Nincs érdemi javulás a munkapiaci folyamatokban: a munkanélküliségi rátánk már nem számít jónak nemzetközi összevetésben, az aktivitás továbbra is igen alacsony, a foglalkoztatottak száma pedig hatéves mélypontjára ért. Az év eleji 8 százalékos csúcsról csak lassan csökken a ráta, a munkaerőpiacot továbbra is a lassú gazdasági növekedés, a tömeges korai nyugdíjba vonulás, a korábbi állami leépítések és az elhúzódó strukturális problémák határozzák meg.
Az idei második negyedévben a foglalkoztatottak száma 3,869 millió volt, 74 ezer fővel kevesebb, mint a tavalyi azonos időszakban. A munkanélküliek pedig 319 ezren voltak, ez 7,6 százalékos rátát jelentett az előző havi 7,7 és a tavalyi 7,4 százalékos éves átlag után. Az állástalanok aránya a tavaszi és a nyári hónapokra rendszerint mérséklődik az idénymunkák miatt, így az év eleje óta tartó csökkenés ellenére valódi trendfordulóról nem beszélhetünk a munkaerőpiacon. Az Eurostat statisztikái szerint a magyar munkanélküliség a negyedév közepét jelentő májusban már több mint egy százalékponttal magasabb volt, mint az EU-átlag (7,4, illetve 6,5 százalék).
A 15–74 év közötti népesség 54,3 százaléka, a munkavállalási korúaknak pedig 63,7 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A nemzetközi összehasonlításban használt 15–64 éves korcsoport foglalkoztatási rátája 56,5 százaléknak felelt meg, ez 1,1 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Mind a fiatal, mind a tartósan munkanélküliek aránya arra figyelmeztet, hogy a korábbi strukturális problémák még mindig nem oldódtak meg. A munkaerőpiacon csak kis létszámban jelen lévő 15–24 éves korosztályból kikerülő állástalanok aránya 17,5 százalék volt, ez 0,6 százalékponttal magasabb, mint a megelőző évben. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta az átlagosnak csaknem a háromszorosa volt.
A munkavállalási hajlandóság továbbra is alacsony, egyre több szakember okolja ezért a munkavállalás ellen ösztönző hazai jóléti rendszert. A kormány is tervez a szociális ellátásból és a munkavállalásból elérhető jövedelmek távolítását célzó lépéseket 2009-re. BD
Németh Dávid, Az ING Bank elemzője: Az aktívak számában tavaly október óta végbement 60-70 ezer fős csökkenés mögött főként a nyugdíjszabályok változása állhat. Hosszabb kitekintésben a mutató növekedése látszik ugyan, de sajnos 90 százalékban a munkanélküliek táborát gyarapították a munkapiacon újonnan megjelenők. Fontos lenne a mobilitás javítása is, ezt támasztja alá a munkakeresés hosszú időtartama, mindenki elsősorban a lakóhelye körül próbál elhelyezkedni, míg egyes területeken jelentős munkaerőhiány alakult ki. A jóléti rendszer átalakítása rövidebb távon kecsegtet sikerrel, míg az oktatásé – a munkakereslet jobb kiszolgálása – csak évtizedes távon éreztetheti hatását.
Németh Dávid, Az ING Bank elemzője: Az aktívak számában tavaly október óta végbement 60-70 ezer fős csökkenés mögött főként a nyugdíjszabályok változása állhat. Hosszabb kitekintésben a mutató növekedése látszik ugyan, de sajnos 90 százalékban a munkanélküliek táborát gyarapították a munkapiacon újonnan megjelenők. Fontos lenne a mobilitás javítása is, ezt támasztja alá a munkakeresés hosszú időtartama, mindenki elsősorban a lakóhelye körül próbál elhelyezkedni, míg egyes területeken jelentős munkaerőhiány alakult ki. A jóléti rendszer átalakítása rövidebb távon kecsegtet sikerrel, míg az oktatásé – a munkakereslet jobb kiszolgálása – csak évtizedes távon éreztetheti hatását. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.