Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország - köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot, lemondva a csatlakozási szerződésben biztosított átmeneti időszakról. A brit kormány annak idején évente 5-13 ezer kelet-európai munkavállalóval számolt, de a hivatalos adatok szerint is jóval több mint 800 ezren érkeztek az elmúlt négy évben.
A brit gazdaság hirtelen megtorpanása, és sok elemző által előrejelzett súlyos recessziója azonban alaposan kedvét szegte a kelet-európaiaknak. Munkaközvetítő ügynökségek, valamint a brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NFU) szakértői a The Sunday Timesnak arról számoltak be, hogy az utóbbi hónapokban 70 százalékkal zuhant a Nagy-Britanniában munkát vállalni hajlandó kelet-európai EU-állampolgárok száma.
Az NFU egyik tanácsadója elmondta a vezető brit lapnak, hogy a farmok már most "krónikus" munkaerőhiánnyal küszködnek a külföldiek elmaradása miatt. A kelet-európaiak tömeges bevándorlási folyamatának hirtelen megtörésére, sőt visszafordulására független londoni elemzők már jó ideje felhívták a figyelmet.
Az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet már a nyár elején közölte, hogy felmérése szerint az EU-bővítés óta munkavállalási céllal Nagy-Britanniába érkezett kelet-európaiak fele hazament, és ezzel együtt meredeken csökken az újonnan érkezők száma. Ennek egyik fő oka, hogy londoni elemzők a brit gazdaságra igen komor közeljövőt jósolnak.
A Centre for Economics and Business Research gazdaságelemző központ új előrejelzése "legalább 15 havi recessziót vagy stagnálást" valószínűsít Nagy-Britanniában.
A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) nemrég kiadott friss - és meredeken rontott - előrejelzése szerint a brit gazdaság máris a recesszió "kezdeti szakaszában jár": bruttó kibocsátási értéke az idei harmadik negyedévben az előző negyedévről valószínűleg 0,2 százalékkal csökkent, és tovább 0,1 százalékos GDP-visszaesés jósolható a negyedik negyedévre. A CBI a 2009 egészére szóló brit GDP-növekedési prognózisát súlyos mértékben, az eddigi 1,3 százalékról 0,3 százalékra rontotta; ez 1992 óta a leglassabb éves növekedés lenne az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban.
Londoni elemzők szerint az euróövezetben is már mély recesszió kezdődött. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által hetente összeállított globális makroadat-figyelők legújabb kiadásának prognózisa szerint az eurótérség GDP-értéke éves szintre átszámolva, szezonálisan kiigazítva egy teljes százalékkal esett az idei harmadik negyedévben, és a negyedik negyedévben is egyszázalékos visszaesés várható.
Ebben a környezetben az euróövezeti jegybank (EKB) a JP Morgan várakozása szerint már novemberben kamatcsökkentésbe kezd, és 2009 harmadik negyedévéig összesen 1,50 százalékponttal, 2,75 százalékra mérsékli irányadó kamatát. A napokban más nagy londoni házak is elkezdték jósolni a hamarosan kezdődő euróövezeti kamatcsökkentést, jóllehet a prognózisok eltérnek ennek mértékéről.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege 2009 közepéig összesen 0,75 százalékpontnyi kamatcsökkentést vár az EKB részéről, amelynek alapkamata ezzel 3,50 százalékra csökkenne. A GS az első, negyed százalékpontos EKB-kamatcsökkentést decemberre valószínűsíti.
A Barclays Capital, a Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege heti előrejelzésében ugyanakkor azt írta: elemzői a decemberi kezdetről szóló eddigi prognózisukat módosítva most már novemberre várják az EKB első, negyed százalékpontos kamatcsökkentését, amely után még további fél százalékpontnyi csökkentést valószínűsítenek, akár már márciusig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.