BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyurcsány a maharadzsák országában

Holnap kezdi meg tárgyalásait Új-Delhiben Gyurcsány Ferenc kormányfő, aki ma utazik az ázsiai országba. Háromnapos látogatásának kiemelten fontos célja a kétoldalú gazdasági kapcsolatok további bővítése.

Nem csak a fővárosban, új-Delhiben tárgyal az ország vezetőivel, s találkozik az üzleti körökkel – ellátogat az informatikai és biotechnológiai központnak számító nyugat-indiai Bangalore-ba is. Nem véletlen az sem, hogy útjára elkíséri – a többi között – Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára, egyben a külgazdaságért felelős kormánybiztos, valamint egy, mintegy harminc főből álló üzletember-küldöttség, köztük a legnagyobb magyar cégek vezetői.

India – amely mind fontosabb szerepet tölt be a világgazdaságban - kiemelt stratégiai partnerünk. Azóta, hogy 2003-ban Medgyessy Péter akkori kormányfő ellátogatott az ázsiai országba, több mint két és félszeresére nőtt a kétoldalú forgalom, és megélénkültek a befektetések is. Ugyanakkor tetemes a magyar passzívum, ráadásul tavaly meredeken nőtt is, elsősorban a magyar élelmiszeripari export 73 százalékos csökkenése, illetve az Indiából származó gépipari importunk megugrása miatt.

Eddig mintegy 200 millió dollárnyi indiai működőtőke telepedett meg Magyarországon, főként szolgáltató területeken. Ennél sokkal kevesebb a magyar FDI az ázsiai országban, ám ezeket a befektetéseket olyan – az ottani piacon hagyományosan ismert – cégek képviselik, mint a Richter, illetve a Ganz Tranzelektro, s a Ganz Energetika.

Gyurcsány színes programot bonyolít Indiában. Egyebek között találkozik Pratibha Patil köztársasági elnökkel, Manmohan Szingh miniszterelnökkel, a jelenlegi kormánykoalíciót vezető Kongresszus Párt elnökével, Sonia Gandhival, valamint az ellenzék vezetőjével. A magyar kormányfő több miniszterrel és gazdasági szakemberrel is megbeszéléseket folytat, illetve részt vesz és felszólal a magyar-indiai üzleti fórumon, és az indiai iparszövetség konferenciáján, amelynek egyik fővendége Magyarország lesz.

A kétoldalú gazdasági kapcsolatok az elmúlt években szorosabbra fűződött a két ország között, s ebben szerepet játszanak részben a hagyományok, hiszen már a hatvanas-hetvenes évektől kezdve több magyar cég neve jól cseng az ázsiai országban. Nem véletlen, hogy volt olyan időszak az említett időszakban, amikor tíz-tizenkét magyar vállalat képviselője is állandó kiküldetésben dolgozott Új-Delhiben, illetve Bombayben. Ilyen volt a Transelektro, a Medimpex, a Metrimpex vagy a Ganz, illetve erőművek épültek magyarok részvételével a Himalájában, s akkortól ismertek a magyar gyógyszerek is. A kapcsolatok fejlődésének másik oka a magyar gazdaságdiplomáciai erőfeszítések: azóta, hogy Medgyessy ellátogatott Indiába, számos magas rangú, kölcsönös vizitre került sor. S persze fontos eleme a gazdasági szálak szorosabbra fűzésének az is, hogy Magyarország az Európai Unió tagjává vált. Magyarország – ahogy ezt többször, több indiai politikus is deklarálta – az uniós piacra való könnyebb belépést teszi lehetővé az indiai cégek számára.

Habár több, korábban a piacon ismeretlen magyar vállalat kezdte meg tevékenységét Indiában, és a 2003-as miniszterelnöki látogatást követőn érezhetően nőtt a piac iránti érdeklődés – tudtuk meg a Gazdasági és Közlekedési Misztériumban. A jelentős nagyságrendű szállítási és biztosítási költségek, és az indiai piac viszonylagos védettsége miatt kivitelünknek az utóbbi években tapasztalt arányú növekedése fenntartásához a hazai vállalati kör piaci aktivitásának és az indiai piac iránti érdeklődésének fokozására van szükség – hívják fel a figyelmet szakértők. Nem könnyű, hiszen India továbbra is védi a mezőgazdasági és élelmiszeripari, textilipari, kézműipari piacait, kiskereskedelmi infrastruktúráját, szolgáltatási ágazatát, ezért a magyar termékek piacra jutási lehetőségei elsősorban a gépipari, vegyi és gyógyszeripari, elektronikai szektorokban, az infrastrukturális beruházásokhoz kapcsolódó területeken, a beruházási javak és a védelmi ipari eszközök szállításának területén kedvezőek.

Tény, az, hogy 2006-os kivitelünk majdnem megháromszorozódott, nagyrészt annak volt köszönhető, hogy abban az évben több mint 300 e tonna búzát adtunk el Indiának, mintegy 66 millió dollárért. Ugyanakkor tavaly – az első tíz hónapban - a forgalom úgy nőtt 44 százalékkal, hogy kivitelünk 18 százalékkal csökkent, behozatalunk pedig majdnem megkétszereződött (+96 százalék). Az élelmiszeripari termékeink exportja 73 százalékkal ugyanis visszaesett; igaz a gépek és gépi berendezéseké 51 százalékkal nőtt.

 

Együttműködési lehetőségek 
- járműipar,
- elektronika,
- vegyi és gyógyszeripar,
- informatikai és távközlési szektor,
- agrárium,
- biotechnológia és a K+F,
- környezetvédelem
- védelmi ipar


Fontosabb megállapodások
- gazdasági együttműködési (GEM) (2005. június 23.)
- megállapodás a kettős adóztatás elkerüléséről (2003)
- megállapodás a beruházások kölcsönös védelméről (2003)
- tárcaközi informatikai együttműködési megállapodás
- 10-10 M USD értékű, kölcsönös hitelvonal megállapodás a két ország Eximbankjai között (2003, majd 2006),
- megállapodás az ITDH és a CII között a „Vállalatvezetők Fórumának” létrehozásáról.


Fontosabb látogatások
- 2003. november: Medgyessy Péter miniszterelnök, Csillag István GKM miniszter + 28 fős üzletember delegáció
- 2005. június: Natwar Singh indiai külügyminiszter
- 2006. november: Göncz Kinga külügyminiszter + MOL
- 2007. január: Veres János pénzügyminiszter (GVB ülés), Garamhegyi Ábel GKM államtitkár + 10 fős üzleti delegáció
- 2007. április: K.P. Singh, védelmi termelésért felelős államtitkár (katonai VB ülés)
- 2008. január:  Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Garamhegyi Ábel GKM államtitkár + üzleti delegáció

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.