Ma Magyarországon két fő gazdaságpolitikai, közgazdasági téma foglalkoztatja leginkább a lakosságot. Az egyik az infláció, a másik pedig a forint-euró árfolyamának alakulása. Az (éves) infláció 5 százalékos mértékről 20 százalékosra emelkedett, míg az euróárfolyam 365 forintról 414 forintra gyengült.
A következőkben azt vizsgáljuk meg, hogy miképpen alakultak a lakosság megtakarításai, miképpen reagáltak az évtizedek óta nem látott magas, döntően geopolitikai okokra, az energiaárak elszabadulására, illetve a szankciókra és az aszályra visszavezethető inflációs környezetre.
Az inflációs környezet megváltozása és – vélhetően nem tartósan velünk maradó – mértéke a lakosság megtakarításainak elértéktelenedéséhez vezethet. Ám a lakosság hozhat olyan döntéseket, amelyekkel tompíthatja ezt a nem kívánatos hatást. A zéróközeli kamatkörnyezethez hozzászokott lakosság dönthet az új helyzetben úgy, hogy nem készpénzben vagy látra szóló betétben tartja – az előbbi esetben nulla százalékos, míg az utóbbinál az ennél magasabb banki betéti kamatok mellett – a megtakarításainak jelentős részét. Ez manapság Magyarországon 21 ezermilliárd forintot tesz ki (amelyből 6858 milliárd forint készpénze van a lakosságnak), azaz hozzávetőlegesen lakosonként átlagosan 2,1 millió forint van likvid eszközökben.
Két megközelítést érdemes ezzel összefüggésben megvizsgálni. Az egyik a pénzügyi tudatossági aspektus, azaz hogy a lakosság miért nem mobilizálja megtakarításainak egy jelentős részét (az összes eszközének mintegy 25 százalékát), és tart nagyobb kamatozású és magasabb hozamot biztosító megoldást. A legkézenfekvőbb a pénzromlás és a megtakarítások elértéktelenedésének elkerülése érdekében az lenne, ha állampapírokat venne. Ennek hozama ugyanis kockázatmentes. Ennél magasabb kockázatúak az egyes kereskedelmi bankokban tartott betétek. A kockázat-hozam megközelítés alapján a banki kamatoknak magasabbaknak kellene lenniük az állampapírok hozamainál. Magyarországon azonban a banki betétekhez képest az állampapírok hozama magasabb.
A magas likvid eszközökben tartott állomány indoka így az is lehet, hogy a lakosság a likviditási szempontokat előnyben részesíti a hozam szempontjaihoz képest, amelyet esetleg magasabb kockázat mellett realizálhatna.
Ugyanakkor nem elhanyagolandó az a lakossági megtakarítási trend, amely szerint nő a részvények, befektetési jegyek súlya a lakossági megtakarításokon belül. Azaz a lakosság, érzékelve a magasabb inflációs környezetet, közel 10 százalékkal, 500 milliárd forinttal növelte a befektetési jegyeinek állományát 2022 harmadik negyedévében a második negyedévhez viszonyítva. Továbbá elmondható, hogy az emelkedő állampapírpiaci hozamok jelentős eltolódást mutatnak, egyrészt a lakossági állampapapír-állományok csökkenése irányába (mínusz 400 milliárd forint), másrészt pedig a hosszabb lejáratú állampapírok helyett (mínusz 600 milliárd forint) a lakosság inkább diszkontkincstárjegyeket (DKJ) vásárolt (plusz 200 milliárd forint).
Teljesen megfelel a pénzügyi tudatosságnak az, hogy a lakosság inkább rövidítette az állampapír-állományának hátralévő átlagos futamidejét (duration) emelkedő kamat- és hozamkörnyezetet érzékelve.
Az árfolyamgyengülést elemezve két fontos megállapítást kell tenni; az egyik, hogy a jóval gyengébb árfolyam is döntően az energiaárak emelkedésének és az így megnövekvő, devizában felmerülő költségeknek köszönhető. Az importárak emelkedése egy sor vállalat számára (a nettó importőröknek) okozt többletkiadást. Továbbá a gyengébb forint-euró árfolyam is magasabb hazai inflációt eredményez.
A lakosságnál csak a devizában jövedelmet szerzőknél van devizahitel. Ebből az következik, hogy a lakosságnál pénzügyi stabilitási szempontból nincs rendszerkockázat, illetve az is megállapítható, hogy csak a külföldi nyaraláskor szembesül ténylegesen a gyengébb forint-euró árfolyammal. Ugyanakkor a lakosság az árupiacon a gyengébb árfolyam miatt nagyobb inflációt érzékel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.