Még néhány nap, és életbe lép a kamatokat megadóztató szocho, amely a 15 százalékos kamatadó mellett egy újabb 13 százalékos közterhet jelent a bankbetétekben takarékoskodók számára. Ezzel a kamat több mint negyedét kapja az állam.
Nem vonja el ugyanakkor a kockázatmentes befektetések közül az állampapírok kamatából a szochót és a kamatadót, illetve a tartós befektetési számlákat (tbsz) sem érinti egyik elvonás sem, ha legalább 5 naptári éven át nem vesz ki a számláról pénzt a számlatulajdonos.
A lekötött betétekre azonban egy kiskaput nyitva hagyott a kormány: ha a betétes még július 1. előtt indítja a lekötését, akkor a kamatot akkor sem érinti az új szochoelvonás, ha annak kifizetése már a jogszabály hatálybalépése után történik.
Ez egy remek alkalmat kínált (volna) a hazai bankoknak, hogy megküzdjenek az ügyfelek kegyeiért, a pástra azonban csak 4 bank lépett, a többiek inkább a háttérből figyelik az eseményeket vagy legfeljebb kötvényeket kínálnak magasabb kamatokkal.
Az igaz, hogy a 16 százalék körüli, kamatadómentes állampapírkamattal nem lehet versenyezni, de úgy tűnik, hogy a kormányzat szándékai ellenére a lakosság még mindig nem rohant hanyatt-homlok kölcsönadni az államnak, viszont a bankoknál változatlanul látra szóló számlákon tartja a pénzét. A jegybank legutóbbi, májusi Stabilitási Jelentése szerint a lakosság még mindig 8300 milliárd forintot tart közel 0 százalékos folyószámlákon, ami egyet jelent a pénz értékének biztos romlásával. Egy erős inflációs környezetben ez nem logikus magatartás.
Talán érthető a lakosság idegenkedése az állampapírpiactól, hiszen az nem olyan, mint egy bankbetét. De vajon miért nem fektetnek be a megtakarítók a bankban, hiszen ott csak néhány kattintás a pénzromlás értékének megállítása?
Hát azért, mert nincsenek látható kamatok.
Négy banknál találhatunk érdemi kamatot mindössze.
A MagNet Bank Prizma Forint Betétje legalább 500 ezer forinttól 3 hónapra évi 11,12 százalékos, 6 hónapra évi 10,56 százalékos, 12 hónapra évi 10,88 százalékos kamatot kínál a márciusi átlagegyenleghez képesti új pénzekre. Ez a kamat 3 hónapig érvényes. Alternatívaként a jegybanki alapkamat mínusz 6,75 százalékos kamatot kínáló Aktív Plusz Közösségi Betétben lehet elhelyezni a pénzt 3 évre, amely jelenleg évi 6,25 százalékos betétkamatot kínál 1 millió forintnyi új betéttől a márciusi átlagegyenleghez képest. Itt az első 3 hónapban aktivált mobilbanki szolgáltatással és havi legalább 30 ezer forintos kártyás vásárlással évi 9 százalékra is fel lehet tornászni a kamatot. A kamatfizetés 3 havonta történik, így nem kell feltétlenül 3 évig a betétben tartani a pénzt a kamatért. A betétes ráadásul ebben a konstrukcióban egy hitelfelvevőt vagy egy hitelcélt is támogathat a bank pénzéből, a MagNet közösségi banki elvei alapján.
Ugyancsak magas kamatot kapnak a betétesek a Gránit Banknál a 6 hónapos Gránit KamatMax betétre, amely évi 9 százalékos kamatot kínál már 50 ezer forinttól, ha a betétlekötés teljes ideje alatt havonta legalább 20 ezer forint értékben vásárol a kártyájával a betét tulajdonosa. 12 hónapra (Gránit KamatMax Plusz betét) már évi 11 százalékos a kamat (a mindenkori jegybanki alapkamat mínusz 2 százalékos) szintén 50 ezer forinttól. Ehhez viszont nincs más feltétel, mint egy aktivált bankkártya a betétlekötés teljes ideje alatt. A Gránitnál magas kamatot fizet még a Gránit eBank betét, 3 hónapra, évi 8,50 százalékos kamat érhető el egy aktivált eBank szolgáltatással és új pénz lekötésével a betétlekötés ideje alatt, 50 ezer forinttól.
Ha pedig valaki a kedvező euró–forint árfolyam miatt inkább devizában szeretné tartani a pénzét, akkor választhat devizabetétet is, a Gránit Banknál például az euró- és dollárbetétek esetén az eddigi 1, 3 és 6 hónapos konstrukció mellett a 12 hónapost is bevezették. Az euróbetétnél 12 hónapra 3 százalékos, a dollárbetétnél pedig 4 százalékos kamatot fizetnek.
Az Oberbanknál évi 7,75 százaléktól (1 hónap) 10,75 százalékig (12 hónap) terjed a lekötött betét kamata legalább 8 millió forinttól.
Magas kamatot fizet a Magyar Cetelem Bank is az 1 évre lekötött betét után (10,5 százalékot), míg 2 évre évi 12 százalékot, már 100 ezer forinttól.
A hazai bankszektor többi tagja (Erste Bank, K&H Bank, MBH Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank, UniCredit Bank) évi 0,01–0,15 százalék közötti kamatot kínál. Egyedül a CIB Banknál van 3 évre évi 1 százalékos, 5 évre pedig évi 1,5 százalékos ajánlat.
Ha ez a váratlan betétgyűjtési lehetőség nem hívta ki ezeket a hitelintézeteket, akkor nagy valószínűséggel megállapíthatjuk, hogy jelenleg semmilyen esély nincs versenyre kelteni őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.