A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2019 elején hirdette meg Zöldprogramját elsősorban abból a célból, hogy mérsékelje a klímaváltozással és más környezetvédelmi problémákkal összefüggésben felmerült kockázatokat. További célja volt a zöld pénzügyi szolgáltatások körének és az ezzel kapcsolatos ismereteknek a bővítése mellett a saját és más pénzpiaci szereplők ökológiai lábnyomának csökkentése. A program zöldfinanszírozással összefüggő kezdeményezései rendkívül széles körűek. Magukba foglalják a zöldfinanszírozás helyzetének elemzését vagy a pénzpiaci szereplők környezettudatosabb működésre való ösztönzését, például a zöld pénzügyi szolgáltatások igénybevételére (többnyire hitelek és kötvények formájában).
A fentieket ösztönző magyarországi intézkedések első fontos állomásának a kormány által 2020 júniusában kibocsátott zöldkötvények bizonyultak, ezekkel elsősorban azokat a – az éghajlati és környezeti célkitűzésekhez kapcsolódó – kormányzati beruházásokra fordítható pénzeszközöket kívánták összegyűjteni, amelyek a kormány Nemzeti tiszta fejlődési stratégiájában lettek meghatározva. Azóta természetesen más intézkedéseket is bevezettek a zöldprojektek finanszírozásának támogatására.
A bankszektor zöldhitel-igénybevételének ösztönzése céljából az MNB 2020 elején bevezette a tőkekövetelmény-kedvezményt a zöldhitelek esetében. Az új szabályok lehetővé teszik, hogy a bankok számára tőkekövetelmény-kedvezményt biztosítsanak olyan hitelek esetében, amelyek rendeltetése valamely energiatakarékos ingatlan vásárlásának vagy építésének fedezése, ideértve az átépítést is. A tőkekedvezmény minden egyes támogatásra alkalmas bruttó kitettség esetén 5 százalék vagy 7 százalék, csökkentve az igénylő intézményekre rótt második pillér szerinti tőkekövetelményeket, cserébe viszont az ügyfelek kedvezményes kamatlábakkal és díjakkal vehetik igénybe a szolgáltatást.
A 2020 végén az MNB által kibocsátott Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény program csak a megújuló energiatermelés finanszírozása céljából igényelt hitelekre terjedt ki, azóta viszont számottevően kibővült a tárgyi köre. Ma ide tartoznak a naperőművekkel, a fenntartható mezőgazdasággal, az energiahatékonysággal, az elektromobilitással és a zöldingatlanokkal összefüggő befektetéseket is.
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) az Európai Beruházási Bankkal (European Investment Bank – EIB) együttműködve fejleszti tanácsadási szolgáltatásainak minőségét a magyarországi projektgazdák részére. A megállapodás lehetővé teszi az MFB-nek, hogy támogatást nyújtson a vállalkozások, az önkormányzatok és az állami tulajdonban lévő vállalatok beruházási tevékenységéhez. Ezt a segítséget az EIB az European Investment Advisory Hubon (EIAH) keresztül nyújtja az MFB-nek, az európai beruházási terv részeként.
Az eddig tárgyalt Zöldprogram részeként, a zöldlakások fejlesztésének fellendítése és a zöldlakáshitelek támogatása céljából indította az MNB a Zöldotthon programot 2021 nyarán, melynek keretein belül az MNB refinanszírozási lehetőséget biztosít a bankoknak a zöldotthonok építésének és vásárlásának finanszírozására. Azonban nem csak a Zöldotthon programmal támogatja az MNB a zöldlakáshitel-piacot. A Zöldotthon programmal egy időben ugyanis meghirdette a Zöld jelzáloglevél-vásárlási programot is a zöldbesorolású jelzálogkötvények vásárlásának népszerűsítése céljából.
Az MNB 2021 áprilisában közzétette zöldajánlás-dokumentumát a magyar bankszektornak címezve – szintén a Zöldprogram keretein belül –, melyben többek között a bankok üzleti modelljére és stratégiájára, a vállalatirányításra és a kockázatkezelésre vonatkozó követelményeket fogalmazott meg. Mindezek célja a hitelintézetek ösztönzése egy fenntartható működési rendszerre való áttérésre. Ha ez megvalósul, sikeresebben tudnának az érintett hitelintézetek alkalmazkodni az éghajlatváltozással és a környezeti kockázatokkal kapcsolatos, jövőben várható kötelező szabályozási változásokhoz.
Egyértelműen megállapítható, hogy a fenntarthatósági szempontok egyre fontosabb szerepet töltenek be a politikai párbeszédekben, valamint a döntéshozatalokban, és ez most már megjelenik a szabályozási rendszerekben is. Ezzel párhuzamosan e beruházások kapcsán egyre hangsúlyosabbá válnak a nem pénzügyi vonatkozások is. Napjainkban a zöldre festési gyakorlatok szerencsére már kevésbé bizonyulnak hatásosnak, a társadalom és a befektetők figyelme ugyanis egyre inkább a tényleges környezeti és társadalmi szempontok felé fordul, vagyis kialakulóban van hazánkban is egy tényleges környezettudatosság. Ezek a változások kihívást jelentenek a hitelágazatokban, nagy hatást gyakorolnak ezek működésére, mindemellett gyorsak is, így elengedhetetlen, hogy az intézetek minél hamarabb megkezdjék a strukturális és működési átalakulást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.