A mostani indítvány szerint a jelenlegi 135 euró helyett 360 euró lesz a plafon, ameddig a munkaadók adó- és járulékmentesen fizethetnek ki nyereségrészesedést a munkavállalóik részére. Egy további intézkedésként 18-ról 20 százalékra emelik azt az arányt, ameddig a munkavállaló maga is adómentesen hozzájárulhat a munkaadója által számára folyósított előtakarékossági tételekhez.
A kedvezményezettek száma azáltal is növekszik, hogy a részvételhez megszabott éves fizetési plafont megemelik, mégpedig a jelenlegi – személyenkénti – 17 900-ról 20 ezer euróra. Képezhetők lesznek ezen felül a munkavállalók részére kedvezményes befektetési alapok, ezeknél azonban az lesz a feltétel, hogy az összejövő pénz 75 százalékát a saját cégbe kell befektetni. A rendelkezések várhatóan 2009. április 1-jén lépnek hatályba.
Az indítványt ismertető szociáldemokrata munkaügyi miniszter, Olaf Scholz kijelentette, hogy annak hatására az egész társadalmi légkör meg fog változni. A politikus szerint ilyen irányú korrekciót a társadalmi igazságosság is indokol. Míg a vállalati nyereség és a vagyon közel 40 százalékkal gyarapodott a 2003-3007 között, addig a munkavállalói jövedelmek ugyanezen időszak alatt csak 4,3 százalékkal növekedtek. A tervben a CDU azt találja nagy pozitívumnak, hogy általa a vállalatok saját tőke-hányada jelentősen növelhető.
Az üzleti világ nevében a német kereskedelmi és iparkamarák szervezete (DIHK) bírálta a tervet, és feleslegesnek mondta ilyen törvény megalkotását. Az intézmény olyan aggályokat is megfogalmazott, hogy a tervezet újabb terheket róna a vállalatokra, így azok számára problémássá válhatna, hogy egyidejűleg például a dolgozók időskori előtakarékosságát is támogassák. Aki pedig befektetni szeretne – hangoztatja a DIHK – azt már most sem akadályozza semmi abban, hogy részvényeket vásároljon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.