Az első internetre kapcsolt „dolog” egy üditőital-automata volt a pittsburghi Carnegie Mellon Universityn, amely a kóla hőmérsékletéről és a készlet mennyiségéről küldött adatokat. 1982-ben persze még az Internet of Things kifejezést sem ismerte a világ, de ez is gyorsan megváltozott. A „dolgok” a 2000-es évek végén már többen voltak, mint az emberek, a becslések szerint ma már mintegy 30 milliárd forrás önti magából az adatokat a hálózatokra. A növekedés nem lassul: az internetre is kapcsolódó eszközök száma 2025-re elérheti a 75 milliárdot.
Az adatok mennyiségére tehát nem lehet panaszunk. Mindent mérünk, gyakran azt is, amire nincs is különösebben szükségünk: becslések szerint az egyre olcsóbb szenzorok által összegyűjtött adatmennyiségnek csupán 1,5 százalékát használjuk fel. A fölösleges adatok pedig sokba kerülnek, a rossz minőségű adatok miatti kár az árbevétel 10 százalékára rúgó költséggel is járhat egy vállalatnak.
Ha a manapság már bevett gyakorlatnak számító felhőalapú rendszerekből indulunk ki, akkor egy gyártási folyamat felügyelete –nagyon leegyszerűsítve – a következő: a gépsorok szenzoraiból érkező adatokat összegyűjtik a gyártás irányításáért felelős vezérlőeszközök (jellemzően PLC), és továbbítják őket a felhő adatközpontjába, ahol egy nagy teljesítményű számítógép végrehajtja az elemzést, amelynek eredményét – akár egy parancsot – aztán visszaküldi a gyártás helyére. Ez azonban időbe telik, így ha a beavatkozásra csupán másodpercek vagy kevesebb idő áll rendelkezésre, akkor félő, hogy a rendszer későn reagál, és selejtet kezdünk gyártani. Különösen ott jelenik ez meg, ahol – mint egy autógyárban – a gyártási folyamat sok egymás utáni lépésből áll. Ráadásul egy-egy fejlettebb gépi eszköz 2 megabyte-nyi adatot is termelhet másodpercenként, ennél már egyszerűen nem éri meg utaztatni a big datát, azaz változtatni kell a megszokott módszeren.
Az ipar 4.0 korában a megoldás az adatok előszűrése, feldolgozásra való előkészítése. A hatalmas adattömegből ki kell válogatni azokat, amelyek valódi hírértékkel rendelkeznek, azaz a mennyiséget minőségre kell váltanunk. A folyamatban az edge computing segít, amely afféle interfészként működik a helyszíni és a globális, jellemzően saját felhőbeli adatfeldolgozás között. Az adatokat intelligens algoritmusok alakítják bigből smarttá, azaz megbízható, valós időben feldolgozható információvá. Ennek az egységnek értelemszerűen a lehető legközelebb kell lennie a „gyártás” helyéhez, létrehozása pedig egy régi vágású szervezetben – a feladatok és a felelősségek kiosztásának tekintetében – változtatásokat is szükségessé tehet.
Az unásig emlegetett big data után tehát minden bizonnyal a smart data lesz az új jelszó, amely nem csupán az autó- és feldolgozóiparban mutatja az irányt. Az önvezető autóknak ugyanúgy minőségi, gyorsan feldolgozható, kiválogatott adatokra van szükségük, mint a gyártásoptimalizálás vagy a megelőző karbantartás rendszereinek. A hatékonyságot exponenciálisan növelő technológiának az okos városok is hasznát látják, például az olyan ivóvízválságok idején, amilyennel az elmúlt években a Dél-afrikai Köztársaságban nagyvárosai szembesültek. Az új koncepció térnyerését mutatja, hogy tavaly ősszel Nizzában már az ötödik nemzetközi konferenciát szervezték meg Smart Data and Smart cities témában.
A prognózisok a bevételek tekintetében is nagy jövőt jósolnak: a smart data piac mérete a Frost & Sullivan előrejelzése szerint 2022-re eléri a 31 milliárd dollárt.
Lehetőségeit tekintve az emberi agy is irgalmatlan adatmennyiséget képes kezelni, de a saját, intelligens algoritmusaink ebből a tömegből kiválogatják azokat, amelyekről úgy „látják”, hogy valóban hasznosak. Ennek a szűrésnek köszönhető, hogy jól és hatékonyan működünk. Az adatelemzés, a gyártásoptimalizálás smart data szakértői pontosan ezt a tudást kínálják a hazai vállalkozásoknak, amelyek így nemcsak az előállított adat mennyisége, de a minősége terén is előreléphetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.