BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gráf: kompromisszum kell az almavitában!

Mind a termelőknek, mind a feldolgozóknak engedniük kell az almavitában - nyilatkozta a VGO-nak Gráf József agrárminiszter. Hozzátette: a magyar árviszonyokat is meghatározó lengyel piacon a felvásárlók egyelőre legfeljebb 8 eurocentet hajlandók adni egy kilogramm léalmáért, és ez 19-20 forintnak felel meg. Körülbelül ugyanennyit fizetnének az itthoni feldolgozók a magyar termelőknek is.

A gazdálkodók ugyanakkor nálunk és Lengyelországban is legalább 12 eurocentet (28-30 forintot) szeretnének kapni. Az agrárminiszter szerint a megállapodásnak "valahol a 8 és a 12 eurocentes ár" között kell megszületnie, de nem kívánt nyilatkozni arról, hogy ez a tárca elképzelései szerint konkrétan 10 eurocent körüli árat jelentene-e.

Ha a komromisszum körvonalazódik, az FVM - közvetítő szerepet vállalva - hajlandó lesz ismét tárgyalóasztalhoz ültetni a feleket a végleges megállapodás megkötése érdekében - mondta az agrárminiszter.



 Az elmúlt napokban - tette hozzá - a tárca felvette a kapcsolatot a legnagyobb hazai léalmafelvásárlóknak számító Agrana-Juice Magyarország Kft. és a Rauch Hungária Kft. külföldi tulajdonosaival is, akik azonban egyelőre ragaszkodnak eddigi árajánlataikhoz.

Az agrárminiszter szerint az idénre várható, 500 ezer tonnás almatermésből 120 ezer tonna étkezési, a többi ipari minőségű lesz. A tárca ugyanakkor lát esélyt arra, hogy a mintegy 380 ezer tonna léalma 10-15 százaléka másodosztályú étkezési almaként kerüljön kereskedelmi forgalomba.

Így 40 ezer tonnányi termény értékesítését lehetne megoldani, körülbelül 40 forintos kilónkénti áron. Az áru elhelyezése érdekében az FVM megkezdte az egyeztetéseket a kereskedelmi láncokkal, amelyekkel szeptember vége-október közepe között közös marketingakciót kíván indítani.

A marketingköltségeket teljes egészében a tárca vállalja magára. Mint ismert, az almatermelők hétfőtől blokád alá vették az Agrana-Juice és más kelet-magyarországi feldolgozók telephelyeit, tiltakozásul az alacsonynak tartott felvásárlási árak ellen. A gazdálkodók nem engednek almaszállítmányokat a felvásárlók üzemeibe, amíg azok nem növelik árajánlataikat. A demonstráció - amely ma is folytatódott - akár hetekig is elhúzódhat. Így az idei almatermés jelentős részének felvásárlása veszélybe kerülhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.