Ha oroszok, akkor Osztyapenkó – no, nem Osztapenko kapitány, hanem az M1-es és M7-es autópályák közös fővárosi kivezető szakasza. Erről elsőre menthetetlenül egy magányosan zászlót lengető alak és az őt körülvevő pusztaság ugrik be sokunknak, pedig a térség az elmúlt néhány évben Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb intermodális mobilitási csomópontjává alakult.
Kelenföldön a városi, országos és nemzetközi áru- és személyszállítás tucatnyi formája ad randevút egymásnak egy negyed margitszigetnyi területen.
Ez csupán egyetlen lenyomata a Budapest környezetében, infrastrukturális kialakításában és mobilitási megoldásaiban az utóbbi két évtizedben tetten érhető rohamos változásoknak. És bár az átalakulás dinamikáját talán az láthatja a leginkább, aki évtizedeken át él ugyanazon a helyen, ez a tempó és intenzitás még annak is szembetűnő, aki sokat váltogatta lakó- vagy munkahelyét a fővárosban. Én öt különböző kerületben éltem eddig, és mindenhol ezt tapasztaltam: Pesten és Budán egyaránt.
Ennek a megatranszformációnak számos – nem meglepő módon és nemritkán megosztó – összetevője közül kiemelkedik egy, amely talán a többinél is gyakrabban bosszantja a városlakók zömét, ahelyett, hogy megelégedettséggel töltené el őket.
Ez pedig a változások városi mobilitásra gyakorolt hatása.
Főként azért, mert a releváns statisztikák mindegyike arról árulkodik: az elmúlt években folyamatosan és tartósan gyarapodott a budapesti saját tulajdonú
autók állománya, és – ennek logikus következményeként – élénkebb lett az autós forgalom.
Az utóbbit még intenzívebbé teszi az agglomerációba irányuló, fokozódó ütemű kiköltözés okozta ingázás.
Mindezek eredményeként egyre nagyobb terhet jelentenek a fővárosnak és környékének az autók, miközben egyre szűkösebbek a parkolókapacitások. Egyes felmérések szerint évente egy napunk megy el arra, hogy helyet találjunk az autónknak, pedig sokan a szabálytalan parkolást sem vetik meg. Olyannyira nem, hogy ezzel éves szinten 76 842 perces forgalomkiesést okozunk a Budapesti Közlekedési Központ járatainak, leginkább a trolibuszoknak.
Talán könnyebben érthető, miért folytatunk öldöklő küzdelmet a parkolóhelyekért, ha tisztázzuk, hogy a parkolás a magánautók alaptevékenysége. Annyira az, hogy egy átlagos magántulajdonú gépkocsi ideje 95 (!) százalékát ezzel tölti:
ahelyett, hogy használatban lenne, egy parkolóhelyen ácsorog, a legtöbb esetben közterületen.
Ez a statisztika gyakran kerül elő érvként, amikor megszaporodnak az ellentétek a meglévő városi területek eltérő felhasználási módjában érdekelt csoportok között.
Ez persze nemcsak Budapestre jellemző, hanem a fejlett világ legtöbb nagyvárosában is egyre többször szül súlyos szakpolitikai és érdekközösségek közötti konfliktusokat:
az európai statisztikák szerint a belvárosi csúcsidős autóforgalom közel harmadának kizárólagos célja egy parkolóhely megszerzése.
Nyugat-Európában azonban nagyjából tíz éve megszületett egy lehetséges megoldás, amelyet javuló hatékonysággal alkalmaznak számos nagyvárosban, többek között Amszterdamban, Berlinben, Koppenhágában és Milánóban is. Ez pedig a közösségi autómegosztás, amely képes arra, hogy az autós mobilitás előnyeit (kényelem, biztonság, gyorsaság, könnyű elérhetőség – egyéni preferenciasorrendben) úgy nyújtsa egyre több embernek, hogy közben nem megy a városi életminőség rovására és a városlakók idegeire.
Az autózást szolgáltatásként értelmező carsharing számos előnnyel jár. Egyfelől kisebb számú, de egyenként nagyobb kihasználtságú járművel elégíti ki a városi mobilitási igényeket úgy, hogy nem az idejük java részét parkolással töltő, magántulajdonú autók népes táborát szélesíti.
Mivel ezek az autók többet vannak mozgásban, a parkolási szűkösségeken is enyhíteni tudnak.
Szakértői becslések szerint egy-egy megosztott autó négy-hat saját tulajdonú gépkocsit válthat ki, ezáltal a szolgáltatás kiveszi a részét a városi közeg fenntarthatóbbá és élhetőbbé tételéből. Játsszunk el a gondolattal, hogy ehhez még hozzáadódik egy – ideális esetben akár föld alatti – okosparkolás-rendszer, amellyel nem a szerencsében, hanem a szenzorokban bízva találunk helyet az autóknak – az eredmény még magasabb kiváltási arány a megosztott és a saját autó között.
Természetesen egyetlen szolgáltatás nem képes megoldani minden urbanizációs problémát.
A megosztáson alapuló mobilitás minél nagyobb arányú elterjedése a városi közlekedésben hosszú távon mindenki számára előnyös – ez abból is jól látható, ahogyan az említett nyugati nagyvárosok vezetése hivatalosan is felkarolta a carsharinget. Mert autózni jó, gyakran szükséges is, és egyre többen tartanak igényt erre a mobilitási formára – közös érdekünk, hogy erre egy élhetőbb Budapesten legyen lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.