monetáris szigorítással reagálni óriási kockázat: nagyon gyorsan el lehet taposni az éledező gazdasági kilábalást.
A jegybankok többsége nem tehet mást, mint megpróbálja kivárni a vihar végét, nézve, ahogyan elszállnak a várakozások, felépülnek az inflációs prémiumok és elrugaszkodnak a hosszú hozamok. Néhány jegybank, köztük az MNB még nehezebb helyzetben van a pánikban leértékelődő deviza miatt. Az egyik választási lehetőség hagyni az árfolyamot elszaladni, ami inflációt gerjeszt, táplálva az eladási hullámot, de a gazdaság kilábalása továbbra is laza monetáris politikával lesz támogatva. A másik az árfolyam stabilizálása szigorúbb monetáris politikával, ami viszont a törékeny kilábalást veszélyezteti. Úgy tűnik, a következő hónapokban sok türelemre és némi szerencsére is szüksége lesz a monetáris hatóságnak ahhoz, hogy elkerülje a küszöbönálló választást két rossz között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.