Rekordszámú ügylet repítette tavaly magasba a fintech befektetések összegét. Ez nem tűnik nagy meglepetésnek, hiszen 2021 az összes vállalati felvásárlás és egyesülés globális piacán eleve csúcsév volt. Az általános pénzbőség, az alacsony kamatok, a Covid miatt elhalasztott vásárlások és a cégek átértékelődése kiváló alapot teremtett a felvásárlásoknak úgy általában. Ennek megfelelően a tranzakciók összesített értéke a történelemben először meghaladta az 5000 milliárd dollárt, és egyenesen 5800 milliárdig ugrott fel.
A fintech cégek piaca azonban ezen belül is külön kategóriát képez. Feltörekvő ágazatról lévén szó, a fintech cégek adásvételének nincs olyan messzire nyúló előélete, ami összehasonlíthatóvá tenné a globális tranzakciós piaccal, de az eredmény így is kimagasló.
Ha a számok mögé nézünk, és a tranzakciók szektoron belüli technológiai és földrajzi kiterjedtségét vizsgáljuk, azt látjuk, hogy a fintech szcéna egyre több lábon és egyre stabilabban áll.
Ez pedig 2022-ben, romló finanszírozási környezetben is okot ad az optimizmusra.
A KPMG Pulse of Fintech kutatása szerint a teljes globális fintech finanszírozás a felvásárlások, magántőke-befektetések és kockázatitőke-bevonások terén 2021-ben rekordszámú, 5684 ügyletben elérte a 210 milliárd dollárt. A második fél évben a befektetések értéke 101 milliárd dollár volt, ez némileg elmaradt az első fél év 109 milliárd dolláros értékétől, de nem lehet nem észrevenni, hogy a tranzakciók lefedték a fintech ökoszisztéma teljes palettáját. Komoly érdeklődés volt tapasztalható nemcsak a fizetési megoldások, hanem mindenféle fintech vállalat iránt, rekordokat döntő befektetésekkel a blokkláncok, a kriptovaluták, a kiberbiztonság és a vagyonkezelési technológiák felé.
A legtöbb befektetést – éves szinten 51,7 milliárd dollárt – a fintech részterületei közül továbbra is a fizetési szolgáltatások piaca vonzotta.
A 2020-as érték 29,1 milliárd dollár volt. A terület jelentőségét fenntartotta a „vedd meg most, fizesd később”, a beágyazott bankolás (azaz a fizetéssel egy helyen, egy online felületen történő bankolás, például részletfizetés vagy hitelfelvétel), és a nyílt bankoláshoz illeszkedő megoldásokra a folyamatos kereslet. Szintén forró maradt a blokkláncok és kriptovaluták piaca, amely szintén rekordösszegű, 30,2 milliárd dollárnyi befektetést vonzott. Ez drámai növekedés a 2020-as 5,5 milliárd dollár után, de még a 2018-as rekordév 8,2 milliárdját is bőven megháromszorozta, miközben az ügyletek száma 627-ről 1332-re nőtt. A növekvő aktivitás azt tükrözi, hogy a modern pénzügyi rendszerekben egyre inkább elfogadottnak számítanak a kriptovaluták és a mögöttes technológiájuk.
Befektetési szempontból ugyancsak csúcsot döntött a kiberbiztonság (4,85 milliárd), a vagyonkezelési technológiák területe (1,62 milliárd), és bőséges finanszírozásban részesültek 14,4 milliárd dollárral a biztosítási, 9,9 milliárddal pedig a szabályozási technológiák is.
A szektor egészének növekvő jelentőségét mutatja az is, hogy a határon átívelő fintech akvizíciók értéke a 2020-ban hétéves mélypontot jelentő 10,7 milliárdos értékről soha nem látott számú, 275 tranzakcióban 36,2 milliárd dollárra nőtt. Ugyanezek a tendenciák érvényesültek az európai és közel-keleti régióban is, ahol 77 milliárd dollárral döntött csúcsot a tranzakciók értéke.
A fintech beruházások várhatóan 2022-ben is nagyon jelentősek lesznek, és a kevésbé fejlett piacokon, Afrikában, Délkelet-Ázsiában és Latin-Amerikában is növekvő aktivitással számolhatunk.
A felvásárlási aktivitás terén növekvő ügyletértékek mellett erősödésre lehet készülni. Fokozódó érdeklődésre számíthatunk a fintech fókuszú ESG (környezetbarát, fenntartható), valamint a bankokat helyettesítő megoldások iránt is, amelyek képesek lehetnek a banki alaprendszerek megújítására. Várakozásaink szerint a fintech cégek egyre inkább igyekeznek majd adatalapú vállalatokként pozicionálni magukat.
A blokkláncok és kriptovaluták a piac januárban elszenvedett jelentős árfolyamvesztesége ellenére is vonzó befektetési célpontok maradnak 2022-ben. Eközben az ezekkel foglalkozó cégek a szabályozóktól világos iránymutatásokat várnak, amelyekkel támogathatják és fejleszthetik ezt a területet. Mivel sok bank szembesül az elavult informatikai architektúra és technológia korlátaival, várhatóan megnő majd a befektetői érdeklődés az alapvető banki szolgáltatásokat megújító technológiák iránt is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.