Ismét panaszkodnak a magyar gazdasági élet szereplői az erős forint miatt. A hazai kis- és középvállalati exportőröket képviselő Magyar Külgazdasági Szövetség elnöke, Dávid Imre szerint veszélybe kerülnek a kisebb hazai cégek (VG, 2008. június 24.), de Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint is több a kára, mint a haszna az erős hazai valutának. A másik oldalról a Magyar Nemzeti Bank és elemzők – többek között a múlt heti közgazdász-vándorgyűlésen is – azt hozzák fel, hogy a forint reálfelértékelődése természetes folyamat, és jobb, ha a nominális árfolyam erősödésén keresztül megy végbe, mint az infláción.
Azt is gyakran hozzáteszik, hogy a velünk összehasonlítható visegrádi országokban nem okozott problémákat ez a trend. Nézzünk hát körbe egy kicsit, mi történt a térségben. Való igaz, hogy a viszonylag stabil forint sokat veszített értékéből a nominálisan felértékelődő visegrádi valutákhoz képest: a 2004. május 1-jei EU-csatlakozás óta a szlovák korona 26, a cseh korona 27, a lengyel zloty pedig 32 százalékkal erősödött a magyar valutához viszonyítva (lásd ábránkat).
Az is igaz ugyanakkor, hogy – legalábbis a fogyasztói árak vonatkozásában – az infláció ezzel ellentétes trendet követett. Ez természetes is: az úgynevezett Balassa–Samuelson-hatás következtében – kissé leegyszerűsítve – a kevésbé fejlett országok árszínvonala vagy a nominális árfolyam erősödésén, vagy az infláció emelkedésén keresztül zárkózik fel. Sokkal inkább elgondolkoztató, hogy a termelői árindexekre – amelyek az ipar helyzetét szemléltetik – ez a trend már nem volt érvényes, hiszen nálunk ez utóbbi sokkal kevésbé nőtt átlagosan az uniós csatlakozás óta, mint az erős koronával működő szlovák gazdaságban (lásd másik ábránkat).
Ennek a magyarázata meghaladja az elemzés a kereteit, itt legfeljebb a hatósági árakban, vagy az export és a belföldi értékesítés arányaiban mutatkozó eltérésekre utalhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.