Palócz Éva szerint bármi is legyen az infláció oka, mindent meg kell tennünk, hogy ne alakuljon ki egy inflációs spirál. Egy esetleges áfa-emelés jobban erősítené az inflációs várakozásokat, mint amekkora árszintemelkedést közvetlenül okoz.
Szerinte a kormánynak és a lakosságnak is meg kell értenie, hogy a jelenlegi ötven százalékos redisztribúciós arány fenntartása a magyar gazdaság súlyos leszakadását eredményezheti versenytársainkhoz képest. A szakember úgy véli, a mai magas szociális szint önmagában akár jó is lehetne, hiszen mindenkiben van szolidaritás a nehezebb helyzetben lévőkkel szemben. Csakhogy az a probléma, hogy Magyarország ezeket a juttatásokat hitelből fizeti, aminek következtében az elmúlt hét évben a GDP arányában 14 százalékponttal emelkedett az állami adósságráta, és a kamatok fizetése ma már lassan a dupláját teszi ki a hét évvel ezelőttinek.
Palócz Éva szerint az egykulcsos adó felé haladás jó cél. Azonban ma Magyarországon azért nem lehet azt bevezetni, mert az szja befizetések nagy részét a közepesen vagy jól keresők fizetik be. Ha most áttérnénk a húsz százalékos kulcsra, akkor az ilyen adóból befolyó 1800 milliárdnak legalább a harmada, ha nem nagyobb része kiesne a bevételekből. De az már járható út volna, ha egy nulla százalékos sáv mellett egy egyre szélesebb húsz százalékos adókulcsot hoznánk létre, és ezt a sávot megpróbálnánk az évek folyamán minél feljebb tolni. A felső jövedelmi réteg magasabb adóját azonban egyelőre mindenképpen fenn kell tartani. Abban azonban ma Magyarország egyedülálló Európában, hogy már az átlagbér is a legfelső kulccsal adózik.
László Csaba, volt pénzügyminiszter a Magyar Narancsnak adott interjújában szintén egykulcsos adóról és bérteher-csökkentésről beszél, ő azonban nem zárná ki az áfaemelés ötletét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.