BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamecz: az általunk vallott értékek Azerbajdzsánra jellemzőek

Az OTP Alapkezelő elnöke a 46. Közgazdász Vándorkonferencián arra kereste a választ, milyen mítoszaink és illúziónk vannak magunkkal kapcsolatban. Valójában annyira képzett a magyar munkaerő, és tényleg csak a kormány hibájából vagyunk bajban?

Hamecz István szerint sokan úgy gondolják, a magyar gazdaság lelassulás a megszorítások miatt következett be, és egyébként nem küzd strukturális problémákkal – tudósít az Mfor a 46. Közgazdász Vándorkonferenciáról.

Az OTP Alapkezelő elnöke szerint egy olyan gazdaságban, amely jelentősen lassul, és a növekedési potenciálja alá esik, az infláció is jelentősen lassul. Ma Magyarországon ha az inflációból kiszűrjük az adóhatásokat és a volatilis termékek (energia és az élelmiszer) inflációs hatását, akkor is az állapítható meg, hogy az árszínvonal nem lassul, hanem inkább nő.

Eszerint lehetséges, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) azon állítása, hogy az inflációs várakozásokkal nincs semmi baj, nem felel meg a tényeknek. A másik logikus következtetés az lehet, hogy a magyar gazdaság potenciális növekedési üteme még annál is alacsonyabb, mint gondoltuk.

A hazai potenciális GDP-bővülést a múltban általában négy százalék körülire becsülték. Eközben a tényleges növekedés tavaly 1,3 százalék volt, aminek mágnesként kellene lefelé vonzania az inflációt. A helyzet közel állhat a stagfláció hoz, ami azért alakul ki, mert a jegybank túlbecsüli a potenciális növekedési lehetőségeket, és ezért a valós helyzethez képest túl laza monetáris politikát folytat. Ha elfogadjuk azt, hogy a bérek kilenc százalékkal nőnek, miközben kvázi recesszió van, akkor el kell fogadnunk azt a tételt is, hogy a magyar munkaerőpiac a jelenlegi két százalékos növekedést sem képes igazán kiszolgálni – szögezte le Hamecz István.

A közgazdász szerint a magyar gazdaság kulcsproblémája az alacsony foglalkoztatottság, az aktivitási rátánk Európában a második legalacsonyabb. Ennek oka lehet a nagyvonalú rokkantnyugdíj rendszer és a munkavállalásra nem ösztönző szociális rendszer.

A magyar szociális kiadások a GDP százalékában mérve sokkal magasabb, mint ami elvárható lenne a fejlettségi szintünkön. Másrészt nagyban rontja a gazdaság foglalkoztatási rátáját az is, hogy magas a minimálbér. Vannak olyan iparágak, amelyek a mai adórendszer mellett nem életképesek. 

Magyarországon jelenleg hatalmas a képzetlen tömeg, amely nem tud munkát találni. Olyan stratégiát kellene találni, amely az alacsony képzettségűek tömegével is tud mit kezdeni, ez pedig elvezet az oktatás problémájához.

A közgazdaságtannak van egy olyan ága, amely azt állítja, hogy a gazdasági növekedés végső soron az intézményeken keresztül a kultúrától függ. Nemrég készült egy nemzetközi felmérés, ami alapján úgy tűnik, hogy mi más kulturális jellemzőkkel bírunk, mint a példának tekintett szomszédaink többsége. Az általunk vallott értékekhez leginkább a Boszniában, Moldáviában, Azerbajdzsánban vallott értékek állnak a legközelebb – jelentette ki Hamecz István.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.