BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Ami most zajlik, az történelem" - Duronelly a válságról

Még a legöregebb közgazdászrókák is csak néznek: zuhannak az árak a tőzsdén, gyengülnek a sztárdevizák, és aggasztóan kiszáradnak a bankok egymás közti hitel- és devizaügyleteinek színterei, a bankközi piacok. Duronelly Péter a Magyar Narancsban a pénzügyi válság bankrendszerre kifejtett hatását elemzi.

A Budapesti Alapkezelő Rt. befektetési igazgatója a lapban kifejti: a pénzügyi rendszernek az a feladata, hogy a lakossági eredetű megtakarításokat összegyűjtse, majd ezt a pénzt kihitelezze a vállalatoknak, az államnak meg a lakosság egyes elemeinek. A modellválság következménye a rendszer működőképességébe vetett hit megrendülése, ami lecsapódik a részvényárfolyamok észvesztő beszakadásában is.

A klasszikus esetben a bankok betéteket gyűjtenek, majd abból hitelt folyósítanak. Elvileg a betétekre fizetett és a hitelekre kapott kamatok közti különbség a bank profitja, s ehhez még hozzájön számos egyéb bevétel. "A hagyományos pénzügyi modellben tehát a bankok hitelt folyósítanak valakinek, mondjuk egy vállalatnak, amelyik azt használja, és közben részben vagy egészében beteszi egy másik bankba betétként. A másik bank ebből a betéti forrásból szintén hitelt nyújt, amit a tőle ezt a hitelt felvevő másik vállalat betesz egy harmadik bankba, és így tovább" - összegzi a szerző a bakrendszer pénzteremtő funkcióját.

Ha az üzletben valami gáz van, és elmaradnak a bevételek, akkor a bank először a a saját tőkéjéhez nyúl hozzá, majd utána elkezdi csökkenteni az egyéb költségeit – de a betétesek felé fennálló tartozásaiot igyekszik teljesíteni.

A válság mára olyan mértékű lett, hogy elkerülhetetlenné vált az állami beavatkozás. Az első volt a bankközi piacok megtámogatása a jegybankok által, amit újabb, közvetlenül az adófizetők pénztárcáját érintő intézkedések követtek és követnek most is. A bizalom megőrzése érdekében a betétek állami garanciáját a legtöbb helyen megemelték, sok országban most már korlátlan mennyiségű betétet szavatol az állam. A bankoknak nyújtott pénzügyi segítség részben hitel jellegű, azaz az állam viszonylag kemény feltételekkel kölcsönt nyújt a pénzintézeteknek. Más esetben az állam megemeli a bank alaptőkéjét úgy, hogy részesedést vásárol benne, tehát maga is tulajdonos lesz.

Mivel a pénzintézeti szektorban a túlnyomó állami tulajdon piacgazdasági körülmények között hosszú távon kevéssé üdvös, általában arra is kiterjednek az intézkedések, hogy milyen módon vonulhat ki az állam a banki tulajdonból. Hogy az egész mennyibe kerül majd, és hogy e költségek hol jeletkeznek, még nem teljesen világos, hiszen sok esetben csak kereteket határoztak meg, melyekből bizonyos mennyiséget hívnak majd le.

Kis vigaszt nyújt, hogy ha az állami segítséget megfelelően menedzselik, akkor e támogatás jelentős része hozammal növelve visszafolyik az elkövetkezendő tíz-tizenöt évben.

"Egy biztos: ami most zajlik, az történelem. Figyeljünk oda, mert sokat fogunk mesélni róla!" - zárja írását Duronelly.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.