Egy másik feldolgozó, a nyíregyházi Agroker Holding Zrt. elnök vezérigazgatója, Balogh Károly elmondta: 9 eurócentes ár alapján lehetetlen a világpiacon értékesíteni az almasűrítményt, a tényleges ár ugyanis legfeljebb 6 eurócentet bír el, így a feldolgozó kapacitás 25-30 százalékával rendelkező magyar tulajdonú cégek a veszteségre tekintettel nem tudják fizetni a megállapodásban rögzített árat a termelőknek.
Balogh Gyula szerint rossz egyezség született. Az Agrana 150 ezer tonna almát dolgoz fel, amelyet elsősorban a szerződéses partnereitől vásárol meg. Így, a becslések szerint az 500 ezer tonnás almatermésből 270 ezer tonna almának nem lesz ipari piaca, ha a Rauch Hungária Kft. elfogadja az árat és feldolgozza az általa vállalt 80 ezer tonnát.
"Az igazi almaháború most fog kitörni, hiszen a piaccal nem rendelkező termelők nagy bajba kerülnek, mert nem tudják majd hol értékesíteni ipari almájukat" - állította.
A sajtótájékoztatón jelen volt egy harmadik feldolgozó, a nagykállói Brix Trade Kft. képviselője, Vargáné Vancsik Viktória üzemvezető, aki Balogh Gyulához és Balogh Károlyhoz hasonlóan azt mondta, hogy egyelőre a léüzemük nem kezdi meg a felvásárlást, "remélve, hogy az agrártárca átgondolja a helyzetet".
Balogh Gyula szerint miniszterelnöki és pénzügyminiszteri beavatkozásra lenne szükség, hiszen a rossz megállapodást mindenképpen felül kell vizsgálni az Agrana-val szerződést nem kötött termelők érdekében, akiket elfogadhatatlan megkülönböztetés ért. Hozzátette: érthetetlen, hogy nem gondolták át az érintettek az egyezség következményeit, s "félmegoldást választottak".
Kovács Károly, az Agroker vezetője fontosnak tartotta hozzáfűzni, hogy a magyar tulajdonú cégek a keddi budapesti minisztériumi tárgyalásra kidolgozták javaslataikat, de "addigra már eldőlt minden az Agrana képviselőjével külön folytatott megbeszélésen".
Megerősítette: a 9 eurócentes árat lehetetlen felvállalni a magyar feldolgozóüzemeknek, amelyek tavaly már egyenként 130-230 milliós veszteséget halmoztak fel azzal, hogy külföldről voltak kénytelenek almát vásárolni.
Hozzáfűzte: kérdés az is, hogy mi lesz az Agrokernek azzal a 300 millió forintos kintlévőségével, amit növényvédőszer és műtrágya formájában helyeztek ki az almatermelők megsegítésére, ha azok nem tudják eladni az ipari almájukat.
MTI Eco-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.