Sokkal összetettebb problémával állunk szemben, mint amit például egy vagy több adóintézkedés önmagában kezelni volna képes. Egyszerre és összehangoltan kellene beavatkoznunk több területen annak érdekében, hogy a beavatkozások összessége úgy változtassa meg az emberek, vállalatok, intézmények és az állam érdekeltségét, magatartását, hogy növekedjen az együttes teljesítményük, és eközben csökkenjen a gazdasági, társadalmi, politikai egyensúlyhiány" - írja a miniszterelnök a Népszabadságnak elküldött javaslatában.
1000 milliárd három év alatt
Az Indexnek már szerdán birtokába kerülő dokumentumból kiderül, nagyobb lépések a személyi jövedelemadó-táblát érintenék, főleg a sávtolás révén, a cégeknek pedig a különadó eltörlésével és bizonyos feltételek mellett igénybe vehető tb-járulékcsökkentéssel kedveskedne a kabinet. Három-négy esztendő alatt 1000-1200 milliárd forintos, évenként egyforma nagyságú adócsökkentést kíván megvalósítani a kormány, a tehercsökkenés egyharmada a magánszemélyeknek kedvez, a kétharmada pedig a vállalkozói szférát hozza kedvezőbb helyzetbe. Első lépésként 2009. január elsejétől a 18 százalékos személyi jövedelemadó-kulcs a mai 1,7 millió forint éves jövedelemről felmenne 2 millió forintra. A cégek pedig megszabadulnak a szolidaritási adónak becézett 4 százalékos különadótól.
"Cserébe viszont 18 százalékra emelkedne a jelenleg 16 százalékos társasági adókulcs. Ugyancsak jövőre mérsékelné a kormány a munkáltatói tb-járulékot 5 százalékponttal, de csak úgy, hogy a havi 140 ezer forintos bruttó bérig lehet ezt igénybe venni, a havi 140 ezer forintos bruttó bér feletti keresetrészre a mai 29 százalékos tb-járulékot kellene fizetnie a cégnek a munkavállaló után. 2010-ben a magánszemélyeknek még tovább tolná ki a 18 százalékos szja-kulcsot, egészen 2,5 millió forintos éves jövedelemig lehetne ezt igénybe venni, vagyis az átlagkereset egésze a 18 százalékos kulcs alatt adózna. A cégek pedig további 2 százalékpontos tb-járulékcsökkentést kapnának. Vélhetően fennmarad azonban az a szabály, hogy a havi 140 ezer forintos bérig lehetne ezt is igénybe venni.
Adócsökkentés kiadáscsökkentés nélkül?
Ezeknél azonban jóval merészebb lépésekre van szükség – vélekedett a csomagról lapunk kérdésére Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke. Szerinte nincs vita abban, hogy helyes lépés a járulék mértékének a csökkentése, félő azonban, hogy a tervezett módon az átalakítás csak tovább nehezítené a cégek életét.
Az adócsomag fedezetével kapcsolatosan is heves viták várhatók. Gyurcsány adócsökkentési javaslata ellenére ugyanis továbbra is kitart azon álláspontja mellett, hogy a jóléti kiadásokból nem lehet elvenni, az államigazgatáson már nincs mit spórolni, adóemeléssel pedig nem akar operálni, így a miniszterelnök a fehéredéstől várja azt, hogy amennyivel csökkennek az adókulcsok, annyival növekedjenek az adóbevételek, részben a kisebb terhelés miatt javuló adómorál, részben adóigazgatási intézkedések határásra.
Gyurcsány Ferenc ráadásul sajtótájékoztatóján elmondta: amennyiben a csomagot nem támogatja a parlament, illetve nem fogadja el a jövő évi költségvetést, akkor lemond tisztségéről. A Világgazdaságnak megszólaló szakemberek egyöntetű véleménye, hogy képtelenség arra számítani, évi 300 milliárd forint folyik be a büdzsébe az adómódosítások és a gazdaság fehéredése révén.
- Ha az adóreform folytatása azon múlik, hogy a fehéredésből befolynak-e a szükséges pénzek, akkor máris borítékolható, hogy 2010-re elenyésznek a remények – fogalmazott a Népszabadságban Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young adópartnere. Emlékeztetett: tavaly mintegy 80-100 milliárd forintnyi bevétel jelent meg a büdzsében a feketegazdaság elleni küzdelem eredményeképpen, már ha figyelmen kívül hagyjuk a Magyar Nemzeti Bank friss jelentését, amely még ezzel az összeggel szemben is komoly kétségeket fogalmaz meg. Összességében a szakemberek úgy vélik: a jelenleg 50 százalék körüli újraelosztási mértéket 40 százalékra kellene lefaragni, ám ez nem lehetséges az állami kiadások visszafogása nélkül.
Gyurcsány kockára teszi eddigi politikáját
A Neue Zürcher Zeitung svájci világlap csütörtökön a magyar kormányfő adócsökkentési programjával kapcsolatban azt írta, a magyar kormány nincs irigylésre méltó helyzetben. Gyurcsány miniszterelnöknek sürgős szüksége van arra, hogy lökést adjon népszerűségének: ezt a löketet az adócsökkentési csomagnak kellene szállítania, ezzel azonban kockára teszi az eddigi takarékossági politikát írja a lap.
Barcza György a K&H Bank vezető közgazdásza szerint a jelenleg látható gondolatkörben nincs megoldás a hazai gazdasági problémákra, változtatásra azonban szükség van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.