Szerbiában most kezdődnek az egyeztetések a jövő évi minimálbér mértékéről. Jelenleg a minimálbér 32 ezer dinárt tesz ki. Szeptemberben amennyiben nem állapodnak meg a felek, a kormány dönti el, mennyivel emelik azt.
A napokban közzétett nyilatkozatok szerint az államvezetés 300 euró (mintegy 36 ezer dinár) körüli összegben tartaná elfogadhatónak a jövő évi minimálbért.
A szakszervezetek 40.000 dinár feletti összegről beszélnek, a munkáltatók pedig a 39 000 dináros minimális fogyasztói kosárhoz kötnék a legkisebb fizetést.
Szeptember 15-éig egyezségre kell jutniuk, máskülönben a kormány dönt. Általában nem születik megegyezés, és a kormány határozza meg az esetleges emelés mértékét a gazdasági mutatószámok alapján.
A munkaadók 63 százaléka egy felmérés során úgy nyilatkozott, hogy szükséges a minimális munkabér megemelése, ennek azonban több feltétele is van. Azok közül az első helyen a fizetések adó- és járulékterheinek csökkentése.
Szerbiában a koronavírusjárvány újabb hulláma látszik kialakulni. Miközben a felnőtt lakosság több mint a fele be van oltva, az utóbbi napokban ezerhez közelít a napi új fertőzöttek száma. Ennek ellenére a gazdasági eredmények egyelőre biztatóak és az év végéig összesítésben 7 százalékos GDP növekedéssel számolnak. A nyugdíjak és a bérek emelését helyezték kilátásba. A legfrissebb bejelentések szerint, amennyiben Szerbia GDP-je 7 százalékkal emelkedik - ahogy azt tervezik - , az infláció pedig nem haladja meg a 3 százalékos határértéket – ami viszont a kitűzött célsáv felső határa -, akkor a nyugdíjak 5 százalékkal emelkedhetnek.
Azt is meg kell azonban jegyezni, hogy Szerbiában kirívóan alacsonyak a nyugdíjak.
A kilátásba helyezett emelés azt jelenti, hogy az átlagnyugdíj összege a jelenlegi 29 391 dinárról (mintegy 90 ezer forint) 30 861 dinárra nőhet, ami abszolút értékben kevesebb, mint ezer dináros emelést jelent egy átlagnyugdíj esetében. A tavaly bevezetett svájci modell szerint emelés lenne. A nyugdíjasok legalább kétszámjegyű nyugdíjemeléssel lennének elégedettek. Reálisan viszont a felvázolt esetben csupán mintegy 2 százalékkal emelkednének az ellátmányok, amennyiben az infláció elérné a 3 százalékot.
Az ország nyugdíjasainak nagyobb hányada - a mintegy 1,7 mintegy 900 ezer - kap 15 ezer és az átlag, azaz 29 391 dinár közötti összeget. Háromszázezren 15 és 20 ezer dinár közötti nyugdíjat kapnak, ami nagyon szerény összeg. A nyugdíjakat legutóbb az év elején emelték, amikor a 27 750 dináros átlagnyugdíjat 1700 dinárral, azaz 5,9 százalékkal emelték. Ez volt azonban az utóbbi hat év legnagyobb arányú emelése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.