BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kényes kérdések is terítéken

Holnap érkezik Magyarországra kétnapos látogatásra Viktor Janukovics ukrán kormányfő. A Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel folytatandó tárgyalásokon szól lesz a lendületes iramban fejlődő gazdasági kapcsolatokról – a tavalyi kétoldalú forgalom értéke minimum kétmilliárd dollár volt –, de minden bizonnyal terítékre kerülnek a megoldásra váró problémák is. A közel tíz nagy közös üzleti ügyünk közül várhatóan a nemzeti érdekeket érintő négy fő téma – az 5. európai közlekedési folyosó, a záhonyi különleges gazdasági övezet, gázellátásunk biztonsága és importunk növelése, valamint a kárpátaljai vízszabályozás – kap kiemelt hangsúlyt. Ám égető kérdés ukrajnai áramimport-pozíciónk romlása, a Dunaferr és a DAM azutáni sorsa, hogy mindkettő ukrán helyett orosz ellenőrzés alá kerül, s az ukrán Vorskla Steel itteni beruházási előkészületeinek elhúzódása is. Eközben vevőre vár a MÁV Cargo, úgy tudjuk, ukrán befektetők is érdeklődnek.

Az 5. páneurópai folyosó (Milánó–Moszkva) azért fontos a számunkra, mert ezen keresztül jelentős mennyiségű áru áramolhat Magyarországon át Kelet- és Dél-Európa, valamint Kelet-Európa és a Balkán között. A szállítási irányok számát növeli, hogy Budapesten találkozik a Balkánról Bécsen át nyugatra haladó 4. folyosó, és ide fut be a Balkánról a 10. folyosó egyik ága is. Mivel a tervezett záhonyi gazdasági körzet is az 5-ös folyosón fekszik, Záhony a vasúttal és annak irányaival tovább gazdagítja a szállítási lehetőségeket. Van közös projektek a határ ukrán oldalán is: a System Consultinghoz tartozó Kárpát Energo készül egy komplex területrendezésre, amelynek vízszabályozási és tározóserőmű-építési része is lenne.

A hazai vezetésnek meg kell bizonyosodnia arról, hogy nem ismétlődik meg a múlt év eleji gázimportzavar, s hogy az ukrán fél partner a gázbeszerzésünk tervezett növelésében is. Magyarország gázigénye folyamatosan erősödik, rövidesen fel kell tölteni a még létesítés alatt lévő biztonsági gáztárolónkat, s hamarosan új gázigénnyel jelentkezik két, egyelőre tervezés alatt álló kelet-magyarországi erőmű is. Az egyiket az EMFESZ Kft. építi, a másikat a System Consulting Zrt. A Földgázszállító Zrt. új, keleti irányú vezeték lefektetésére készül.

Gyurcsány Ferenc és Viktor Janukovics között szóba kerülhet, hogy áramimportcégeink pozíciói romlanak. Miközben már csak egymás kiszorításával jutnak ukrajnai importkapacitásokhoz, nemrég Bulgária és Szlovákia is jelezte, tekintélyes menynyiségű ukrán áramra tart igény. Bár szó van az ukrajnai áramtermelői és szállítókapacitások bővítéséről, félő, hogy Magyarország elveszíti eddigi kiváltságos helyzetét az olcsó ukrán áramhoz való hozzájutásban. Egyes importőreink attól is tartanak, hogy a márciusra meghirdetett ukrajnai áramaukción esetleg a velük leszerződött mennyiségeket verik újra dobra.

Az acéliparban mindkét tárgyaló fél igényt tarthat nyugtató szavakra. Nekünk arról lenne jó többet tudni, milyen változást hoz majd a Dunaferr és a DAM 2004 életében, hogy közvetett tulajdonosukkal, az ukrán Donbasz csoporttal együtt hamarosan az orosz Gazmetall ellenőrzése alá kerülhetnek. Janukovics nyilván szívesen értesülne arról, hogy jól halad a (svájci bejegyzésű) ukrán Vorskla Steel itteni beruházása. A cég Záhony mellett szeretne acélhengerművet építeni, ezzel 900 munkahelyet létesítene. Úgy tudjuk azonban, arra már gyengébb a fogadókészség, hogy a cég a Felső-Tiszát használja áruszállításra, sőt még egy kikötőt is építsen oda.

Az egyik legdinamikusabban növekvő viszonylat tavaly az ukrán volt: a forgalom egy ideje már negyven százalék körüli ütemben bővül, a múlt évben pedig mind az exportunk, mind az importunk növekedése meghaladta az ötven százalékot.

A forgalom jelentős részét a multinacionális cégek bonyolítják le – ugyanakkor a magyarországi kis- és középvállalati kör részéről is óriási az érdeklődés. Mi sem jelzi ezt jobban, mint az, hogy a holnapi üzletember-találkozóra – amelyet a Viktor Janukovics kíséretében Magyarországra érkező mintegy ötven ukrán vállalat vezetőinek részvételével rendeznek – már mintegy százötven magyar társaság regisztrálta magát. A fórumon a két kormányfő is jelen lesz. Szakértők szerint egyébként fenntartható kivitelünk eddigi dinamikája, ha a magyar vállalatok olyan területeken igyekeznek lépni, amelyeken gyors növekedés várható Ukrajnában. Ilyenek az építőipar, az energiagazdálkodás, a környezetgazdaság, a mezőgazdaság és élelmiszeripar. Érdemes a közbeszerzési piacot is árgus szemekkel figyelni – tanácsolják az ukrán gazdaságot ismerő szakértők.

A befektetések még igazán nem indultak el a szomszédos ország irányába: magyar statisztikák szerint értéke tavaly szeptember végéig mintegy 240 millió dollár volt – ez csupán 1,2 százalékos részesedés a teljes, 4,7 milliárd dollárnyi ukrán FDI-állományban. A kárpátaljai magyar beruházások értéke mintegy harmincmillió dollárra rúg, ez 11 százalékos szeletet jelent. Ukrán statisztikák szerint a magyarországi közvetlen beruházások mindössze 0,1 millió dollárt tesznek ki. BHL–NVZs

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.