Az első öt hónap átlagja jól alakult a külkereskedelemben, de a legutolsó adatok ismét a kivitel gyengülését mutatják. Márciushoz hasonlóan most is az ipari termelés hanyatlásával párhuzamosan történt az export lassulása. A dinamikavesztés egyelőre nem lehet az erős hazai valutaárfolyam hatása, mivel májusban még nem a mostani szinteken mozgott a forint, és az ilyen hatások amúgy sem azonnal fejti ki hatását.
A háttérben ezért valószínűleg a külső kereslet csökkenése áll, főleg nyugat-európában magas a recesszió esélye. A külkereskedelmi többlet szakértők szerint mostanában érhet a csúcsra, mivel a kedvező külső feltételek elmúlása mellett a belső kereslet növekedése is várható a második fél évre, ami az importot várhatóan felpörgeti majd. Májusban a kivitel értéke 1513 milliárd forintot, a behozatalé 1504 milliárd forintot ért el, ami mind az export, mind az import esetében 7 százalékos, euróban 7 illetve 6 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest – közölte a KSH. Az előző hónapban még 24 százalékos bővülést regisztrált a KSH a kivitelben, és 18-at a behozatalban. A külkereskedelmi mérleg májusban 10 milliárd forint (47 millió euró) aktívumot mutatott, ami az egyenleg 3,4 milliárd forintos (27 millió eurós) javulását jelenti 2007 májusához képest.
A májusi kivitel 78, a behozatal 67 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le. Az év első öt hónapjában az export értéke 16, az importé pedig 14 százalékkal nőtt 2007 azonos időszakához képest. Euróban számolva a kivitel értéke 14, a behozatalé 11 százalékkal bővült. A külkereskedelmi mérleg 98 milliárd forint (388 millió euró) aktívumot mutatott, ami az egyenleg 170 milliárd forintos (675 millió eurós) javulását jelenti a 2007. január–májusi 72 milliárd forint (287 millió euró) passzívumhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.