Az ipar-egyetem kooperáció fontos eleme a hazai gazdaság és a felsőoktatás versenyképességének. Az egyetemeken folyó munka, az infrastruktúra, a kapcsolatrendszer, az atmoszféra összességében rendkívül értékes szellemi árucikk, amelynek értékesítésében az egyetemeknek a jelenleginél jóval bátrabbaknak, proaktívabbaknak kell lenniük ahhoz, hogy ezáltal a versenyképességünk is növekedjen. A fejlődéshez folyamatos párbeszédre van szükség az ipari partnerekkel, amelynek tapasztalataink szerint a legjobb formája a közös projektek megvalósítása és az ipari igényeket is szolgáló egyetemi laboratóriumok létrehozása.
A valódi igényekre kialakított mérési kapacitásokra, valamint kutatás-fejlesztési és innovációs (kfi) képességekre mint szolgáltatásokra folyamatosan nagy a kereslet.
Ezekből születnek az új technológiák, termékek, közös szabadalmak.
A Műegyetemen a mérnöki tevékenységből adódóan évszázados múltjuk van a vállalati igényeket is kielégítő méréseket végző és kfi tevékenységeknek helyet adó laboratóriumoknak. Több nagyvállalati partnerrel – Knorr-Bremse, Egis, Evosoft, IBM, Ericsson – folyik évtizedekre visszamenőleg tartalmas kfi munka, de ha csak az utóbbi néhány évre tekintünk vissza, akkor is olyan nagy neveket említhetünk partnereink között, mint a Siemens, a Nokia, a Richter Gedeon, az MVM, valamint a Rolls-Royce. Az idén pedig egy nagy projekt keretében még szorosabban bekapcsolódik a műegyetemi innovációs ökoszisztémába a Mol, a Bosch, a Thyssenkrupp és a ZÁÉV.
A nagyvállalatok felismerték azt a magas hozzáadott értéket, amit az egyetem képvisel, és a közös munka mentén több világszínvonalú labor is kiépült nemcsak a BME-n, hanem világszerte.
A létrejött laboratóriumok egyben nyújtják az infrastruktúrát és az oktató-kutató kollégák szakmai kompetenciáját is. Ezen együttműködések révén a vállalatok saját fejlesztéseik tesztelését gyorsabbá, rugalmasabbá és olcsóbbá tudják tenni. A méretgazdaságosság mellett meghatározó szempont az elérhetőség is. Esetünkben a laborok Budapesten vannak, a vállalatok munkatársai bármikor el tudnak jönni mérni, tesztelni, amivel jelentős időt és pénzt takarítanak meg. Az ipari partnerek számára fontos a talpraesett, jól felkészített utánpótlás biztosítása. Azért választanak egyetemi partnereket, mert a jól megalapozott elmélet mellett a komolyan gyakorlatorientált és az új technológiák felé nyitott munkaerőt keresik. Ahogy egyre erősödik a BME-n a startupinkubáció, azt is látjuk, hogy a startupcsapatok és persze a fejlesztett termékek és szolgáltatások iránt is mind nagyobb az ipari érdeklődés.
Az ipar ezeknek a fejlődési folyamatoknak a részese kíván lenni. Vannak cégek, amelyek szeretnének belelátni a startupok által hozott témákba, akár úgy, hogy saját igényeiket megfogalmazzák az egyetem számára, mi pedig megépítjük a hidat a vállalat és azon egyetemi szereplők között, akik az adott probléma megoldásában kompetensek lehetnek. Erős ösztönző a cégek számára, hogy minél közelebb legyenek az egyetemi élet ezen részéhez, ennek kézenfekvő módja a közös projektek futtatása.
Az ipar–egyetem projektekben célzottan történik az ipari igények és az egyetemi potenciál összekapcsolása, az infrastruktúra-megosztás és a gazdálkodás optimalizálása. Fontos, hogy a projektek révén az egyetem egysége, a karok közötti kooperatív munkavégzés kultúrája is erősödik. A tudástranszfer oda-vissza működik, az iparvállalatok szakértői is meghatározó szerepet játszanak abban, ahogy a közös gondolkodás formálódik, közvetlen tanácsokkal, több évtizedes ipari tapasztalataikkal hatnak az egyetemi gondolkodásmódra, miközben ők maguk is szakmai fejlődési lehetőségekhez jutnak.
Az egyetem jelentős infrastruktúrát tud kiépíteni vagy továbbfejleszteni a közös projekteknek köszönhetően, és ami nagyon fontos, a tudományos tevékenysége mellett olyan eredményeket mutathat fel, amelyek a gyakorlatban akár azonnal hasznosíthatók.
A projektmunkák pezsdítően hatnak a kutatási tevékenységekre és az oktatói munkára is, az így megszerzett tapasztalat és tudás azonnal visszacsatornázódik az oktatásba.
A hallgatók a projektek mellett a választható tárgyak, a laboratóriumi gyakorlatok és a specializációk keretében is megtapasztalhatják ezt a fajta tudástranszfert. Az infrastruktúra fejlettsége pedig a legjobb oktatókat és hallgatókat vonzza az egyetemre, és a végzett diákokat is segíti az egyetem vonzáskörében tartani.
Innovatív termékek és technológiák úgy tudnak létrejönni, ha a fejlesztési folyamat elején hangsúlyosabb az egyetemi, kutatóintézeti részvétel, majd ahogy közeledünk a gyártás és a piacra vitel felé, úgy helyeződik át a fókusz az ipari szerepre. A hallgatóknak nemcsak tudományos értelemben, de kooperációban is modellt mutatunk: ezekben a projektekben megtapasztalhatják, hogyan működik egy szakmai partneri kapcsolat, és azt is, hogy együtt dolgozva egyre jobb és jobb dolgokat tudunk létrehozni. Mi is, és az ipar is.
A partnervállalati együttműködés nem új keletű a BME-n, hiszen az elmúlt évtizedekben már sokukkal volt közös munkánk, projektjeink. Ami különösen megerősítő tapasztalat volt, az az, hogy
a közös laborfejlesztéseknek is köszönhetően az ipar–egyetem kooperáció kiemelkedő teljesítményeket hozott felszínre, és jelentős eredményeket ért el a kutatás-fejlesztés-innováció területén.
Hazánkban hat-nyolc egyetemnek vannak erős potenciállal rendelkező ipari kapcsolatai. Ennél azonban sokkal több lehetőség rejlik az intézmények falai között, ezeket a kompetenciákat kell hatékonyabb kommunikációval megmutatni. Az egyetemeknek tudatosabban kell gazdálkodniuk az értékeikkel, aktivizálódniuk kell, a reaktív üzemmódból át kell kapcsolniuk egy proaktív, tudatos működésmódba, mert ez az innováció kulcsa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.