Az élelmiszer és a játékok kiskereskedelme februárban kiemelt fogyasztóvédelmi hatósági figyelemre számíthatnak. Előbbi a Kormány egyik családvédelmi intézkedése, utóbbi a tavalyi hatósági vizsgálatok rossz eredményei miatt kerül a hatósági ellenőrzések célkeresztjébe.
Februártól a kormányhivatalok, mint általános hatáskörrel rendelkező fogyasztóvédelmi hatóságok országosan ellenőrzik a játékok biztonságát és az alapvető élelmiszerek hatósági árának megállapítására vonatkozó előírások betartását. A veszélyes játékokat mintavétellel, mechanikai és kémiai vizsgálatokkal szűrik ki, az élelmiszerárstoppal érintett termékeket túlárazó boltokat pedig figyelmeztetés mellőzésével, lényegében rögtön bírsággal sújtják.
A nagy mennyiségben fogyó alapvető élelmiszereket illetően a cél 2022. február elsejétől a tavaly október 15-i szinten rögzíteni a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell, a csirkefarhát és a 2,8 százalékos, ultramagas hőmérsékleten hőkezelt (UHT) tehéntej árát.
Az előírásszerű árképzés és készletezés megvalósítását elősegítendő, a Magyar Közlöny január 14-én megjelent, 5. számában kihirdetett 6/2022 (I. 14.) kormányrendelet értelmezéséhez az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) egy segédletet is összeállított. A segédlet nem csak a hatósági ár meghatározásához, a készletezéshez, de az érintett termékkörök értelmezéséhez is ad támpontot, így például tisztázza – és ezt fogyasztók is jó, ha tudják –, hogy nem érintett a kristálycukorból készült porcukor, a kockacukor, a kandiscukor és a süvegcukor, de az olyan darált hús sem, amely nemcsak házi sertéscombból készül, hanem például lapockát, egyéb apróhúst is tartalmaz.
Az ízesített tejkészítmények szintén kivétel kategória, de amúgy minden – tehát a laktózmentes – 2,8 százalékos zsírtartalmú UHT-tejre vonatkoznak a szabályok.
A vegyes alapanyagból előállított étolaj kivétel, de a finomított napraforgó-étolajon belül minden típusra vonatkoznak a kormányrendelet előírásai, így pl. az ómega-3-mal vagy D-vitaminnal dúsítottakra is. Az említett termékek esetében a hatósági ár az adott üzletben vagy akár a webáruházban kapható kiszerelésre (pl. 1 liter, 5 liter, 1 kg, 2 kg) is vonatkozik. A fogyasztóvédelmi szakemberek a kisboltoktól a hipermarketekig mindenütt vizsgálódnak majd, míg a beszerzési vagy önköltségi árnál olcsóbb értékesítés tilalmába ütköző esetekben pedig szignalizálnak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (NÉBIH), tekintve, hogy e körben a NÉBIH-é a hatáskör.
Jól felkészülni mindenképp ajánlott, mert a kormányhivatalok közérdekű bejelentésként kezelik az élelmiszerárstop megszegéséről érkező panaszokat és haladéktalanul kivizsgálják. Az ITM miniszterhelyettese figyelmeztetett, hogy a kijelölt termékeket a tavaly október közepinél drágábban kínáló vagy az előírt mennyiséget készleten nem tartó vagy az előírt tájékoztatásokat illetően mulasztó kereskedők az első jogsértést sem ússzák meg figyelmeztetéssel, mert rögtön, kötelezően bírságolnak a hatóságok.
A ceruza meglehetősen vastagon fog majd jogsértés estén:
a hatóság 50 ezer forinttól akár 3 millió forintig terjedően, akár többször is kiszabhatóan bírságol, és az ismételten jogsértő kereskedő tevékenysége ideiglenesen, legalább egy napra, legfeljebb fél évre korlátozható.
A „matek”-hoz is ad segítséget a segédlet. A számítógépes nyilvántartással nem rendelkező kiskereskedelmi vállalkozások esetében a 2021. október 15-i beszerzési bizonylaton szereplő bruttó beszerzési árra épített, dokumentált haszonkulcs mértékkel felszorzott fogyasztói ár, kiskereskedelmi ár tekinthető hatósági árnak.
Ehhez a kereskedőnek 2022. január 31-ig a saját céges nyilatkozataiban rögzíteni és dokumentálni szükséges az árképzési gyakorlatát a beszerzési ár és haszonkulcs vonatkozásában. Amennyiben az érintett termék 2021. október 15-i ára akciós ár volt, akkor a kedvezményes értékesítés előtti utolsó árat kell alkalmazni, és az ITM-segédlet további részletszabályokat is rögzít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.