BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassabban javuló külső egyensúly - Gyorselemzés

A külkereskedelmi folyamatok már nem mutatnak a tavalyihoz hasonló ütemű javulást. Főleg az európai kereslet lanyhulása okolható emiatt, mivel a többi régióval dinamikusan nő a kereskedelem volumene.

Mind a behozatal, mind a kivitel a korábban megszokottnál lassabban növekszik, ráadásul elolvadt a korábbi, több százalékpontnyi különbség az export és import volumennövekedése között, vagyis az egyenleg már nem javul a korábbiakhoz hasonló ütemben. A külkereskedelmi mérleg azonban továbbra is pozitív. A kivitelben a húzó termékcsoport továbbra is a híradástechnika, míg a járműexport hanyatlik. Az EU-n kívüli országokkal bonyolított kereskedelem bővül gyorsabban, ami azt jelzi, hogy legfőbb kereskedelmi partnereinknél már erőteljesen lassul a konjunktúra, és azzal együtt a kereslet.

A külkereskedelmi forgalom volumene – az áprilisi jelentős emelkedés után – a kivitel mindössze 2, a behozatal 4 százalékkal bővült – közölte a KSH. Az idei első öt hónapban a kivitel volumene 11, a behozatalé 10 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg 93 milliárd forint (368 millió euró) aktívumot mutatott, ez 169 milliárd forint (671 millió euró) javulást jelent a 2007. január–májusi 76 milliárd forint (303 millió euró) passzívumhoz képest.

A gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene – a májusi lassuló bővülés (exportban 3, importban 7 százalék) ellenére – 13, valamint 14 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene a – az export májusi stagnálása, valamint az import 2 százalékos csökkenése ellenére – 9, illetve 5 százalékkal emelkedett. Az energiahordozók behozatalának volumene 8 százalékkal emelkedett, míg a – kis súllyal rendelkező ‑ kivitelé 59 százalékkal volt több, mint 2007-ben. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 8 százalékkal csökkent, az importé 6 százalékkal emelkedett, míg a forgalom értéke – az élelmiszerek kiviteli, illetve behozatali árszintjének jelentős, 23, illetve 12 százalékos emelkedése mellett – 12, illetve 19 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.