Az erről szóló tervezet - amelyet Olajos Péter, az MDF EP-képviselője, az Európai Néppárt e témában felelős jelentéstevője jegyez – időközben felkeltette az Európai Parlament legnagyobb frakciójának figyelmét is, sőt ennek nyomán számos képviselő egy új uniós támogatási modell kidolgozását javasolja, áll az MDF lapunkhoz eljuttatott közleményében.
Még a hazai szakpolitikusok közül is csak kevesen tudnak arról, hogy a CO2 kibocsátás-kereskedelmi rendszer uniós újraszabályozása során a magyar emissziós vagyon értékelése zajlik Brüsszelben. Magyarország és a kelet-európai tagállamok számára e pillanatban sorsdöntő kérdés, hogy az EU Bizottsága az 1990-es vagy a 2005-ös év alapján határozza meg az új kvóták kiosztását. És ez nem csupán hiúsági, vagy elvont környezetvédelmi kérdés: a tét pár milliárd euró megszerzése, avagy elvesztése.
Az új tagállamok számára az 1990-es bázisév kijelölése a forgalomképes emissziós vagyon növekedését jelenthetné, mivel az elmúlt 18 év erőfeszítései nyomán a CO2 kibocsátás ezekben az országokban számottevően csökkent. Az Európai Bizottsággal folytatott küzdelem még nem dőlt el, a lehetőségek továbbra is nyitottak. A tervezet hangsúlyozza, hogy feltétlenül támogatni kell az uniós tagállamok emisszió csökkentési törekvéseit, és ennek jegyében jelentősen bővíteni kell az EU CO2 kibocsátás-kereskedelmi rendszerét. Így amennyiben az Európai Bizottság elismeri Magyarország 1990 óta elért közel 27 millió tonna CO2 kibocsátás csökkentését, az a jelenlegi tőzsdei árakon számolva mintegy 182 milliárd forint éves pótlólagos bevételt jelenthet az ország számára.
Ennek azonban az a feltétele, hogy a magyar kormány támogatólag képviselje ezt a javaslatot az Európai Tanács ülésén, valamint kezdjen párbeszédet a ’90-es bázisév kijelölésében érdekelt tagállamok – többek között Németország és Franciaország - vezetőivel. Miután az MDF megítélése szerint a fenti célkitűzések realizálása pótlólagos modernizációs támogatási forrásokat generálhatna az ország számára, tehermentesítve egyben a Strukturális Alapok felhasználását, a Demokrata Fórum haladéktalanul megbeszélést kezdeményez a kormány támogató fellépésének megszerzése érdekében.
Ennek során az MDF ismertetni kívánja Olajos Péter tervezetének sarokpontjait, köztük azt az elképzelést, hogy a kibocsátási kvóták eladásából befolyó összegek egy tagállami szinten elkülönített speciális alapba folynak, amelyekből a hétköznapi energiagondok enyhítésére szolgáló, elsősorban a lakásenergetikai korszerűsítést célzó programok és projektek kerülnek finanszírozásra. Az energiahatékony projektek támogatásával tovább csökkenthető a CO2 kibocsátás, amely még több eladható kvótát eredményezhet, így még nagyobb alap képződne. Egy öngerjesztő „megtakarítás/kvóta” spirál alakulhat ki.
Mindezeken túl a tagállami alapba befolyó bevételek a lakossági-önkormányzati önrészek pótlására is szolgálhatnak az uniós támogatottságú energiatakarékossági- és hatékonysági projektek keretében, ahol az önrészek előteremtése jelentős problémát okoz. A javaslat uniós elfogadása esetén megszerezhető 182 milliárd forint kiegészíthető lenne - figyelembe véve a jelenlegi hazai támogatási gyakorlatot is - a hazai és az uniós támogatásokkal, továbbá a felállítandó uniós alapokból elnyerhető támogatásokkal, valamint a más tagországokból származó közvetlen CO2 csökkentési beruházásokkal. E források 2013-tól kezdve évente akár 70-250 milliárd forintos fejlesztési lehetőséget képezhetnének a hazai lakásállomány energetikai célú korszerűsítésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.